Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2023 година през погледа на видинчани

Снимка: Радио ВИДИН

Каква беше 2023 година? Какво се случи и промени през нея за Видин и хората от региона? Потърсихме мнението на видинчани, попитахме хората какво си пожелават да се промени и какво иска да постигне всеки през новата 2024 година.

"Твърде много трагични неща в света се случват. Те се отразяват върху нашия живот, върху нашето мислене, психика, мечти, надежди, вяра в човека. Всичко това не може да не ни прави тъжни, тревожни. В същото време и в България нещата не се развиват в някакъв позитивен план. Твърде много обещания и твърде малко основания да вярваме в обещанията, защото познаваме базиса какъв е на страната и за съжаление качествените показатели вече на българския народ... Трудно се дават оценки. Ние сме информирани хора. Информираният човек, аз съм казвал много пъти, знаещият човек е несвободен, т.е. той пресмята винаги всички възможни рискове и всички недостатъци и като така това ограничава чувството му за свобода", каза Димитър Тодоров- учител по български език и литература, дългогодишен общински съветник, зам. председател на Общинския съвет, зам. областен управител и автор на Видински Aлманах.

"2023 година беше за мен изключително интересна. И в личен план, и в обществен. Тъй като аз винаги съм се интересувал от обществените процеси. Виждам, че с управлението на града имаше доста проблеми, които бяха обективни и субективни. Все пак аз не губя надежда", заяви Красимир Михайлов- видинският поет с китара, учител, човек с активна гражданска позиция, заставал зад редица каузи за развитие на Видин. 

"За мен специално годината беше твърде динамична. И в национален, и в личен, даже тук на местно ниво имаше неща, които едни се случват, едни не се случват. Обществено кой знае колко не е блеснал Видин, но пък не е и угаснал, според мен", каза видинската поетеса Диана Сиракова.

"Нека да е по- спорна, по- приятна, по- красива новата година и дано всеки, който си мечтае за нещо да му се сбъдне", пожела поетът Ненчо Славчев.

"2023 година не беше добра година за всички. Имам предвид проблемите, които са в държавата, проблеми, които са в социалната сфера, проблеми в здравето на хората и т.н. За мен лично 2023 година беше някъде по средата, имаше и хубави моменти, имаше и лоши моменти. С нетърпения чакам да приключи и дано следващата да бъде доста по- добра", заяви Любомир Илиев- секретар на видинското читалище "Цвят". 

"Беше добра година. Все пак имаше и малко напредък. Въпреки че ние, пенсионерите, малко сме ощетени, но, някак си издържаме. Плюс това през тази година, внукът ми е в Америка и се сгоди. И си имам внучка снаха американка, което беше най- голямото удоволствие за нас", сподели Цецка Чамова- председател на читалище "Светлина" в град Дунавци.

"Преди година завърших и продължавам да уча- курсове, обучения, читалищни дейности. За Дунавци- много преживяхме, най- вече наводнения, имахме и трудни моменти, имахме и хубави, фестивали, проекти на танцовия състав", каза Силвестър Славчев от танцовия състав към читалището в Дунавци.

"През тази година спечелих сребърен медал от конкурса "Пиленце пее", който се проведе в София. Това е конкурс по народно пеене... Ще запомня тази година, с това, че съм завършил пети клас. Училището върви много добре", похвали се Мирослав Петров- ученик от основно училище "Иван Вазов" във Видин.

"Беше много хубава и така да се каже променяща година. Доволен съм от тази година, понеже постигнахме доста хубави неща. На доста концерти ходихме, представления... Ще бъдем на село със семейството на празниците. Ние не сме много за подаръците, повече държим на здраве, късмет, щастие, да сме заедно и да сме добре", казаха братята Васил и Любомир Иванови. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00