Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2023-та - годината на "сглобката"

Снимка: БГНЕС

Предсрочни и местни избори, сглобка, компромиси, промени в конституцията, демонтаж... 2023-а бе поредната гореща година за българската политика. В "Посоките на делника" припомнихме основните акценти от изключително динамичните в политически план изтекли 12 месеца. 

2023-та затвори два дългогодишни цикъла, коментира политологът от агенция "Галъп" Светлин Тачев:

"С 2023-та приключи 2020-а година. 2020 година беше година на протести, "роди" 2021-а, която беше година на победа на промяната. Тогава новите партии излязоха на преден план. 2022-а беше годината на завръщането на старите партии на статуквото, които пробиха изолацията и отново се появиха на политическо ниво. 2023-та е годината на колаборацията. Тази година се изразява в сглобката, в която основните политически противници сформираха общо управление. По този начин приключва целият този цикъл, който започна от 2020 година."

Тази година приключва още един процес, добави политологът:

"Този процес е 10-годишен. Започна през 2013 година. Тогава избухнаха протестите срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, а в момента Делян Пеевски е една от активните фигури в политическия живот, до голяма степен част от правителството от гледна точка на риториката, на комуникацията и е в едно управление заедно с част от хората, които протестираха срещу назначението му тогава - през 2013 година."

"Самата 2023 година беше изпълнена със скандали, но доведе и до край или поне временен край на политическата криза, като засега бъдещето все още е неясно", коментира още Светлин Тачев.

Повече за политическите събития у нас през изтичащата година - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00