Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свърши ли безплатното саниране

Снимка: Светослав Цветанов

Енергийната ефективност на сградния фонд дискутираха на кръгла маса експерти и представители на министерства. Събитието бе организирано от Министерството на енергетиката и Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект", с подкрепата на инициативата "Да обновим България". На срещата беше анонсирано създаването на Национален декарбонизационен фонд. Готвят се промени в Закона за енергийната ефективност, чрез които ще се осъществи промяната. Този фонд няма как да подпомогне изпълнението на втория етап на програмата за саниране, защото неговото създаване няма как да се случи през тази година.

"Тук говорим за един източник, който в бъдеще ще събира ресурси от много други национални и външни източници, както от държавния бюджет, така и от европейски източници", каза Драгомир Цанев - директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

Безплатното саниране отдавна трябваше да е приключило и надеждата е то да е приключило, тъй като то води до много дефекти. Както в справедливостта в разходването на публичните средства, така и в качеството на изпълнението на проектите, допълни Драгомир Цанев:

"Въпросът е, че на политическо равнище това все още не е обект на консенсус. Видяхме по същото време, в което се провеждаше конференцията, имаше заседание на комисията по управление на средствата от ЕС, в която отново са се обсъждали хипотези за привличане на допълнителни средства за 100-процентово грантово финансиране. Трябва да е ясно, че тези средства, колкото и да бъдат привлечени, никога няма да стигнат до всички граждани и ще сме свидетели на тази кампанийност, която всъщност е изключително непродуктивна за целия процес, но така или иначе този въпрос все още стои."

Общо 35 сдружения на собствениците подадоха документи за саниране по процедура BG-RRP-4.023 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз. От тях 7 многофамилни жилищни сгради в град Видин са одобрени за саниране, 28 са в резервния списък. Сред тях е и блок 21 в ж.к. "Крум Бъчваров" на ул. "Широка". 

"Ако имахме финансовата възможност и нужното време да го направим и повечето собственици от блока бяха платежоспособни и кредитоспособни, с удоволствие бихме кандидатствали, защото сме наясно, че иначе няма как да се случи енергийно обновяване на блока с толкова много апартаменти, с толкова много собственици. Само със собствени усилия това не става", каза Боряна Владимирова, която се занимава с изготвянето на документите за кандидатстване.

От община Белоградчик няма одобрени на първия етап блокове за саниране, но в резервите са 9 блока. Две от сдруженията биха кандидатствали, ако им намалят парите като съфинансиране.

"Ще видим, то срокът е до края на февруари", заяви Красимир Крумов - председател на сдружението на собствениците "Здравец 31-33" в град Белоградчик.

"Както некой каза, че изчислили 10-12 хиляди лева и повече кой ще даде? Няма кой да даде тия пари", каза Тодор Тодоров - председател на Сдружението на собствениците "Околовръстна" в град Белоградчик.

Общо 756 сгради от 102 общини са класирани по първия етап от процедурата за обновяване на жилищните сгради. Средната стойност за саниране е милион и половина за една жилищна сграда, със средна площ около 4400 кв. м.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00