Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свърши ли безплатното саниране

Снимка: Светослав Цветанов

Енергийната ефективност на сградния фонд дискутираха на кръгла маса експерти и представители на министерства. Събитието бе организирано от Министерството на енергетиката и Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект", с подкрепата на инициативата "Да обновим България". На срещата беше анонсирано създаването на Национален декарбонизационен фонд. Готвят се промени в Закона за енергийната ефективност, чрез които ще се осъществи промяната. Този фонд няма как да подпомогне изпълнението на втория етап на програмата за саниране, защото неговото създаване няма как да се случи през тази година.

"Тук говорим за един източник, който в бъдеще ще събира ресурси от много други национални и външни източници, както от държавния бюджет, така и от европейски източници", каза Драгомир Цанев - директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект".

Безплатното саниране отдавна трябваше да е приключило и надеждата е то да е приключило, тъй като то води до много дефекти. Както в справедливостта в разходването на публичните средства, така и в качеството на изпълнението на проектите, допълни Драгомир Цанев:

"Въпросът е, че на политическо равнище това все още не е обект на консенсус. Видяхме по същото време, в което се провеждаше конференцията, имаше заседание на комисията по управление на средствата от ЕС, в която отново са се обсъждали хипотези за привличане на допълнителни средства за 100-процентово грантово финансиране. Трябва да е ясно, че тези средства, колкото и да бъдат привлечени, никога няма да стигнат до всички граждани и ще сме свидетели на тази кампанийност, която всъщност е изключително непродуктивна за целия процес, но така или иначе този въпрос все още стои."

Общо 35 сдружения на собствениците подадоха документи за саниране по процедура BG-RRP-4.023 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз. От тях 7 многофамилни жилищни сгради в град Видин са одобрени за саниране, 28 са в резервния списък. Сред тях е и блок 21 в ж.к. "Крум Бъчваров" на ул. "Широка". 

"Ако имахме финансовата възможност и нужното време да го направим и повечето собственици от блока бяха платежоспособни и кредитоспособни, с удоволствие бихме кандидатствали, защото сме наясно, че иначе няма как да се случи енергийно обновяване на блока с толкова много апартаменти, с толкова много собственици. Само със собствени усилия това не става", каза Боряна Владимирова, която се занимава с изготвянето на документите за кандидатстване.

От община Белоградчик няма одобрени на първия етап блокове за саниране, но в резервите са 9 блока. Две от сдруженията биха кандидатствали, ако им намалят парите като съфинансиране.

"Ще видим, то срокът е до края на февруари", заяви Красимир Крумов - председател на сдружението на собствениците "Здравец 31-33" в град Белоградчик.

"Както некой каза, че изчислили 10-12 хиляди лева и повече кой ще даде? Няма кой да даде тия пари", каза Тодор Тодоров - председател на Сдружението на собствениците "Околовръстна" в град Белоградчик.

Общо 756 сгради от 102 общини са класирани по първия етап от процедурата за обновяване на жилищните сгради. Средната стойност за саниране е милион и половина за една жилищна сграда, със средна площ около 4400 кв. м.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45