Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Красимиров: Патриотизъм е да учим децата на заветите на нашите герои

Снимка: Искрен Красимиров, личен архив



Ликът на Васил Левски върху чаршафи или пък чорапи; форма за курабийки с формата на Паметника на Шипка, с образа на Апостола, на Ботев, на хан Крум; татуировки, изобразяващи български национални герои или техни крилати фрази.... 

Това са само част от проявите на "патриотизъм", които стават все по-популярни напоследък, особено в навечерието на бележити дати от българската история, каквито са днешният 19 февруари - годишнината от обесването на Васил Левски, и националният празник 3 март. Всичко това са примери за едно явление или може би мода, която може да бъде наречена патриотизъм за всекидневна употреба. 

Според режисьора, оператор, актьор и писател Искрен Красимиров, който е известен с патриотичните си инициативи, основно насочени към деца, не бива патриотизмът да се превръща в част от чалга културата:

"Напоследък се появиха игрални филми за най-големите герои, за Ботев, за Левски, за Бенковски, за разлика от моите, които са повече документални, повече анимационни, колеги режисьори направиха игрални. По принцип няма нищо лошо, всеки опит да се покажат образите на героите е полезен, но не бива "да се пресолява манджата", както се казва на народен език, не бива да си ги татуираме върху прасците, по бедрата и по бицепсите, каквито случаи има доста често напоследък. Трябва да ги показваме на децата живи и аз именно към това се стремя, създавайки ролите и на Ботев, и на Левски, скоро ще пресъздам и ролята на Георги Бенковски. Това мисля, че е по-адекватният подход, отколкото да нашарим телата си и всекидневните ни вещи да са с ликовете им, защото те трябва да живеят най-вече в сърцата ни, а не по вещите ни."

Патриотизъм е всеки ден да учим децата на заветите на нашите герои, отбеляза Искрен Красимиров:

"Патриотизмът за мен не е да отидеш на 3 март на Шипка, да развееш байряка, както се казва "да се удариш в гърдите", като Бай Ганьо да кажеш "Булгар, булгар". Както аз и моят проект "Незабравимата България" сме си поставили за цел, всеки ден да бъдем в училища, в детски градини, читалища."  

Как трябва да изразяваме патриотизма си, попитахме и видинчани:

"Любов към родината, уважение един към друг... Напоследък младите въобще не знаят за какво става въпрос. Гледам по телевизията, питат за Васил Левски - те не знаят и казват, че е поет и се чудят кое стихотворение и какво да измислят. Не знам, много е трудно да кажеш как си патриот, всеки се прави на патриот в днешно време... Предаване от поколение на поколение, обясняване на дадените личности, чрез примери, чрез цитиране на борците за свободата."

В деня, когато се прекланяме пред саможертвата и делото на Апостола на свободата, Искрен Красимиров каза с какво според него трябва да запомним Левски:

"За мен най-голямото величие на Левски е това, че той се превърна в живия идеал на българите. Той беше първият човек, който се отказа от семейство, от деца и от съпруга и дойде тук, в поробена България, в родната кал и започна да работи и някак да прочетем истинските му думи, да видим, че най-известната му фраза всъщност гласи: "На думи да не гледаме, но на работа", а не "Дела трябват, а не думи", както всеки я знае. Виждате ли, ние дори не знаем точните фрази, които Левски е изрекъл и е оставил в документалното си наследство. Крайно време е върху това да поработим, именно по този начин той ще ни стане по-близък, по-познат и така ще го обикнем, така ще влезе в сърцата ни." 

Трябва всеки ден, а не само на определени дати да си спомняме за националните ни герои и за техните завети, каза в заключение Искрен Красимиров. 
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46