Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурсите за красота - преди и сега

Колаж: Радио ВИДИН
Снимка: архив



Наскоро се навършиха 95 години от провеждането на първия конкурс "Мис България". Всичко започва през 1929 година, когато за пръв път се провежда национален конкурс за най-хубава българка. Люба Йоцова от Враца става първата най-красива жена в страната. Според журито, защото има "стройна фигура, красива глава и изразителни очи". 

Съгласно регламента, в конкурсите едно време са можели да участват само госпожици между 16 и 25 години, български поданички. За ученички конкурсът е бил забранен. Всяка кандидатка е трябвало да изпрати в редакцията на площад "Славейков" биографични данни и три снимки: анфас, профил и цяла фигура. Снимките е трябвало да са без ретуш, а облеклото - обикновено. 

Така, годишнината от провеждането на първия в страната конкурс за красота беше повод да се замислим върху това, как са се променили изискванията към участничките в конкурсите за красота през годините, имайки предвид това, че стандартите за красота се промениха рязко. Знаем, че развитието на козметичната хирургия с течение на времето, шаблоните за красота се промениха много, но интересът към състезанието не избледнява. 

Пример за това е "Мис България 2009", Антония Петрова - тя е първата коронована красавица, която противоречи на установените през годините критерии за красота. Изборът на 24-годишната перничанка тогава взриви общественото мнение поради две причини - тя беше първата носителка на титлата с хирургични корекции по себе си и не беше избрана от жури, а със зрителски вот.

Тя беше първата, която даде началото на това, а след нея се появиха още и още. Въпросът тук е по-скоро защо на конкурс за красота се допускат кандидатки, които имат силикон, филъри, и игра със скалпел - защото това се оказват основните съставки на красотата днес. Без следа от естествените черти, заложени от природата, повечето жени изглеждат като направени по калъп: голям силиконов бюст, огромни хиалуронови устни и дълги изкуствени коси, дори татуировки.

Според Ивайло Йосифов, мениджър на модна агенция "Х MODEL GROOP", думата "естествена" започва да изчезва от българския речник и от живота ни.

"Все по-често тази дума е заменяна от "изкуствен", "интелект", "красота", но всичко започва да става много изкуствено. На мен ми липсва естественото излъчване на хората като цяло. Роботизирахме се и това се отразява на целия ни живот... Ами, от Антония Петрова тръгнаха сякаш нещата, такива наблюдения имам, но както вече казах, то и животът тръгна на подобрения. Конкурсите за красота по-скоро приличат на някакво съревнование - на козметици, гримьори, а не точно на участничките. Даже, не знам защо, но все по-често се замислям, че бих искал да видя един национален конкурс, че дори и регионален, защо не, но за естествена красота. То сигурно никой няма да дойде и да участва, има и такъв момент, но някак ми се иска да се върнем малко назад във времето..."

Съществуват конкурси за момичета с корекции, в които се избира коя участничка има по-добри данни след пластична интервенция. Редно ли е обаче да се смесват двата типа конкурси, това обясни още Ивайло Йосифов:

"Тези конкурси, които ние правим от веригата "Мис България", градските, които са във всички градове,трябваше да има някакво разграничаване. Едните да си останат за естествените момичета, неподправената красота, за която говорим от дълги години, излъчването, присъствието, добрите пропорции, хармоничното тяло. А пък тези конкурси, които са за модели с корекции да си бъдат за модели с корекции. Просто много се обърка всичко и някъде се изгубихме в цялата тази работа. Докато градихме свят без граници, изгубихме някак идентичността си. Просто се изгубихме."

Ивайло Йосифов засегна също и въпроса с националните черти, които носим, като изтъкна, че с годините изчезва и националният привкус, който носят конкурсите за красота. Пример за това е последната носителка на титлата "Мис България" за миналата година - Елизабет Кравец, която е с българо-украински произход. Името на модела нашумява малко преди конкурса "Мис България", след като тя печели "Мис Варна". След коронацията ѝ последваха и противоречиви коментари относно това, че титлата не е връчена на варненка, а на момиче с украински корени.

Към днешните изисквания се добавя още едно нещо, обясни още Ивайло Йосифов:

"Момичето, което избираме, трябва да припознае някакви каузи за свои и стигаме пак до прословутия израз "Красотата ще спаси света". Не знам как точно ще го спаси, но винаги един красив модел може да спомогне за популяризиране на дадена кауза. Хубаво е, когато при нас идват момичета, които наистина вече са работили в тази насока, имат идеи, имат каузи, с които спечелването на една титла им дава поле на изява за да популяризират нещата, за които се борят. Това е хубаво. Трябва да имаме позиция."
По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 19 септември 2024 слушаме джаз от Македония

Обръщаме внимание на музикалното изкуство на югозападната ни съседка, тъй като в много отношения принципите на създаване и изпълняване на музика на Балканите са сходни. Сред лидерите на джаз сцената там са  Филип Стевановски  – композитор, тромбонист и кийбордист,  Мишел Трайковски  – виртуозен акордеонист, изпълняващ етно и фолк джаз, свирейки с..

публикувано на 19.09.24 в 09:00

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00