Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Човеци - парченца история" - филмът за великите българи



Врачанският общественик Христо Илиев ще покаже втория си филм "Човеци - парченца история" утре вечер. Това е втората част от поредицата на документалната лента "Човеци" - филмът, който бе прожектиран миналата година в областта. Провокиран от срещите си с младите, Христо Илиев забелязва, че голяма част от тях, за жалост, не знаят историята на града си. Нехаят за личностите на културния и духовния живот във Враца. Точно поради тази причина решава да направи тези филми. В "Човеци - парченца история" зрителите ще могат да видят историите на велики личности, които са живели в България и които са допринесли много за нашата история и освобождение. 

Ще имат възможността да видят доста неща, които не се знаят и не са писани в книгите, защото са използвани спомени от семействата на участниците. Във филма участват изключителни хора като Боян Ботьов, който е родственик на Христо Ботев. Участие във филма взима и Стефан Караиванов, който е родственик на Васил Левски. В лентата е заснет и родственикът на Софроний Врачански - Хари Драганов, който е оперен певец в Женевската опера. Участва и проф. Пламен Павлов, един от големите български историци, каза врачанският общественик Христо Илиев: 

"Снимките започнаха в къщата на генерал Ботев. Снимахме Боян Ботьов, който е родственик на Христо Ботев и правнук на Кирил Ботев - брата на войводата. Той е кръстен на Боян, най-малкият брат в семейство Ботьови, който умира само на 19 години в Сръбско-българската война 1885 година. Боян разказва за подвига на Христо Ботев, за фамилията и интересни факти от живота на всеки един от тях. В този дом намира смъртта си и последните си дни баба Иванка - майката на Христо Ботев. Изключителна емоция е да слушаш разказа за такъв велик българин и всички хора ще видят това във филма."

Следващият, който разказва за своя род във филма "Човеци- парченца история" е проф. д-р Петър Берон, който е родственик на Петър Хаджиберович или както всички го знаем, големият възрожденец Петър Берон, който е написал и Рибния буквар, разказва Христо Илиев и добавя:

"Петър Берон разказва за своята фамилия от Котел, за постиженията, които са постигнали през годините. Също така негов родственик пише Търновската конституция от 1879 година, а пък Петър Берон участва в подписването на сегашната 1991 година. Снимахме в Природо-научния музей в София, в който Петър Берон работи вече 60 години, така че доста интересни факти от историята ще чуят всички."

Филмът е събран в 45 минути - равни на един учебен час. В този учебен час от 45 минути е събрана голяма доза от важни неща за нашата история. Целия месец март филмът ще бъде подарен на всички училища във Враца. Развълнуван Христо Илиев посочи, че филмът ще излезе и извън пределите на България. Той ще бъде излъчен за българската общност и в Съединените американски щати и Канада през месеците март и април. Към края на нашия разговор попитах Христо Илиев, защо прави всичко това и той отговори така: 

"Всяко едно нещо, което правя е винаги на доброволни начала  и никога не съм искал да печеля или да искам пари за тези неща, защото това е за България и както Левски, Ботев и всички наши възрожденци са се борили ние днес да сме свободни, така и всички ние, хора, които искаме да правим добри дела, трябва да ги правим напълно безвъзмездно. 

Премиерата на поредицата документални филми "Човеци - парченца история" ще се състои утре, 27 февруари, от 18:00 часа, в кино "Метропол" във Враца, като входът е свободен. Който няма възможност да отиде да гледа филма утре, може да го направи на 1 март от 11:00 часа

Повече по темата чуйте в прикачения звук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 19 септември 2024 слушаме джаз от Македония

Обръщаме внимание на музикалното изкуство на югозападната ни съседка, тъй като в много отношения принципите на създаване и изпълняване на музика на Балканите са сходни. Сред лидерите на джаз сцената там са  Филип Стевановски  – композитор, тромбонист и кийбордист,  Мишел Трайковски  – виртуозен акордеонист, изпълняващ етно и фолк джаз, свирейки с..

публикувано на 19.09.24 в 09:00

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00