Проектът на решение на Министерски съвет за Национална карта на социалните услуги е публикуван в портала за обществени консултации. По общини са посочени социалните услуги, финансирани напълно или частично от държавата, които предстои да бъдат разкрити до 2035 години. Предложението за национална карта е направено след внимателен анализ и обсъждания на местно ниво. За пръв път в национален мащаб се се извършва планиране за период от десет години, обясни директорът на Регионална дирекция "Социално подпомагане" (РДСП) - Видин Венцислав Боянов.
"Социалните услуги са ключов фактор за ефективното социално включване и участие в живота на обществото на всички лица, които имат необходимост от подкрепа. Общият брой на социалните услуги на територията на област Видин е 75, с настанени 415 потребители. Съответно социалните услуги за пълнолетни лица са 55 с 1084 потребители, а социалните услуги за деца са 20 с 331 потребители. На територията на областта населението застарява и има необходимост от социални услуги за резидентна грижа и услуги в домашна среда. Към настоящия момент всички общини в областта, ползватели на механизма "Лична помощ" по реда на Закона за личната помощ участват и в процедурата "Топъл обяд" на Програма за храни и основно материално подпомагане и в процедурата "Патронажна грижа" и др. Голям е броят на лицата, желаещи да бъдат включени в асистентска подкрепа в областта. Въз основа на направения анализ на състоянието на социалните услуги на територията на областта, могат да се направят изводите, че на територията на областта има голям брой услуги за резидентна грижа за пълнолетни лица, но броят им е недостатъчен за задоволяване на потребностите на жителите на областта. Както казах, това се случва въз основа на изготвения анализ, който е стъпил върху преброяването на населението. Другото, което е, недостатъчен е броят на услугите за дневна и почасова грижа и подкрепа за пълнолетни лица. Затова е планирането на нови социални услуги. На територията на област Видин няма и интегрирани здравно-социални услуги за деца и пълнолетни лица, като общините в областта са се договорили и са планирали разкриването на социалните услуги, за да могат да се задоволят потребностите на населението от такива и да се осигури подслон на лица, изпаднали при бедствия и кризи. Подсигуряването на равен достъп до услугите на всички нуждаещи се чрез планирането на тези социални услуги, съгласно техните потребности и равномерното разпределение на социалните услуги на територия на област Видин. Това са съществена част от политиките на областната и общинските администрации. Всички общини в областта са поели конкретни ангажименти с оглед да се запазят съществуващите към момента социални услуги и съответно да се увеличи броят на потребителите или планирано поетапно да се създадат нови социални услуги."
По думите на Венцислав Боянов с планирането на национално ниво ще се даде възможност да се балансират съществуващите значителни териториални различия в разпределението на социалните услуги в съответствие с потребностите на населението. Той обясни и какви нови дейности предстои да бъдат разкрити в областта.
"Новите социални услуги, които са заложени за разкриване в област Видин са информиране, консултиране и обучение за реализиране на социални права и за развиване на умения като общодостъпна услуга. Следващото е мобилна, превантивна общностна работа, отново като общодостъпна услуга, интегрирани здравно-социални услуги за деца с трайни увреждания с потребност от постоянни медицински грижи, интегрирани здравно-социални услуги за пълнолетни лица с трайни увреждания, с потребност от постоянни медицински грижи, интегрирани здравно-социални услуги за възрастни хора в невъзможност за самообслужване с потребност от постоянни медицински грижи, осигуряване на подслон за лица в кризисна ситуация, осигуряване на подслон за пълнолетни лица, пострадали от домашно насилие и лица, жертви на трафик."
До 14 март могат да бъдат отправяни препоръки и становища по проекта за Национална карта на социалните услуги.
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие, изпълнено..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..