Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова книга с изследване на погребалната обредност на българските власи в Бреговско

Излезе от печат новата книга на Диана Кирилова, тя е със заглавие на български и влашки - "Господ да ни пази!" (Думньезу са пазаскъ!). Книгата съдържа изследвания на съхранените знания за погребалната обредност и демонологичните вярвания на българските власи в община Брегово. 

Целта е да се посочи актуалността и приемствеността им от съвременното поколение. Диана Кирилова издирва, проучва, записва и изследва погребалната обредност и народната вяра в тези селища в продължение на 30 години. Методите, които са използвани в научния труд, са описателен и сравнителен, казва авторката Диана Кирилова: 

"Закърмена съм от малка с влашките обреди и ритуали. Интерес съм имала от дете, защото съм гледала баба как меси хляб, как прави качамак, как вари домашен сапун. Всичко това няма как да не се запечата в ума на едно дете... Книгата е научен труд, в нея има материал, събиран може би от около 30 години. Книгата ми е свързана с много емоции... Тук отделих място за обичаите, свързани със смъртта, схващания за отвъдния свят, погребалните, поменалните обичаи... Правя анализ и сравнения на погребалните обичаи във Влашка Сърбия, Румъния и  България... Започвам със задушниците, те са много важни, важна е паметта, с уважението и вярата в безсмъртието... След това описвам самата смърт, колкото и тежко да е... Това е нашият живот."

Втората част на книгата е свързана с много важна и сериозна тема - за демоните, които присъстват във влашките вярвания и които са злонамерени същества, които вредят на хората. Именно затова традицията във Влашко повелява да се извършват редица обреди и ритуали, които да ги прогонят и да премахнат влиянието им, като баения против урочасване, за оздравяване, против вампири, премахване на заклинание и други, разказва Диана Кирилова:


"Имаме един мост между двете глави - това е опалването на гробовете. С цел против вампирясване... Това са митологични същества, които са играли важна роля в живота на хората, защото, когато човек не може да се бори с природните явления, създава ги и тях. Но има жени, баячки, които извършват определени практики. Знанието се предава от баба на внучка, по женска линия... Баенето се извлича като информация много трудно от самата баба... Винаги призовават Майка Пречиста Богородица... Почитаме поманата, каденето, задушниците... Паметта е по-запазена във влашките села, младите жени продължават знанията и практиките от по-старите... Това ни запазва моралните ценности като българи."

Вторият раздел има голяма стойност, тъй като към момента няма подобно изследване, смята доцент Златев, научният ръководител на дипломната  работа на Диана Кирилова, която по-късно прераства в книга. Книгата е сериозен принос в изследването на традициите във влашкия край.

Повече в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13