Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова книга с изследване на погребалната обредност на българските власи в Бреговско

Излезе от печат новата книга на Диана Кирилова, тя е със заглавие на български и влашки - "Господ да ни пази!" (Думньезу са пазаскъ!). Книгата съдържа изследвания на съхранените знания за погребалната обредност и демонологичните вярвания на българските власи в община Брегово. 

Целта е да се посочи актуалността и приемствеността им от съвременното поколение. Диана Кирилова издирва, проучва, записва и изследва погребалната обредност и народната вяра в тези селища в продължение на 30 години. Методите, които са използвани в научния труд, са описателен и сравнителен, казва авторката Диана Кирилова: 

"Закърмена съм от малка с влашките обреди и ритуали. Интерес съм имала от дете, защото съм гледала баба как меси хляб, как прави качамак, как вари домашен сапун. Всичко това няма как да не се запечата в ума на едно дете... Книгата е научен труд, в нея има материал, събиран може би от около 30 години. Книгата ми е свързана с много емоции... Тук отделих място за обичаите, свързани със смъртта, схващания за отвъдния свят, погребалните, поменалните обичаи... Правя анализ и сравнения на погребалните обичаи във Влашка Сърбия, Румъния и  България... Започвам със задушниците, те са много важни, важна е паметта, с уважението и вярата в безсмъртието... След това описвам самата смърт, колкото и тежко да е... Това е нашият живот."

Втората част на книгата е свързана с много важна и сериозна тема - за демоните, които присъстват във влашките вярвания и които са злонамерени същества, които вредят на хората. Именно затова традицията във Влашко повелява да се извършват редица обреди и ритуали, които да ги прогонят и да премахнат влиянието им, като баения против урочасване, за оздравяване, против вампири, премахване на заклинание и други, разказва Диана Кирилова:


"Имаме един мост между двете глави - това е опалването на гробовете. С цел против вампирясване... Това са митологични същества, които са играли важна роля в живота на хората, защото, когато човек не може да се бори с природните явления, създава ги и тях. Но има жени, баячки, които извършват определени практики. Знанието се предава от баба на внучка, по женска линия... Баенето се извлича като информация много трудно от самата баба... Винаги призовават Майка Пречиста Богородица... Почитаме поманата, каденето, задушниците... Паметта е по-запазена във влашките села, младите жени продължават знанията и практиките от по-старите... Това ни запазва моралните ценности като българи."

Вторият раздел има голяма стойност, тъй като към момента няма подобно изследване, смята доцент Златев, научният ръководител на дипломната  работа на Диана Кирилова, която по-късно прераства в книга. Книгата е сериозен принос в изследването на традициите във влашкия край.

Повече в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30