Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

| Интервю
2
Снимка: личен архив



Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров. Припомняме, че той е програмист, който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus .

3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови изображения на обекти, които изглеждат реалистично или стилизирано. Представете си го като виртуално "скулптуриране" - вместо да използвате глина или дърво, използвате специален софтуер на компютъра. Този процес започва с изработване на основната форма на обекта - например куб, сфера или цилиндър. След това към тази форма се добавят детайли - изглаждат се ръбовете, променят се размерите, добавят се текстури и цветове, за да изглежда като истински предмет. 3D моделирането се използва в много области - във филми и видеоигри - за създаване на анимационни герои, фантастични светове и реалистични ефекти, използва се също и в архитектурата и дизайна - за визуализация на сгради, интериори или мебели преди тяхното изграждане, може да бъде приложено и в науката и медицината - за моделиране на органи, клетки или сложни механизми. Също и в рекламата и маркетинга - за създаване на атрактивни изображения на продукти. Иван Димитров се занимава с тази интересна иновативна дейност от половин година:



"Исках да започна да правя фигурки за едни игри, но пък възможностите, които дойдоха, след като взех 3D принтера се увеличиха до такава степен, че реших да правя всичко и така стигнах до момента до това да има 3D принтиране в града... Толкова е голяма свободата с 3D принтера, че можеш да направиш всичко, което си представяш, като в правилните размери, но стават много готини неща. Просто ми трябва векторен формат на дадено лого, например, дори да е само картинка, пак не е проблем, аз ще си го направя на векторен формат и нищо друго не ми трябва. Това, което аз правя е в софтуер за 3D моделиране, изкарвам картинката, правя я в 3D формат, тоест повдигам големината на буквите. Примерно, ако имаш някакви готини неща като микрофон, бих могъл да направя микрофон, който да излиза от логото на БНР. Вече си е до креативност какво иска човек, но като цяло, единственото, което ми трябва е логото и това е. Колкото по-грубо е, толкова по-бързо става само принтиране, до 1 мм би могло да прави всеки слой, но става много грубо. Това е за много специфични неща, които не изискват формичката да изглежда естетически добре."



Основната идея на 3D моделирането е да създаде виртуален обект, който изглежда истински, когато го погледнем от всеки ъгъл. Това го прави изключително полезно за демонстрации, обучения или дори развлечения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17