Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

| Интервю
2
Снимка: личен архив



Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров. Припомняме, че той е програмист, който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus .

3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови изображения на обекти, които изглеждат реалистично или стилизирано. Представете си го като виртуално "скулптуриране" - вместо да използвате глина или дърво, използвате специален софтуер на компютъра. Този процес започва с изработване на основната форма на обекта - например куб, сфера или цилиндър. След това към тази форма се добавят детайли - изглаждат се ръбовете, променят се размерите, добавят се текстури и цветове, за да изглежда като истински предмет. 3D моделирането се използва в много области - във филми и видеоигри - за създаване на анимационни герои, фантастични светове и реалистични ефекти, използва се също и в архитектурата и дизайна - за визуализация на сгради, интериори или мебели преди тяхното изграждане, може да бъде приложено и в науката и медицината - за моделиране на органи, клетки или сложни механизми. Също и в рекламата и маркетинга - за създаване на атрактивни изображения на продукти. Иван Димитров се занимава с тази интересна иновативна дейност от половин година:



"Исках да започна да правя фигурки за едни игри, но пък възможностите, които дойдоха, след като взех 3D принтера се увеличиха до такава степен, че реших да правя всичко и така стигнах до момента до това да има 3D принтиране в града... Толкова е голяма свободата с 3D принтера, че можеш да направиш всичко, което си представяш, като в правилните размери, но стават много готини неща. Просто ми трябва векторен формат на дадено лого, например, дори да е само картинка, пак не е проблем, аз ще си го направя на векторен формат и нищо друго не ми трябва. Това, което аз правя е в софтуер за 3D моделиране, изкарвам картинката, правя я в 3D формат, тоест повдигам големината на буквите. Примерно, ако имаш някакви готини неща като микрофон, бих могъл да направя микрофон, който да излиза от логото на БНР. Вече си е до креативност какво иска човек, но като цяло, единственото, което ми трябва е логото и това е. Колкото по-грубо е, толкова по-бързо става само принтиране, до 1 мм би могло да прави всеки слой, но става много грубо. Това е за много специфични неща, които не изискват формичката да изглежда естетически добре."



Основната идея на 3D моделирането е да създаде виртуален обект, който изглежда истински, когато го погледнем от всеки ъгъл. Това го прави изключително полезно за демонстрации, обучения или дори развлечения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30