Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджет за всяко едно село

Снимка: Радио ВИДИН

Финансова самостоятелност при управлението на кметствата - не за първи път настояват за такава възможност кметовете на малките населени места. 

Всяко едно село в община Белоградчик ще получи собствен бюджет. Решението е гласувано от Общинския съвет, средствата са заложени в тазгодишния бюджет на Общината. 

"Заложихме в тазгодишния бюджет на Община Белоградчик 175 хиляди лева за кметствата в общината, което означава, че всяко едно село в зависимост от броя на жителите си ще получи средства. Солидарно сме ги разпределили", каза кметът на  Белоградчик Боян Минков.

Целта е до всеки жител на всяко едно населено място в общината да достигнат средства. Не може само град Белоградчик да се развива, а селата не, допълни Боян Минков. Всеки кметски наместник трябва да докаже за какво ще използва парите, тогава ще му бъдат преведени и с фактура ще се отчита в счетоводството на Общината. С бюджета не е възможно да се правят сериозни ремонти, те ще бъдат ангажимент на общината, каза още Боян Минков.

Кметът на град Дунавци, съставна част на община Видин, няма бюджет. Димчо Скорчев е и заместник-председател на Националното сдружение на кметовете на кметства. Казва, че сдружението успява да свали изборния праг от 350 на 100 души. От сдружението настояват и кметствата по населени места да имат отделни бюджети.

"Действително това, което се борихме го постигнахме - за изборния праг. Това ни е втората задача сега и аз се надявам, че на много места е постигнато. Надявам се скоро да бъде и във Видин постигнато. Многократно съм го обяснявал пред колегите - кметове в община Видин, пред кмета на общината и всичко е тенденция, т.е. всичко е в бъдеще време. Не само общинският център има необходимост от финансови средства. Когато приеха бюджета и аз, както винаги, се случи пак да се явя като опозиция за това, че на малките населени места дават съвсем малко финансиране."

За кметство Дунавци са определени 100 000 лева. Градът е с население от 2000 души и парите няма да стигнат, смята Димчо Скорчев.

В Сдружението на кметовете на кметства членува и кметът на село Старопатица, община Кула Николай Николов. Казва, че в много общини от страната кметствата разполагат със собствени средства, за разлика от тези в община Кула.

"Ние искаме всяко кметство да си има собствен бюджет, който направо да си е определен от държавния бюджет и да си се знае, че всяко кметство си разполага с определена сума пари, която може да харчи по какъвто начин реши. На общоселско събрание да се реши какво да се прави с тези пари. Сега по решение на Общински съвет може всичките пари да бъдат пренасочени в общинския център и в кметствата да няма заделени пари. Тогава кметовете на кметства не могат да направят нищо. Въпреки че са избрани, въпреки всичко, те не разполагат със собствен бюджет", смята Николай Николов.

249 са жителите на село Старопатица. През лятото порой, който мина през селото, наруши целостта на 9 улици. С докладна кметът ги е заявил за ремонт. Николай Николов каза още, че две улици са пуснати за проектиране. От парите за капиталови разходи няма заделени средства. От общината му обещали насипване с фрезован материал.

Кметство Бели извор в община Враца разполага с пари, с които си плаща ток, вода, остават и за консумативи, заяви кметът Кирил Илиев. Той също е член на сдружението на селските кметове. Обясни, че Враца е една от общините, в които кметствата са второстепенни разпоредители на бюджета.

"Когато става дума за инфраструктурни обекти, да кажем ремонт на улица, изграждане на нова улица, ремонт на не знам си какво, тогава вече се договаряме с кмета на града. Нямаме свободна оперативна самостоятелност така, както е да кажем нашата идея, каквато е - успоредно с бюджета на общината да се приема бюджет на всяко едно отделно кметство и да можем ние да знаем в началото на годината какво ще се изгражда в нашето село. И ние да планираме парите, ние да ги похарчим парите, ние да сключваме договорите с фирмите, които биха изградили еди какво си, да кажем улица или ремонт на нещо. Сега в момента ние нямаме такава оперативна самостоятелност", каза кметът на село Бели извор Кирил Илиев.

От сумата за месеца кметство Згориград, в община Враца, плаща за улично осветление и други разходи. До 1200 лева кметът може да изразходва както намери за удачно- за малки ремонти, например. Кметството има годишно разпределение, обясни Ангел Петров, кмет на село Згориград.

"Общо взето парите не винаги стигат за всичко, но разполагаме с някакви такива дребни средства, които да си ги оползотворяваме и ние за доброто на селото. Имаме две жени, поддръжка на чистотата - на центъра, сградите. Едната върши работа и за парното, където имаме. Техните заплати ги плащаме ние от този бюджет", каза Ангел Петров.

В селото живеят над 2000 души.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05