Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До каква степен трябва да налагаме ограничения на децата си?

Снимка: Виктория Топалска

В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще стане въпрос за ограниченията при децата. За това как ние трябва да мислим как да ги насочим към правилното поведение. Границата между това какво трябва да им се позволява и какво трябва да им се забранява е важна, но не винаги е лесно да се определи. Децата имат нужда от ограничения, защото те все още учат как да се държат правилно и как да се вписват в обществото. Без някои ограничения, те може да правят неща, които са опасни за тях или за другите. Например, когато децата са малки, може да им се забрани да се изкачват на високи мебели, за да не се наранят. Въпреки това, трябва да се знае, че твърде строгите ограничения могат да бъдат вредни за развитието на детето. Например, ако им се забрани напълно да изразяват своите мнения или чувства, те може да израснат с ниско самочувствие или с трудности в комуникацията. 

Това са част от нещата, на които акцентира детският психолог от Враца Надежда Евгениева:

"Когато говорим за ограничения и граници, нека поясня, че това са всекидневните правила и очаквания, които родителите имат за това как детето да се държи вкъщи или навън, със самите родители, както и с другите. Определено за много родители това се оказва голямо предизвикателство, което е така, защото от една страна, да, отнема време, наистина е много изтощително, понякога изисква влагане на много търпение и енергия от страна на родителя. Всяко семейство има свои собствени навици, традиции, задължения, затова няма и как да съществува или да се направи една обща рецепта за всички."

Тъй като все повече деца прекарват по-малко време с родителите си от необходимото, за някои родители това създава чувство на вина и понякога желаят да компенсират това.

"Така им става все по-трудно да кажат "не" или "не може" на детето. Страхуват се просто да не го разочароват или просто се страхуват от реакцията на детето, която ще последва, но когато родителите съумеят да поставят здравословни граници и ограничения, да казват "не", да бъдат постоянни в спазването на това, което са казали, те помагат на детето да развие много важни умения, които ще му бъдат за цял живот -  като самоконтрол, търпение и отговорност."

Как родителите във Видин възпитават децата си, това проверихме в анкета:

"Ограничавам ги, но зависи и от ограничението. Не им позволявам да пият кола, да ядат сладко, мога да им дам бонбон например, но не повече... С таткото сме коренно различни. Аз ако кажа "не", той ще каже "да". Аз ставам лошият герой, а него смятат за добрия. Имаме много разногласия... Трябва да се балансира - да има и ограничения, и свобода. Не може само свобода, защото после стават невъзпитани. После ни се качват на главата и си патиме ние... Май повече позволявам, за съжаление. То при нас сме се разделили - аз позволявам, таткото е с повече забрани и него го слушат повече. По-добрият начин се оказва, че са забраните. Аз разрешавам, гледам с добро да се разберем, говоря, но въпреки това никой не чува."

И в края можем да кажем, че е важно да се намери баланс между това какво трябва да се позволява и какво трябва да се забранява. Децата трябва да имат възможност да изразяват себе си и да учат от своите грешки, но също така им е необходима и подкрепа и насочване от възрастните, за да могат да растат и да се развиват на здравословен начин.
По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00