Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо образованието е приоритет, но само на думи

Снимка: Радио ВИДИН

Фразата "Образованието е приоритет" често се използва като предизборно клише. Нищо чудно и в следващите седмици до изборите 2 в 1 на 9 юни неведнъж да я чуваме от устата на политиците. Проблемът обаче е, че тези думи така и не се изпълват със съдържание. Според Лора Йорданова, експерт във Фондация "Заедно в час", едно от обяснението за този феномен е, че истинската реформа в образованието отнема години, което е проблем в настоящата ситуация на политическа нестабилност в България:

"Резултатите от една истинска реформа в сектор като образованието ще се видят след много години - от други държави сме видели след минимум пет, понякога десет години виждат плодовете от една истинска, цялостна реформа в образованието. И в нашата политическа нестабилност това може да означава, че партията, правителството, които инициират една такава реформа, след десет години, когато виждаме резултата, може и да не съществуват вече на политическия пейзаж. И предполагам, че това е една от причините, поради която секторът не изглежда като желан за политиците от гледна точка реформи."

По този начин обаче се поставя под въпрос бъдещето на държавата - защото именно от младите образовани хора зависи развитието във всички сфери на обществено-икономически живот, каза Лора Йорданова. Според нея, необходимата реформа в образованието рано или късно ще се случи - дори и не по волята на политиците, ще започне под натиска, идващ отдолу - от самата система на образованието, както и от родителите:

"В системата има много директори и учители, които знаят какво трябва да се случи, така че учениците да излизат от училище адекватни на съвременните изисквания. Те правят каквото могат в момента, но са ограничени от много централизирани процеси на държавата. Мисля, че те стават все повече и в някакъв момент ще започнат да оказват самите те натиска, той да идва отдолу нагоре в системата. Мисля, че ще станат фактор и родителите, които в момента инвестират в паралелната система на частните уроци..." 

По отношение на инициираните в последните месеци от Министерството на образоването промени - последните такива са в сферата на професионалното образование, където вече са обнародвани промените в Закона за професионалното образование и обучение, Лора Йорданова отбеляза, че реформите на парче не само, че не помагат на системата, а напротив - дори пречат:

"Достатъчно изследвания има за това, че реформата в образованието трябва да бъде цялостна. И не помага когато тук-там нещичко се прави, защото то не се и прави докрай. Хората в системата си мислят, че непрекъснато се случват някакви промени, това и ги стресира..., накрая обаче нищо фактически не се е променило и остава само лошият привкус, че сме изхабили една енергия за нещо като реформа, но то не е било това, което трябва да бъде". 

Реформата в образованието трябва да започне още от подготовката на учителите в университети, преминава през обученията за продължаваща квалификация на педагогическите специалисти и необходимата менторска подкрепа за навлизащите в системата учители, продължава през учебните програми и оценяванията и се стигне до системата на отчетност и отговорност в образованието, посочи Лора Йорданова. Според нея каквато и конфигурация да видим след изборите на 9 юни, необходимата реформа в образованието изисква надпартиен консенсус. Защото една такава реформа е трудна, изисква доста непопулярни решения, както и приемственост, така че започнали веднъж реформите да продължават независимо кой е на власт. Само така фразата "образованието е приоритет" ще се изпълни с истинско съдържание.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инициативата "Мила Бабо" - в помощ на родителите

Две дами от Видин - Светлана Орловска и Тони Тихомирова съвсем наскоро решават да създадат посредническа агенция, която наричат "Мила Бабо“ . Те предлагат различни възможности за ангажиране на баба детегледачка, която да е в помощ на семействата във всякакви предвидени и непредвидени ситуации. Те разказаха повече за този иновативен проект:..

публикувано на 02.10.24 в 15:57

Спирка библиотека просвещава жителите на Винарово

Автобусната спирка във видинското село Винарово се превърна в библиотека на открито . От около месец е оборудвана с етажерка, на която са подредени книги от български и чужди автори. Сред тях има художествена и научна литература, а също фантастика и книги за деца. "Вземи, прочети и върни" - този надпис подсеща посетителите, че  книгите могат..

публикувано на 02.10.24 в 15:43

Отбелязваме Световен ден на селскостопанските животни

Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо селскостопанските животни, затворени в клетки и отглеждани за храна. Датата, избрана за отбелязване на..

публикувано на 02.10.24 в 14:59

12 000 теменуги ще украсят Видин

С теменужена премяна ще бъде тази есен Видин . Общо 12 000 растения от различни градински сортове теменуга ще бъдат заседени в цветните пространства в центъра и парковете на града. Предстои засаждането и на пролетните цветя. Успоредно с това ще бъдат установени загиналите от горещините през лятото дървета, които ще бъдат подменени с нови. Това..

публикувано на 02.10.24 в 13:00

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00