Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Снимка: Радио ВИДИН

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150 са получените предложения. 

"Този път имахме по- различен подход от предишните конкурси, защото имахме три категории с различни критерии. Имаше критерии за финансиране до 25 000 лева към индивидуални кандидати, които създават нови преживявания или надграждат съществуващи продукти. Друга категория, която беше за проекти до 50 000 лева за партниращи организации, които организират отделни фестивали и събития в населените места. И категорията от 150 000 лева, което е за създаване на туристическа дестинация, която е в партньорство с различни неправителствени организации, бизнеси, природни паркове, културни организации за създаване на една по- обединена визия за туристическа дестинация", каза Юлиана Дечева- програмен директор "Културно- исторически и природен туризъм" във фондация "Америка за България".

Финансирането е разпределено в три категории в зависимост от мащаба на проекта. 

Първата категория "Елате ни на гости" е с финансиране до 25 000 лв. на проект и е насочена към индивидуални кандидати, които създават нови преживявания или надграждат съществуващи продукти и услуги. Един от проектите, спечелил 13 145 лв. финансиране е на Велика Стоева- управител на фирма "Чушкарчето", с основна дейност производство на чипровски килими. Проектът се казва "Предизвикателство: Погледни Чипровци през очите на килимарката".

"Идеята ни е за 4 дни да запознаем желаещите, да преминем през всички процеси за създаването на един килим. Като започнем от пране на вълна, предене, багрене и тъкане на малки, съвсем малки килимчета, защото процесът е много бавен и труден. Като в предизвикателството "Погледни като чипровчанка" да го кажа, се включва и запознаване с местния фолклор и местната кулинария. Имаме един пикник в планината, където това е свързано с прането на вълна. Ще ходим в овчарник високо в планината, където са нашите овце и така. В общи линии искаме за 4 дни да представим начина, по който живеем в Чипровци и по този начин да  популяризирам и самия чипровски килим", каза Велика Стоева

Снимка: Клуб ЕделвайсВтората категория "Щом сме двама, страшно няма" е с финансиране до 50 000 лв. на проект и е за партниращи си организации, които популяризират отделни села и градове чрез събития, фестивали и други. Сред спечелилите финансиране е Сдружение "Клуб Еделвайс“, което за своя проект  "Приключенски и фестивален туризъм в долината на скалните рисунки" ще получи 50 000 лв. 

"Проектът, който така спечелихме е свързан с долината на река Искър в района между образно казано Мездра и Роман. Това е един доста интересен район от всякаква гледна точка, не само от природни дадености, но примерно и от културно- исторически дадености. Миналата година там направихме една екопътека, която е до един район, където съществуват скални рисунки. Скалните рисунки са от различни епохи, така да се каже. Примерно, може да се каже кога са направени първите, но е много вероятно, съдейки по археологическите разкопки, които са провеждани и по начина на издълбаване тези рисунки да са от доста древен човек. Не говорим дори за съвременния човек. Естествено има и по- късни рисунки. И от гледна точка на това, че намерихме подобни рисунки и на други места, не само в землището на село Царевец, а именно в района на село Кунино, в района на Лютиброд, колеги наши са намерили подобни рисунки и в Ослен Криводол решихме да направим една програма, която по някакъв начин да може да бъде като посещение за туристите в този район", каза Христо Христов от сдружението.

Третата категория "Сговорна дружина планина повдига" е с финансиране до 150 000 лв. на проект и е насочена към обединение от неправителствени организации, бизнеси, природни паркове, културни организации, спортни клубове, туристически дружества и общини за създаване на туристически дестинации. Един от одобрените проекти е на Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". 

"Идеята, която всъщност защитихме е изграждането на Искърското дефиле като екодестинация. Тъй като последните десетина години наблюдаваме доста голям интерес откъм туристи по Искърското дефиле, доста се увеличи особено и сега след пандемията броят на посетителите, но се оказа, че хората малко познават забележителностите, атракциите, които се предлагат, туристическите услуги. И нашата идея е всъщност в рамките на този проект да обединим всички, така да кажем контрагенти в областта на туризма и да изградим дефилето като една дестинация, която да има свой облик, своя идентификация, визуализация", каза Оля Генова- експерт в Дирекцията на природния парк.

Ще се направи проучване на туристическото предлагане, ще се проведат срещи и обучения, разработване на маркетингова стратегия, ще бъдат изградени и два кръгови маршрута с панорамни площадки. Проектът се осъществява в партньорство с Община Мездра, местни хотелиери, къщи за гости, винарни, спортни и туристически клубове.

Екодестинация "Искърско дефиле" на Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" ще получи финансиране от 139 160 лева.

Дългосрочната цел на конкурса е да постави Северозапада и общностите по поречието на Дунав трайно на туристическата карта на България като места, предлагащи устойчив природен и културно-исторически туризъм с принос за развитието на местните икономики.

От юни месец ще стартират и заложените дейности. Сроковете в различните категории за различни, като най- дългите проекти са за 18 месеца.

Организацията наблюдава развитието на всички проекти, които е финансирала досега. Има много успешни примери като балонената фиеста, създаването на пешеходни турове, велоразходката на Северозапада и други. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00