Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

Снимка: Радио ВИДИН

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война. 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от проучване на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“, проведено в 45 държави по света и представително за повече от половината от световното население. Общо 46 138 души са интервюирани в глобален мащаб. В България - 806 души по метода "лице в лице". 

Наблюдава се ясно разделението между глобалния Юг/Изток и глобалния Север/Запад. Докато гражданите на Европейския съюз (32% заявяват, че биха се били), САЩ (41%) и Канада (34%) са в много по-малка степен готови да се включат в сражение, ако страната им е във война, то хората в Западна Азия (77%), Близкия Изток (73%), както и в Индия (76%), са в много по-голяма степен готови да се сражават за страната си. Що се отнася до конкретни страни, най-голяма готовност за участие в бой за страната си изразяват хората в Армения (96%), Саудитска Арабия (94%), Азербайджан (88%), Пакистан (86%) и Грузия (83%). Най-малко склонни да се бият за своята държава при война са хората в Италия (14%), Австрия (20%), Германия (23%).

В Русия 32% казват, че са готови да отидат на война за страната си. В Украйна хората са по-склонни лично да защитят страната си (62%). 

Все пак процентът на готовите да защитят България се повишава. Преди 10 години у нас 25% (със 7 на сто по-малко) са отговорили, че биха се били, ако страната ни участва във война, а 47% декларирали, че не биха. 

"Това, което установяваме, е, че декларираната склонност хората да защитават страната си при необходимост е два пъти по-висока в арабския свят, в Азия, включително в Индия и съответно два пъти по-ниско в Европа. В Европа се наблюдава снижаване на готовността за участие и защита на страната във военен конфликт. На какво се дължи това? Според мен факторите са няколко. Едното е, че най-големите войни в близката ни история са в Европа и изобщо Обединена Европа е проект за мир, тя възниква като проект за мир. Нагласата да няма война и човек да не участва във война е нормална нагласа. Има купища културологически и исторически фактори. Това, което се опитваме да направим, е регулярно - през няколко години, да мерим тези нагласи, защото това са все пак нагласи по много съществен въпрос. В България данните сочат, че не се отличаваме съществено от средното за ЕС. В определена степен сме по-склонни да защитаваме родината си от германците и италианците, например, но от друга страна в Полша и в Румъния склонността за участие в защита на родината е по-висока с 10-15%. Пъстра е картината, но ние не представляваме изключение от средноевропейската картина", обясни Кънчо Стойчев, президент на глобалната асоциация „Галъп интернешънъл“. Според него причина за намалялата склонност да участваме във военни действия в защита на държавата в сегашното съвремие е и премахването на наборната военна служба:

"Става дума за това, което наричаме патриотично възпитание. Естествено е, че в годините, когато се влагаха и ресурси, и усилия имаше сериозно възпитание, обучение, наборна служба, летни военизирани лагери. Равнището на патриотизъм беше по-голямо. То е и въпрос на официална пропагандна машина. Но като че ли старите времена ще се върнат, тъй като все повече чуваме от различни страни, от различни политици призиви за възстановяване на наборна служба, т.е. за отказ от професионалната армия, която е едно огромно постижение."


Наборната военна служба у нас бе премахната преди повече от 16 години. Днешните млади хора, за добро или за лошо, не са обличали военна униформа и не са държали оръжие в ръце. Патриотичният клуб "Бдинци" опитва успешно да замести тези пропуски във възпитанието на учениците с организирането на възстановки на исторически събития и демонстриране на автентични униформи и въоръжение от българската военна история. 



"Тази година на 3 март възстановката в центъра на старопрестолния Видин изцяло беше организирана от нас, като над 70 деца участваха във възстановката. Бяха облечени, снаряжени и въоръжени от нас. Получи се нещо прекрасно и може да се похвалим, че в национален мащаб, откакто съществуват такива възстановки на исторически събития, нашият град за пръв път пресъздаде в живи картини исторически събития основно с ученици. На фона на динамичното време, в което живеем, младото поколение потъва в една забрава за своята идентичност като героизми, чудеса от храброст на нашите предци, дали живота си във войните за свята и свободна държава. С това, което ние правим, събуждаме желанието в младите да влязат в библиотека, да се поинтересуват за историческите факти и данни, да питат родителите си дали има техни предци, участвали във войните. Виждам голям ентусиазъм да продължат с нас в последващи такива инициативи, което е много хубав момент, защото младите виждат смисъла на всичко това. Знаете, че вече няма казарма и кога иначе ще бъдат облечени в униформа, кога ще държат оръжие в ръцете си...? Виждам у тях чувство за гордост, когато го направят. На 3 март децата цял ден се разхождаха с гордост из града с униформите, които им бяха дадени. Хората се радваха, искаха да се снимат с децата... Зависи от нас, възрастните, как ще препредадем, какво препредаваме на младите, на какво ги учим, защото младите са нашите нешлифовани диаманти и от нашия труд като българи зависи как те ще блестят в бъдеще. От техния блясък ще зависят нашите старини, просперитетът на родината, името България", смята Иво Иванов от Патриотичен клуб "Бдинци".

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00