Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

4
Снимка: Радио ВИДИН

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани. Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев. Проверката беше съвместна с Гранична полиция. 

"Целта на акцията беше да направим профилактика и да проверим дали на територията на горната част на река Дунав има кърмаци, които са за улов на есетрови риби- те са с абсолютна забрана, за съжаление обаче има такива недобросъвестни рибари, които си позволяват да пускат такива кърмаци и да ги ловят...  Преди месец направихме акция в средното и долното течение на река Дунав със звеното от Русе... Благодаря на колегите от трите звена, както и на Гранична полиция, които ни подкрепиха с катер и с жива сила...  При Козлодуй извадихме 12 лави кърмаци, при Видин и Лом са извадени три лави кърмаци, има извадени и немаркирани мрежи... Има намерени и въдици на  за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани от неизвестен извършител, който най-вероятно е напуснал мястото..."

Иззетите уреди се прибират в териториалните звена на агенцията и след това се унищожават. Трудно се установявт бракониерите на есетрови риби, а след време те отново се връщат на същите места, посочи Николай Георгиев:

"Те са доста изобретателни, обикновено това го правят в тъмната част на денонощието, въпреки че ние сме добре екипирани, имаме техника за нощно виждане, високопроходими автомобили, патрулни лодки и катери. Често се налага да влизаме на местата, които сме наблюдавали и знаем че има забранени уреди за улов на есетрови риби, както и днес- наложи да влезем и да ги отстраним... Практиката показва, че след две-три седмици на същите места се появяват същите забранени уреди". 

 От 15 април е в сила забраната за улов на пролетно- лятно размножаващите се риби. Контролът по време на периода на забраната ще е засилен, ще се извършват ежедневни проверки, каза още Николай Георгиев:

"Българинът трябва да придобие тази култура, че когато е забраната за улов на риба, не бива да се злоупотребява, защото рибният ресурс е изключителна държавна собственост... Санкциите са сериозни- за физически лица са 1000 и 2000 лева, а за юридически- между 2000 и 4000 лева- не си заслужава..."
 
В акцията на ИАРА участваха екипи от звената от Враца, Видин и Монтана и катер на Гранична полиция". Акцията е успешна, каза Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).

"Проведохме акцията от Козлодуй до Ново село... Тепърва ще се установява точния метраж на средствата, които са забранени, има установени и немаркирани хрилни мрежи, те са конфискувани, и въдици без лицето, което извършва риболов- или лицето няма билет, или въдиците са хвърлени за улов на шаран, който в момента е забранен... Акцията беше ориентирана за незаконни уреди тип кърмак, с който се лови моруна... Регулярно извършваме такива проверки, и трите звена отговарят за контрола на рибния ресурс в река Дунав и постоянно откриваме забранени уреди... Преди три години заловихме лице, санкцията беше доста висока, конфискувахме лодката, уредите... Проверките ще бъдат засилени, ще обърнем внимание и на стопанския риболов, идеята е да се спазват правилата по време на забраната..."

Контролът ще продължи и във вътрешните водоеми. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01