Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Снимка: Радио ВИДИН

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България", насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности. Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е д-р Мария Трифонова - преподавател в Стопански факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Платформата е място, което обединява наличната информация относно граждански инициативи в енергийния преход. Това включва енергийни общности и т.нар. колективни действия или случаите, в които гражданите се обединяват и финансират мерки за енергийна ефективност в многофамилни сгради, посочи Мария Трифонова:

"Спрямо енергийните общности в момента в страната имаме две пилотни инициативи само, но пък доста голям интерес, така че се надявам скоро да има доста повече и нашата отговорност е всъщност да публикуваме повече за тях на сайта ни... Идеята е , пак казвам, да публикуваме информация, която наистина да е релевантна за хората в момента, които имат интерес, желаят да създадат или енергийна общност, или да кажем да си партнират и да въведат мерки за енергийна ефективност в сградите. Съответно да намерят информация както за финансиране, така и в момента каква е актуалната законодателна рамка..."

Енергийните общности се създават, за да може да се инвестира във ВЕИ или ако има инсталации, които работят, те се обединяват, за да могат да подобрят споделянето на енергия, съответно да създадат бизнес модел, който да има фиксирана цена за потребители и за производители и по този начин да направят употребата на възобновяема енергия по- ефективна. Ползите са социални, екологични, икономически.

От една страна в България моделът на енергийните общности не е особено популярен, от друга- законодателството, което беше необходимо, за да може енергийните общности въобще да бъдат правен субект, беше европейско законодателство. То беше транспонирано в националното с доста голямо закъснение от близо 2 години и се случи октомври месец миналата година. 

Ползата от енергийните общности може да се усети и при либерализацията на пазара на електроенергия за битовите абонати, уточни Мария Трифонова.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45