Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въстанието от лето 1850 - вик за справедливост

Снимка: Радио ВИДИН

В българската история има дати и събития, които ни зареждат с патриотизъм и национално самочувствие. Въстанието от лятото на 1850 година в Северозападна България, когато населението от Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко се вдига на бунт срещу османския гнет, е едно от тези събития. За него малко се знае, не се изучава в учебниците. Това провокира група хора да основат клуб "Лето 1850", да начертаят план за действие и да започнат да го изпълняват. Без подкрепата на институции и без финансиране.

Сред основателите на клуб "Лето 1850" е Маша Викторова - учител по история в СУ "Отец Паисий"  Медковец , два пъти носител на награди - "Неофит Рилски" и "Учител на годината". 

"Няма друго събитие в Северозападна България, което да бъде събрано в тези две думи - лето 1850, и да изразява точно какво се е случило там и тогава. Създадохме си план да посетим училищата, да представим въстанието пред учениците, да подготвим честването тази година във връзка със 174-ата годишнина като една, така да се каже, генерална репетиция за честването през 2025 година. Поставихме си амбициозен план, който вече реализираме, а именно да изпратим апел към държавния протокол за почитане паметта на загиналите за свободата и независимостта на България на 2 юни, участниците във въстанието и загиналите тогава да бъдат почитани с внасяне на тяхното дело като част от тържествената заря проверка, която се провежда на 2 юни", каза Маша Викторова.

Българите от Северозападна България, участвали в това въстание, го заслужават и ние като техни наследници сме им длъжници, казва историкът.

Решението за избухването на въстанието от 1850 година в Северозападна България е взето в Раковишкия манастир. Определена е и дата - 1 юни, но арестуването на белоградчишките инициатори, начело с Цоло Тодоров, отприщва народната стихия и на 29 май 1850 година Белоградчишката нахия е обхваната от огъня на бунта. Въстават между 10 000 и 15 000 души от Видинско, Белоградчишко и Ломско, посочва в книгата си "История на Видин и неговата област" Димитър Цухлев. Едва малка част от въстаниците са били въоръжени с пушки.

"В Раковишкия манастир се събират най-ерудираните българи за това време от селата в Северозападна България... Образовани, ерудирани, уважавани от останалите граждани. Те им се доверяват на 100 процента, безрезервно им се доверяват и ги изпращат, така да се каже, да им кажат болката пред властта... То е въстание за справедливост. Да се приложи законът, който османците са приели и достатъчно грамотните български кнезове са проумели, че с този закон правата на българите, не само на българите, а на всички етноси в османската държава, се изравняват. Това е вик за справедливост", допълни Маша Викторова.

Друга инициатива на клуба е да бъде включена темата за въстанието в националния конкурс на национален клуб "Родолюбие".

Въстанието е в резултат от неслучилите се реформи от Гюлханския хатишериф (султански указ) от 1839 година, които гарантират първите права и свободи на всички поданици на Османската империя и които изобщо не достигат до българите. 

"Днес е 6 май- ден на храбростта. Ако някой ме попита да дам пример за храбростта, мога спокойно да кажа, че храбростта и героизма на участниците във въстанието във Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко в средата на 1850 година няма равна на себе си...", заяви писателят Юлий Йорданов, който също е сред учредителите на клуб "Лето 1950". 

В началото на 1850 година на тайно събрание в манастира "Света троица" край село Раковица присъстват 61 представители на четирите каази на Видинския санджак- Видинска, Ломска, Кулска и Белоградчишка. На събранието се решава на 1 юни 1850 година да се вдигне въстание. Избран бил и комитет за неговото ръководене, начело на който застанал Цоло Тодоров от село Толовица, кнез Иван Кулин от село Медковец, капитан Кръстьо от село раковица и други. Утвърден бил и план за подготовката и избухването на въстанието, разказа Иво Йорданов. Според него съвещанията в манастира са един неформален народен парламент. В тези съвещания, на които са се събирали първите люде, са неговите сесии:

"Според документите, това са действията на първия български велик парламент или иначе казано първото българско Велико народно събрание. При това 26 години преди събранието в Оборище, взело решението за Априлското въстание и 28 години преди Освобождението от османско иго. Фактически въстанието от 1850 година се явява генерална репетиция за Априлското въстание от 1876 година и аз мисля, че е редно, най- вече, историците да направят една генерална преоценка на това въстание." 

След разговор с академик Владимир Зарев, който е написал романа "Лето 1850" Юлий Йорданов подели, че му е предложил да се направи филм по книгата. Ще бъде направено всичко възможно догодина, когато се навършват 175 години от въстанието, този филм да се реализира.

Да предизвика патриотичен дух и родолюбие на всички българи цели национален конкурс, който обяви Историческият музей в Белоградчик. Конкурсът е за исторически доклади, есета и стихотворения под надслов: "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", посветен на 174 г. от Въстанието в Северозападна България с център Белоградчик. 

"За него изключително малко се отделя като място в учебниците по история на България, в медийното пространство също според мен има пропуски", разказа за идеята на конкурса пред Генади Вельов Даниел Дончев- уредник в музея, "История на България 17-19 век".

Творбите ще бъдат разделени в 3 категории:

- Исторически доклади -  участници над 19 г. (препоръчва се да са запознати с историческата терминология и писането на доклади; важно е да са запознати с темата и казуса за въстанието през 1850 г. в Белоградчик);

- Есета - свободен текст и изразни умения. Важно е участниците да бъдат запознати с темата за въстанието през 1850 г в Белоградчик;

- Стихотворения. Важно е участниците да бъдат запознати с темата за събитията през 1850 г. в Белоградчик.

Условията за участие може да намерите на фейсбук страницата на Историческия музей.

По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00