Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня и Ваньо Чолакови: Местните животновъди са на доизживяване


33 са овцефермите в област Видин, овце и кози се отглеждат в 28 ферми. Около 8000 са овцете майки, но според данни на агенцията по храните, тенденцията е към свиване на производството и ликвидиране или намаляване на стадата. 

Около Великден гостуваме на Ваня и Ваньо Чолакови във видинското село Градец- те са собственици на една от трите по-големи овцеферми в община Видин. В сектор животновъдство влизат преди 20 години с крави, няколко години след това започват да отглеждат овце, но скоро разбират, че нито е по-леко, нито е по-доходно: 

"...Отначало сме били с крави, не потръгнаха нещата, не се издържаше финансово с цената на кравето мляко и разходите по отглеждането на животните... Решихме да приключим с кравите и да започнем с овце, надявахме се да е малко по-леко и съответно да имаме реализация на продукцията... На практика не се случва- мандрите не търсят овче мляко...  Нашето стадо е под селекция, в момента ни искат реализация на продукция. Да, регистрирани сме по Наредба 26 за сурово овче мляко и доказвахме с фактури, но сега дочуваме, че щяло да има обвързване на селекционните животни към мандрите- ако искаш да бъдеш подпомаган, трябва да имаш договор с мандра... Единствената мандра във Видин са заявили, че няма да изкупуват овче мляко... Хората си купуват за лична консумация, бозаят агънцата- нямаме друг избор... Отделно мандрите изкупуват от май до юли, а няма как да реализираме по 100 литра на овца... Местните животновъди са на доизживяване..."

160 овце майки от породите асаф и аваси отглеждат Ваня и Ваньо Чолакови, не ги плаши работата, но споделят, че имат трудности с работната ръка: 

"Имаше период от 5-6 години, в който бяха крави и овце, впоследствие продадохме кравите, останахме с овце, увеличихме ги, но ... липса на работна ръка... Въпроса не стои финансово- ако ще и 5000 лева да му даваш, просто не му се работи... Хората отвикнаха да работят, това е тежък труд, денонощен труд... Стоят на социални помощи и така е по-лесно... Овцете ни са много добре гледани, много качествени животни, но.. жалко за животните... Изкарваме ги на паша покрай фермата, всичко е изорано... Обработваме си собствена земя и си изхранваме животните. Търсене за празниците има- хората все повече се обръщат към фермерските продукти, но не останаха хора, които да произвеждат... Трудно е, животновъдството е по-трудно и от миньорската работа... Ние живеем тук, на фермата... "

За животните се грижат двамата и двете им дъщери. Работници се появяват епизодично, но работят докато получат някакви пари... 

Овцете са с висока продуктивност, отглеждат се под селекционен контрол, но това не се оценява от никого и не прави работата им по-лека... Липсата на работна ръка, липсата на пасища, ниската изкупна цена и изобщо нежеланието на местни мандри да изкупуват млякото на фермерите- все проблеми, които отказват много от животновъдите. Според Ваня и Ваньо държавата не мисли за тях:

 "...Не се усеща по никакъв начин... Първи, които трябва да имат приоритет в общинските пасища, би трябвало да са животновъдите... Малките умират, не издържат, при цените на торове, препарати... С една ръка дават, с две взимат- все намират за какво да ни глобят... Заради липсващи ушни марки ни лишиха от подпомагане... Не разбраха ли, че виртуалните животни не са при нас... Със сетни сили държим, не сме от хората, които се отказват лесно, успяваме да оцеляваме, но нищо не е безконечно. Идва момент, в който просто развяваш белия байрак и това е... Здрави да сме всички, но само с добри пожелания не се случват нещата... Всеки обещава, накрая нищо не излиза..." 

Дано най-после някой чуе гласа на фермера, за да не останем без българско производство- това е надеждата на Ваня и Ваньо Чолакови. Сами произвеждат фуража си без много торене, с идеята, че ще отглеждат животните с качествена храна. Борбени са, не се отказват лесно, и след 20 години в сектора са разбрали, че на вълка врата му е дебел, защото сам си върши работата- така е и при тях... Не ползват европейски средства, разчитат на собствен ресурс. Лошото е, че с всяка изминала година губят малко по малко от надеждата си за съживяване на животновъдния бранш. Дано пък искрата им не угасне съвсем... 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30