Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня и Ваньо Чолакови: Местните животновъди са на доизживяване


33 са овцефермите в област Видин, овце и кози се отглеждат в 28 ферми. Около 8000 са овцете майки, но според данни на агенцията по храните, тенденцията е към свиване на производството и ликвидиране или намаляване на стадата. 

Около Великден гостуваме на Ваня и Ваньо Чолакови във видинското село Градец- те са собственици на една от трите по-големи овцеферми в община Видин. В сектор животновъдство влизат преди 20 години с крави, няколко години след това започват да отглеждат овце, но скоро разбират, че нито е по-леко, нито е по-доходно: 

"...Отначало сме били с крави, не потръгнаха нещата, не се издържаше финансово с цената на кравето мляко и разходите по отглеждането на животните... Решихме да приключим с кравите и да започнем с овце, надявахме се да е малко по-леко и съответно да имаме реализация на продукцията... На практика не се случва- мандрите не търсят овче мляко...  Нашето стадо е под селекция, в момента ни искат реализация на продукция. Да, регистрирани сме по Наредба 26 за сурово овче мляко и доказвахме с фактури, но сега дочуваме, че щяло да има обвързване на селекционните животни към мандрите- ако искаш да бъдеш подпомаган, трябва да имаш договор с мандра... Единствената мандра във Видин са заявили, че няма да изкупуват овче мляко... Хората си купуват за лична консумация, бозаят агънцата- нямаме друг избор... Отделно мандрите изкупуват от май до юли, а няма как да реализираме по 100 литра на овца... Местните животновъди са на доизживяване..."

160 овце майки от породите асаф и аваси отглеждат Ваня и Ваньо Чолакови, не ги плаши работата, но споделят, че имат трудности с работната ръка: 

"Имаше период от 5-6 години, в който бяха крави и овце, впоследствие продадохме кравите, останахме с овце, увеличихме ги, но ... липса на работна ръка... Въпроса не стои финансово- ако ще и 5000 лева да му даваш, просто не му се работи... Хората отвикнаха да работят, това е тежък труд, денонощен труд... Стоят на социални помощи и така е по-лесно... Овцете ни са много добре гледани, много качествени животни, но.. жалко за животните... Изкарваме ги на паша покрай фермата, всичко е изорано... Обработваме си собствена земя и си изхранваме животните. Търсене за празниците има- хората все повече се обръщат към фермерските продукти, но не останаха хора, които да произвеждат... Трудно е, животновъдството е по-трудно и от миньорската работа... Ние живеем тук, на фермата... "

За животните се грижат двамата и двете им дъщери. Работници се появяват епизодично, но работят докато получат някакви пари... 

Овцете са с висока продуктивност, отглеждат се под селекционен контрол, но това не се оценява от никого и не прави работата им по-лека... Липсата на работна ръка, липсата на пасища, ниската изкупна цена и изобщо нежеланието на местни мандри да изкупуват млякото на фермерите- все проблеми, които отказват много от животновъдите. Според Ваня и Ваньо държавата не мисли за тях:

 "...Не се усеща по никакъв начин... Първи, които трябва да имат приоритет в общинските пасища, би трябвало да са животновъдите... Малките умират, не издържат, при цените на торове, препарати... С една ръка дават, с две взимат- все намират за какво да ни глобят... Заради липсващи ушни марки ни лишиха от подпомагане... Не разбраха ли, че виртуалните животни не са при нас... Със сетни сили държим, не сме от хората, които се отказват лесно, успяваме да оцеляваме, но нищо не е безконечно. Идва момент, в който просто развяваш белия байрак и това е... Здрави да сме всички, но само с добри пожелания не се случват нещата... Всеки обещава, накрая нищо не излиза..." 

Дано най-после някой чуе гласа на фермера, за да не останем без българско производство- това е надеждата на Ваня и Ваньо Чолакови. Сами произвеждат фуража си без много торене, с идеята, че ще отглеждат животните с качествена храна. Борбени са, не се отказват лесно, и след 20 години в сектора са разбрали, че на вълка врата му е дебел, защото сам си върши работата- така е и при тях... Не ползват европейски средства, разчитат на собствен ресурс. Лошото е, че с всяка изминала година губят малко по малко от надеждата си за съживяване на животновъдния бранш. Дано пък искрата им не угасне съвсем... 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Лучо Дала – Италианската музикална икона с вечен глас

  Добре дошли в нашето специално музикално пътешествие из творчеството на Лучо Дала – един от най-великите италиански певци, композитори и музиканти на ХХ век! С характерния си глас, нежна чувствителност и необичаен стил, Лучо Дала съчетаваше поп, джаз и класическа италианска песен в незабравими мелодии, които докосват сърцата на милиони хора по..

публикувано на 14.07.25 в 09:00

"Неделник" от 13 юли 2025 година

Педстои едно интересно събитие, което организират приятелите ми от село Остров . На 2 август ще се проведе 11- то издание на "Фестивал на рибата и рибаря в село Остров-Година на амура 2025" . Повече за фестивала ще научите от Анелия Бенкина , секретар на читалище "Развитие-1903" в селото. Наскоро ни напусна писателят Петър Доневски -..

публикувано на 13.07.25 в 13:23

Ние сами не можем да се справим със злото, но Бог е с нас

Петата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. Днес почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. "И когато стигна на отвъдния бряг, в страната Гергесинскa, срещнаха Го двама, хванати от бяс" (Мат. 8:28)..

публикувано на 13.07.25 в 08:00

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10