Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Снимка: Радио ВИДИН

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот. Различията в икономическото развитие на държавите могат да се обяснят с редица фактори, които взаимодействат по сложен начин. Една от основните причини, специално за различията между държавите, е историческият контекст, смята Сабрина Калъчова- ръководител на информационен център "Европа Директно"- Видин.

"Докато едни държави в момента успешно реализират и създават благоприятни условия за бизнеса и стимулиране на иновации други държави в Европейския съюз те са на друг етап, те се борят с проблеми все още като корупция, неефективна администрация, липса на инвестиции в ключови сектори. Що се отнася до регионалното различие смятам, че едни региони просперират заради тяхната географска локация, наличието на ресурси, добри кадри, докато други региони също се намират в по-предизвикателна ситуация, където борят безработица, социално изключване и недостиг на инфраструктура. Северозападът сме един от тези региони".

ЕС работи много сериозно в постоянното подобряване на единния пазар, мерки за по- голяма хармонизация на правилата и стандартите, европейските граждани да имат достъп до повече продукти и услуги, да има по- голяма прозрачност за бизнеса. ЕС си остава една от най- развитите икономически зони в света и си остава едно от най-добрите места за живеене в света, категорична е Сабрина Калъчова.

Трудно може да се отговори еднозначно на въпроса защо все още има икономически различия между държавите. Винаги е имало и винаги ще има различия, много са факторите, които влияят на икономическото развитие на една държава, смята Красимир Кирилов- председател на Видинската търговско-промишлена палата.

"Различията ще ги има винаги независимо от това, че в момента сме в един съюз, който предполага желанието на всички да уеднаквим нашата ситуация. Винаги интересите на всяка една държава ще стоят преди тези на какъвто и да било съюз и винаги всяка една държава първо ще се опита да оправи своето икономическо състояние и след това да мисли за всички останали. Нашето състояние ще зависи основно от това какви хора стоят начело на страната и какви политики се изпълняват, така че да работим всички ние за благото на нашата страна и да можем ние да се опитаме поне да достигнем тези страни, които искаме да догоним. Европейският съюз поне неговият замисъл и това, което се прави, подкрепата е абсолютно адекватна и е достатъчна. Дали обаче достига до хората тази подкрепа не мисля, че мога да дам положителен отговор. Значи тук вече зависи много от самата държава членка, от органите, които се занимават с разпределението на тези средства. Дали това разпределение става по най-добрия начин, дали се покриват най-добрите критерии, приоритети."

Единният пазар е нещо изключително важно, той е приоритет на всички институции в ЕС. Той би трябвало да е добре развит, защото така по-лесно може да се борим с различията между страните, с лошите практики, с корупцията. Хората искат да видят сега и в момента финансов ресурс, който да им позволява да водят нормален начин на живот. Един от начините да се осигури равенство в доходите е като направим една минимална заплата за целия ЕС, която да отговаря на минималните нужди на всички хора и тук опираме до това които са минималните нужди, защото те навсякъде са различни, каза още Красимир Кирилов- председател на Видинската търговско-промишлена палата. Като представител на работодателите смята, че всяко едно заплащане трябва да зависи от производителността на труда.

Икономическото различие между държавите беше заложено изначално, което донякъде противоречи на основната идея на създаването на ЕС. След разпадането на т.нар. социалистически блок държавите от Източна Европа бяха доста апетитна хапка, заяви политическият анализатор Любен Добрев.

"От самото начало нямаше равнопоставеност, т.е. ние не бяхме приемани като равни партньори с тогавашните държави в обединена Европа и от тази гледна точка нещата продължават да бъдат така. Там се прокарваше идеята за две писти, три писти, води точно до такова. Ако погледнете като територия, без европейската част на Руската федерация, ние сигурно сме малко по- малки от Австралия. На тази територия са трийсетина държавици. При това чисто човешкият ресурс е доста малък по редица причини, природните ресурси също са безкрайно ограничени. Т.е. всяка една държава сама по себе си не може да бъде абсолютно никакъв конкурент на когото и да било. В този контекст единственото бъдеще на Европа, според мен е, обединена Европа, но обединена Европа на равноправни партньори."

Как ще се развие Европа ще видим след евроизборите. Тогава ще бъде ясно разпределението на силите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06