Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8-годишно момиченце от Видин дари косата си за кауза

Снимка: архив

Даряването на коса е благороден акт, който може да промени живота на онкоболни хора, които преминават през трудния път на терапиите и губят косата си. Тези загуба често има дълбоко емоционално и психологическо въздействие, защото намалява тяхното самочувствие и социална увереност. В този контекст даряването на коса се превръща в един благороден акт, не само на съпричастност, но и такъв, който вдъхва радост и надежда. 
За осемгодишната Юлияна от Видин това да дариш косата си за направата на перука, е нещо много съкровено, защото, както тя казва, за всяко едно момиче косата е нещо много важно и трудно се разделя с нея. Но когато е в името на подобна кауза, нещата се осмислят:

"Дарих си косата. Не знаех, че трябва да се подстригвам, но после мама ми каза, че косата ми е вече много дълга, става топло и трябва да я подстрижа. Каза ми, че ако искам, мога да я даря. От нея разбрах за това... Тя ще отиде за перуки, за деца, болни от рак... Първо бях малко притеснена, като гледах къде слагат ластичките, започнах да треперя. Като ми отрязаха първата част на косата бях в шок. Тя е къса, до раменете е. След като я махната цялата беше по-добре... Още не съм свикнала. Свикнала съм, като си правя опашка, косата ми да се размята навсякъде - сега няма коса... За да я дариш, трябва да ти е хубава косата, поддържана и май да не е боядисвана. Аз слагам едни пръскала за разресване, кристали, за да е по-бляскава, много неща. Трябва да се поддържа... Искам да кажа на децата без коса, че ще се оправят, ще оздравеят и ще имат тяхна коса."

Идеята за даряване на коса за изработването на перуки има дълга история, датираща още от края на 90-те години на ХХ век. С течение на времето подобни инициативи се разпространиха по целия свят, включително и в България. Един от хората, които изработва перуки за онкоболни и нуждаещи се е Вили Боршукова, която от 35 години е перукер, днес и председател на Асоциация "Промени живота си сега". Самата тя се сблъсква с коварната болест през 2010 година, което я тласка към дейността, която практикува сега.

"Една моя приятелка ми каза, че иска да си отреже косата и ми предложи да направя една перука за някое дете - това става 2011 година. Казах ѝ, че ще го направим, ще съберем още малко коса, защото от една коса не може да излезе една цяла перука, трябва да са няколко, тъй като има почистване на косъма, късите косми се махат, има доста неща по изработката на перуката. Така направихме една перука за едно малко детенце, което беше на 4 годинки и я дарихме. Просто не мога да ви опиша това, което виждаш в детските очи, в очите на родителите, този водопад от емоции, от благодарност и ти самият започваш да се чувстваш ценен, че си помогнал на нуждаещ се... Така реших, че ще помагам на такива хора, в нужда. Създадохме "Промени живота си сега", така се казва нашето сдружение, което се занимава изцяло с помощ към онкологично болни хора, които са загубили косата си и преминават през тази страшна болест... След това последва една вълна на съпричастност - хората започнаха да си режат косите, мои приятели, дъщеря ми си отряза косата... Дори въобще не предполагах, че ще стане толкова масово, толкова грандиозно и хората така ще искат да се включат в нашата кауза."

Вили Боршукова предупреди тези, които искат да дарят косата си за подобна кауза, да внимават къде и при кого го правят, тъй като има фризьори, които злоупотребяват с това. Посъветва да проучат внимателно и след това да прибегнат до това решение. Коментира, че трябва да има повече гласност за това, за процесите на изработка и изискванията за дарение, за да се избегнат неприятни ситуации.


"Аз искам да Ви благодаря, че сте решили да дадете гласност за условията, които се изискват при даряване на една коса. Благодаря Ви за това, че ще отделите ефирно време, за да разкажете на вашите слушатели това, което трябва и това, което е наистина необходимо, за да се помогне, защото това е един свързан процес между дарители, перукери и фризьори."


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10