Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8-годишно момиченце от Видин дари косата си за кауза

Снимка: архив

Даряването на коса е благороден акт, който може да промени живота на онкоболни хора, които преминават през трудния път на терапиите и губят косата си. Тези загуба често има дълбоко емоционално и психологическо въздействие, защото намалява тяхното самочувствие и социална увереност. В този контекст даряването на коса се превръща в един благороден акт, не само на съпричастност, но и такъв, който вдъхва радост и надежда. 
За осемгодишната Юлияна от Видин това да дариш косата си за направата на перука, е нещо много съкровено, защото, както тя казва, за всяко едно момиче косата е нещо много важно и трудно се разделя с нея. Но когато е в името на подобна кауза, нещата се осмислят:

"Дарих си косата. Не знаех, че трябва да се подстригвам, но после мама ми каза, че косата ми е вече много дълга, става топло и трябва да я подстрижа. Каза ми, че ако искам, мога да я даря. От нея разбрах за това... Тя ще отиде за перуки, за деца, болни от рак... Първо бях малко притеснена, като гледах къде слагат ластичките, започнах да треперя. Като ми отрязаха първата част на косата бях в шок. Тя е къса, до раменете е. След като я махната цялата беше по-добре... Още не съм свикнала. Свикнала съм, като си правя опашка, косата ми да се размята навсякъде - сега няма коса... За да я дариш, трябва да ти е хубава косата, поддържана и май да не е боядисвана. Аз слагам едни пръскала за разресване, кристали, за да е по-бляскава, много неща. Трябва да се поддържа... Искам да кажа на децата без коса, че ще се оправят, ще оздравеят и ще имат тяхна коса."

Идеята за даряване на коса за изработването на перуки има дълга история, датираща още от края на 90-те години на ХХ век. С течение на времето подобни инициативи се разпространиха по целия свят, включително и в България. Един от хората, които изработва перуки за онкоболни и нуждаещи се е Вили Боршукова, която от 35 години е перукер, днес и председател на Асоциация "Промени живота си сега". Самата тя се сблъсква с коварната болест през 2010 година, което я тласка към дейността, която практикува сега.

"Една моя приятелка ми каза, че иска да си отреже косата и ми предложи да направя една перука за някое дете - това става 2011 година. Казах ѝ, че ще го направим, ще съберем още малко коса, защото от една коса не може да излезе една цяла перука, трябва да са няколко, тъй като има почистване на косъма, късите косми се махат, има доста неща по изработката на перуката. Така направихме една перука за едно малко детенце, което беше на 4 годинки и я дарихме. Просто не мога да ви опиша това, което виждаш в детските очи, в очите на родителите, този водопад от емоции, от благодарност и ти самият започваш да се чувстваш ценен, че си помогнал на нуждаещ се... Така реших, че ще помагам на такива хора, в нужда. Създадохме "Промени живота си сега", така се казва нашето сдружение, което се занимава изцяло с помощ към онкологично болни хора, които са загубили косата си и преминават през тази страшна болест... След това последва една вълна на съпричастност - хората започнаха да си режат косите, мои приятели, дъщеря ми си отряза косата... Дори въобще не предполагах, че ще стане толкова масово, толкова грандиозно и хората така ще искат да се включат в нашата кауза."

Вили Боршукова предупреди тези, които искат да дарят косата си за подобна кауза, да внимават къде и при кого го правят, тъй като има фризьори, които злоупотребяват с това. Посъветва да проучат внимателно и след това да прибегнат до това решение. Коментира, че трябва да има повече гласност за това, за процесите на изработка и изискванията за дарение, за да се избегнат неприятни ситуации.


"Аз искам да Ви благодаря, че сте решили да дадете гласност за условията, които се изискват при даряване на една коса. Благодаря Ви за това, че ще отделите ефирно време, за да разкажете на вашите слушатели това, което трябва и това, което е наистина необходимо, за да се помогне, защото това е един свързан процес между дарители, перукери и фризьори."


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20