Посрещнат е във Видин и въдворен на епархийската си катедра на 10 февруари. Пред хората той засвидетелства готовността си да е достоен приемник на своите предшественици:
"Съзнавам колко много ще се очаква и ще се изисква от мен занапред. И затова още в този първи мой ден тук искам да засвидетелствам пред вас, че съм готов да сторя всичко, за да продължа и да разширя според силите си и възможностите си делото на всички мои велики предшественици, заемали преди мен видинския митрополитски престол."
От самото начало в епархията го приемат като благ и смирен човек.
"Първата служба е нещо, което взема сърцето. Един човек, един водач се познава по това как влиза, как служи, какво говори... Винаги, когато дойде в храма, винаги общува с хората. Който каквото има нужда, някакъв въпрос да му зададе, той винаги се отзовава и винаги помага с каквото може", казват миряните.
През годините напътства хората да укрепват в православната вяра.
„Вярата ни просвещава. Вярата ни обнадеждава. Вярата ни дава сили. Затова тя е изключително ценен дар“, посочва митрополитът.
Приема послушанието като част от духовната борба и разказва спомен от детството си:
"Интересното е, като се казва: "Възпитаваме се в добродетели". Защото аз помня от моите детски години, когато имали сме градина в околностите на Смолян. Идва време да се копае, идва време да се сади, имаме разни уговорки с приятелите някъде да отидем да играем. Аз трябва да отида с родителите си, защото възпитаван съм в послушание, но с голяма вътрешна борба съм проявявал това послушание да отида с тях. Това нещо ми е направило впечатление - когато човек прояви послушанието докрай, тогава настъпва една такава радост, един такъв мир."
Убеден е, че християнските добродетели се възпитават и с пристигането си открива Неделно училище към митрополията. От тази есен отваря врати и ново начално училище във Видин.
"Като институция, която има пряката отговорност да се грижи за духовното здраве, конкретно в хората, за нас лично, във Видинска епархия. Ние гледаме на началото на това училище и училищна дейност като на част от нашите задължения да се погрижим за духовното здраве на децата", казва владиката.
Митрополит Даниил насърчава проповедта по всякакъв начин, казва преподавателят в неделното училище Йоана Горанова:
"Самият факт, че има вероучение, което се разпространява както в Неделно училище, така и в училища, така и в детски градини, дори и в читалището, това, че имаме вече училище, което предстои да отвори врати, когато видим обятността на вероучението, че се разпространява в толкова много кръгове в епархията и като цяло в обществеността, мисля, че това е достатъчно показателно, че има подем."
Вече три години към митрополията има социална кухня. Хората, които се нуждаят, получават топла храна няколко пъти седмично. В епархията се обновяват храмове. Дори и такива, които не отваряни от десетилетия, отново събират вярващите:
"Той винаги е близо до хората, до тези, които имат нужда от него, както в катедралата, както в големите храмове, той е и в малките населени места..."
Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..
Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..
В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..
„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..
В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..
За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана . Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..