Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

11
Снимка: Радио Видин

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица. Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си. Старопатица е част от община Кула. Намира се на 45 км от Видин. Отдалечеността от големия град е недостатък, но и предимство, разказаха местните. 
Снимка: Радио Видин
"Нямаме никакви връзки. Болен съм. Аз съм на 84 години. Дошъл съм, в София живея. Идвам и проблем. Ако съм на легло, трябва да ходя да търся сигнали... Моля да се вземат някакви мерки...
Доскоро бях в Кула, от има-няма един месец към тук. Как се живее? Живее се, ако имаш работа, ако имаш средства за оцеляване. Иначе като цяло е спокойно, приятно е. Но не е за предпочитане за млади хора...
Животът е перфектен, ама ако има пари, а като няма...
Екстра сме! Работим всичко, където ни повикат. Например в строителството... 
Най-хубавото на Старопатица е природата... 
Спокойствието е най-хубавото нещо на Старопатица. Само работа да има, иначе общо взето е добре..."

Снимка: Радио Видин

От 2003 година кмет на Старопатица е Николай Николов. В първия му управленски мандат населението наброявало 540 души. 21 години по-късно са останали около 220. 

"В момента сме около 220 човека по постоянен и 250 по настоящ адрес. Малко хора са на постоянни трудови договори. Имаме два магазина, които работят, и две земеделски фирми, в които има по 1-2-ма души от селото. Това са всички работни места. Другите хора са по чл. 9, при мен имам 23-ма човека. Това е препитанието на Старопатица. Трудно е. Имаме си проблеми в пътната инфраструктура. Пътя за Кула успяхме преди 4 години да го оправим. От миналата година, 16 юни, имахме едно голямо наводнение от един дъжд, който премина. Нарушена е целостта на 11 улици, имаме 4 свлачища и от тези неща вече една година нищо не е възстановено. Една от улиците е пусната на проект..."

Снимка: Радио Видин
Във фоайето на кметството Николай Николов е поставил табло, на което закачва докладните по наболели проблеми, които е изготвил и изпратил до отговорните за тяхното решаване институции.

"Всичко съм описал и ги пускам с докладни в определен период от време, за да може да се отделят пари, но в крайна сметка капиталовите отиват към общините и Общината решава дали ще отидат само за общинския център, дали ще отидат в села. Всъщност от капиталовите за 2024 година нямам заделени средства за Старопатица, което е проблем. Няма как да се взстановят, нали виждате това са 11 улици, само една от тях е заложена за проектиране в нов проект и част от главната ни улица е заложена за проектиране. Не знам тези проекти ще са актуални ли в момента, дали ще успеем..."

За проблема с покритието на мобилните оператори кметът обясни, че вече няколко пъти е изпращал сигнали и докладни. 

"Правил съм подписки към операторите, подписка от селото, изходена от кметството, така и не успяхме. Имаме един усилвател сложен тук. В едната част на селото е хубав обхватът. Тук, в центъра, в кметството е слаб обхватът, трудно е да се проведе разговор. Когато трябва да проведа разговор, ми е по-лесно да запаля колата, да отида в края на селото, да си проведа разговора и тогава да се върна в кметството."
 Снимка: Радио Видин

Това лято хората от кулското село очакват да бъде решен още един инфраструктурен проблем - ремонтът на пътят Старопатица- Раковица в участъка на община Макреш, който сега е трудно проходим. Липсата на постоянен транспорт и отдалечеността от големите градове създава трудности с медицинското обслужване на населението. Почти липсва интерес за заселване в Старопатица. 

Природата и спокойствието са най-големите предимства на Старопатица. Селото си и има природна забелжителност - останки от коралов риф. 

"Опитвахме се да го почистим. Правих един проект по ПУДОС, който не успя да премине. След това от Общината ми обещаха да направим достъпа. Всъщност ние трябва да направим достъпа до него и да почистим кораловия риф. На него е сложена плоча, на която е описано от кой период са коралите. Не съм се отказал, но всичко е свързано с финансиране. Когато нямаме собствен бюджет, кметствата, не можем да разполагаме със средства... В селото има изградени две къщи за гости. Лятно време почти всяка събота и неделя в тях има хора от Видин, от по-големите градове идват. В двете къщи има басейни. Спокойно е и всички хора, когато идват тук, се чувстват спокойни."

Преди години районът станал притегателен за пчеларите, които основали свой клуб. Заради ниската изкупна цена на пчелния мед интересът започнал да намалява и сега на пчеларството се гледа предимно като на хоби, а не като на поминък. 

Снимка: Радио Видин

На Илинден - 20 юли, жителите на Старопатица ще почетат своя небесен закрилник свети пророк Илия. На него е посветена църквата, чието изграждане започва преди 20 години по т. нар. царски проекти. 

"След това може би 10 години по-трудно съм я довършил и 2015 година  е осветена. Оттогава всяка година правим празнична литургия с курбан. Обикновено владиката присъства на нашите служби. Хората се събират в храма..." 

Певческата група при Народно читалище "Пробуда" често дава поводи за гордост на жителите на Старопатица. Съставът е редовен участник във фолклорни фестивали и събори, от които е носител на множество награди. Сега се готви за отбелязването на църковния празник на селото - Илинден, обясни секретарят Корнелия Иванова. 

Снимка: Радио Видин

"Продължаваме участията си с певческата фолклорна група към Народно читалище "Пробуда" с ново попълнение и съответно с покана за участие в нови местни и национални изяви. Предстои участие и в църковния празник на селото на 20 юли. На 6 септември е традиционният ни събор, който от две години е прераснал във фолклорен фестивал "Старопатиче". Фестивалът се провежда в два последователни дни. Обикновено откриването е в петък. Участие взимат както местните групи, така и гостуващи изпълнители..."

Преди броени дни Корнелия Иванова се класира за участие във втория кръг на националния конкурс "Старите песни на нов глас", един от организаторите на който е БНР. Допуснатите до втори кръг 19 участници ще се представят пред жури и публика на 2 август в село Царевец, община Свищов. 

През лятото интересът към читалището в Старопатица значително се повишава. Затова читалищните дейци се опитват да бъдат полезни на всички, които търсят услугите на културната институция.

В края на юни на фасадата на читалището бе поставена и открита паметна плоча на участниците в националноосвободителното движение Гено Минков, наричан Гено войвода, и Цеко Спасов, известен като Знаменосеца. Двамата участват в организирането на въстанието в Северозападна България през 1850 година, а през 1878 година и в освободителната Руско-турска война. Паметната плоча е в знак на почит към тяхното дело. Идеята за нея е на праправнука на Гено Минков - Тихомир Генов. Междувременно инициативен комитет поиска местният войвода да се изучава от децата в училище. За всички останали, които се интересуват от миналото на населеното място, е издадена книга за историята и традициите на кулското село - "Старопатица  - път към сърцата". 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45