Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На приключение с гребна регата ТИД

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Участниците в 67-ата международна туристическа гребна регата ТИД пристигнаха във Видин и както винаги в нея има и опитни и по-неопитни гребни туристи. Всички те обаче носят настроение и любов към красивата природа в себе си.

Десислава и Ивайло Пенчеви са членове на Клуба по воден туризъм "Воден свят" към Туристическо дружество "Бонония" (Видин). От преди няколко години те напуснаха София и се заселиха край видинското село Гомотарци, за да са по-близо до река Дунав, която обичат и използват всеки свободен момент да гребат по нея. Тази година те минаха ТИД - етапа от унгарския град Мохач до Гомотарци. Впечатлени са от всичко видяно, а до година ще пуснат и етапа от Инглощад до Мохач.

"Тръгнахме от Унгария. От град Мохач. Не знаех за този град, но вече го познавам. Навсякъде имаше интересни моменти. В Сърбия няма обаче къде да се слезе и през цялото време си на лодката. Доста е гребането. Уморявахме се понякога, но продължавахме... Имаше много нови познати, а от България - само ние и едно момче от Кошава... Приятели винаги се намират. Наистина е предизвикателство... Най-шумна беше групата на поляците. Германците много се шегуваха с австрийците, които бяха с нещо като кораб, че нямат море и не могат да управляват кораба си...", разказа Деси.

"Това са 650 км гребане, 23 дни, от които 19 - на вода. Следващата година ще пуснем от Инглощад и така ще минем всички етапи. Вече сме гребали от Браила до Черно море заедно с Хари Йохар и неговата група... Деси навсякъде беше представител на България. Във всяко населено място ни срещаха кметове и заместник-кметове. Сърбите са най-представителни като посрещачи. Имаше от 11 държави гребци, като имаше и брат и сестра от Нова Зеландия. Те бяха от най-далече... Накъдето и да плаваме, реката ни води към дома...", обясни и Иво.

Хари Йохар е от Германия, но от дълги години живее и в България. Неговите участия в ТИД са много - 19. Освен че е любител на водния туризъм, той композира песни и свири на устна хармоника. 

"Винаги е интересно. Има много настроение... Аз имам много приятели в България, но и от други страни. Тази година пак ще организирам група от Браила до Черно море... Написах две песни за регатата. Едната е преведена на 9 езика. ТИД-ът зарежда с енергия. Радвам се, че съм част от него. Ще продължа...", коментира Хари.

Ани е от София и за първи път гребе по река Дунав. Тя е част от тазгодишното издание на ТИД. 

"За първи път ми е по река Дунав. Първият етап от Ново село мина нормално... Впечатлена съм от моста Видин-Калафат. Огромно съоръжени е... Ще издържа до Силистра. Много е красив Дунав в България. Много. Греба в единичка (едноместен каяк), обаче си имам ескорт. Приятелят ми. Сигурна съм, че ще е много интересно до края... Греба на "Панчарево" от доста време, но за първи път съм на голямата река. Вълнуващо е...", каза Ани. 

Юлия Георгиева също е от София, но за разлика от Ани, която гребе за първи път, тя има огромен стаж - над 20 пъти е пускала различните етапи на ТИД.

"Приказно е. Имаме уникална природа. В Сърбия също е хубаво, но има много корабчета и вдигат вълни, а вълните са опасни... Не ми е омръзнало... Нещо плажът на "Баба Вида" тази година го няма. Водата е мръсна. Може би заради ремонтите. Сега щях да съм там. Е, като няма плаж, ще ходя на душовете... ТИД е и приключение, и забавление. Красива е България...", беше коментарът на опитната туристка Юлия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50