Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На приключение с гребна регата ТИД

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Участниците в 67-ата международна туристическа гребна регата ТИД пристигнаха във Видин и както винаги в нея има и опитни и по-неопитни гребни туристи. Всички те обаче носят настроение и любов към красивата природа в себе си.

Десислава и Ивайло Пенчеви са членове на Клуба по воден туризъм "Воден свят" към Туристическо дружество "Бонония" (Видин). От преди няколко години те напуснаха София и се заселиха край видинското село Гомотарци, за да са по-близо до река Дунав, която обичат и използват всеки свободен момент да гребат по нея. Тази година те минаха ТИД - етапа от унгарския град Мохач до Гомотарци. Впечатлени са от всичко видяно, а до година ще пуснат и етапа от Инглощад до Мохач.

"Тръгнахме от Унгария. От град Мохач. Не знаех за този град, но вече го познавам. Навсякъде имаше интересни моменти. В Сърбия няма обаче къде да се слезе и през цялото време си на лодката. Доста е гребането. Уморявахме се понякога, но продължавахме... Имаше много нови познати, а от България - само ние и едно момче от Кошава... Приятели винаги се намират. Наистина е предизвикателство... Най-шумна беше групата на поляците. Германците много се шегуваха с австрийците, които бяха с нещо като кораб, че нямат море и не могат да управляват кораба си...", разказа Деси.

"Това са 650 км гребане, 23 дни, от които 19 - на вода. Следващата година ще пуснем от Инглощад и така ще минем всички етапи. Вече сме гребали от Браила до Черно море заедно с Хари Йохар и неговата група... Деси навсякъде беше представител на България. Във всяко населено място ни срещаха кметове и заместник-кметове. Сърбите са най-представителни като посрещачи. Имаше от 11 държави гребци, като имаше и брат и сестра от Нова Зеландия. Те бяха от най-далече... Накъдето и да плаваме, реката ни води към дома...", обясни и Иво.

Хари Йохар е от Германия, но от дълги години живее и в България. Неговите участия в ТИД са много - 19. Освен че е любител на водния туризъм, той композира песни и свири на устна хармоника. 

"Винаги е интересно. Има много настроение... Аз имам много приятели в България, но и от други страни. Тази година пак ще организирам група от Браила до Черно море... Написах две песни за регатата. Едната е преведена на 9 езика. ТИД-ът зарежда с енергия. Радвам се, че съм част от него. Ще продължа...", коментира Хари.

Ани е от София и за първи път гребе по река Дунав. Тя е част от тазгодишното издание на ТИД. 

"За първи път ми е по река Дунав. Първият етап от Ново село мина нормално... Впечатлена съм от моста Видин-Калафат. Огромно съоръжени е... Ще издържа до Силистра. Много е красив Дунав в България. Много. Греба в единичка (едноместен каяк), обаче си имам ескорт. Приятелят ми. Сигурна съм, че ще е много интересно до края... Греба на "Панчарево" от доста време, но за първи път съм на голямата река. Вълнуващо е...", каза Ани. 

Юлия Георгиева също е от София, но за разлика от Ани, която гребе за първи път, тя има огромен стаж - над 20 пъти е пускала различните етапи на ТИД.

"Приказно е. Имаме уникална природа. В Сърбия също е хубаво, но има много корабчета и вдигат вълни, а вълните са опасни... Не ми е омръзнало... Нещо плажът на "Баба Вида" тази година го няма. Водата е мръсна. Може би заради ремонтите. Сега щях да съм там. Е, като няма плаж, ще ходя на душовете... ТИД е и приключение, и забавление. Красива е България...", беше коментарът на опитната туристка Юлия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18