Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ловното сдружение във Видин търси спонсори, за да възстанови Ловния парк

Ловен парк Видин
Снимка: Илия Георгиев, личен архив

Ловният парк от години не е стопанисван и в момента е в плачевно състояние, каза Румен Николов - ръководител по лова на Ловно-рибарското сдружение във Видин:

"Търсим спонсори, за да може нали да изградиме парка така, както го помниме от младите си години. Всеки от нас е ходил там като дете. Имаше мини зоопарк, имаше си катерушки, въртележки, люлки, волейболно игрище, баскетболно игрище, градски автобус ходеше до там. Имаше ценна дървесина, която вече я няма."

С първите дарени средства ще се ремонтира стрелбището в Ловния парк:

"Първо започваме със стрелбището, защото, за да може да проведем курс за млади ловци трябва да имаме стрелбище. Иначе трябва да ги водим в Монтана или в Лом да стрелят. Набираме средства за изграждане на стрелбището. По-точно казано е за облагородяване и ремонт на стрелбището, защото стъпките, местата на кулите си стоят. Преди години направим кулите, проведохме стрелби и три дена след нас елементи влизат вътре и крадат блокчетата, с които са изградени самите кули. Затова сега сме решили първоначално, докато заработи стрелбищният комплекс, да направим кулите да бъдат сглобяем тип, за да може да ги поставяме и да ги прибираме", каза още Румен Николов.

Дружеството изчаква инженер конструктори да кажат колко ще са необходимите средства. Има книга за дарения и който желае, може да внесе сумата в счетоводството на ловно-рибарското сдружение и да посочи в договора за дарение за какво дарява парите. 

От втората събота на август е открит новият ловен сезон на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.

"Поради европейско, да не кажем световно намаляване на популацията на гургулицата нормата за отстрел е намалена от 8 бройки от миналите години на 3 бройки. На гургулица се ловува само в събота... Заради сушата обаче и популацията на пъдпъдъка е много намаляла, поне в местообитанията, в които ловците са свикнали да ловуват заради това, че няма влага", обясни ръководителят по лова в дружеството.

По закон земеделците трябва да оставят 30% стърнища за местообитания на дивеча, забранено им е и да пръскат с препарати против трева.

"Септември и октомври месец е времето за отстрел на така наречения прелетен дребен дивеч, който не зимува тука. Само гривякът остава да зимува тука и бекарът. Пъдпъдъкът и гургулицата отиват към Африка да гнездят там. Фазаните са след октомври месец", напомни ръководителят по лова.

Какви грижи полагат ловците за птиците и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да основе вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали деца..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00