Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ловното сдружение във Видин търси спонсори, за да възстанови Ловния парк

Ловен парк Видин
Снимка: Илия Георгиев, личен архив

Ловният парк от години не е стопанисван и в момента е в плачевно състояние, каза Румен Николов - ръководител по лова на Ловно-рибарското сдружение във Видин:

"Търсим спонсори, за да може нали да изградиме парка така, както го помниме от младите си години. Всеки от нас е ходил там като дете. Имаше мини зоопарк, имаше си катерушки, въртележки, люлки, волейболно игрище, баскетболно игрище, градски автобус ходеше до там. Имаше ценна дървесина, която вече я няма."

С първите дарени средства ще се ремонтира стрелбището в Ловния парк:

"Първо започваме със стрелбището, защото, за да може да проведем курс за млади ловци трябва да имаме стрелбище. Иначе трябва да ги водим в Монтана или в Лом да стрелят. Набираме средства за изграждане на стрелбището. По-точно казано е за облагородяване и ремонт на стрелбището, защото стъпките, местата на кулите си стоят. Преди години направим кулите, проведохме стрелби и три дена след нас елементи влизат вътре и крадат блокчетата, с които са изградени самите кули. Затова сега сме решили първоначално, докато заработи стрелбищният комплекс, да направим кулите да бъдат сглобяем тип, за да може да ги поставяме и да ги прибираме", каза още Румен Николов.

Дружеството изчаква инженер конструктори да кажат колко ще са необходимите средства. Има книга за дарения и който желае, може да внесе сумата в счетоводството на ловно-рибарското сдружение и да посочи в договора за дарение за какво дарява парите. 

От втората събота на август е открит новият ловен сезон на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.

"Поради европейско, да не кажем световно намаляване на популацията на гургулицата нормата за отстрел е намалена от 8 бройки от миналите години на 3 бройки. На гургулица се ловува само в събота... Заради сушата обаче и популацията на пъдпъдъка е много намаляла, поне в местообитанията, в които ловците са свикнали да ловуват заради това, че няма влага", обясни ръководителят по лова в дружеството.

По закон земеделците трябва да оставят 30% стърнища за местообитания на дивеча, забранено им е и да пръскат с препарати против трева.

"Септември и октомври месец е времето за отстрел на така наречения прелетен дребен дивеч, който не зимува тука. Само гривякът остава да зимува тука и бекарът. Пъдпъдъкът и гургулицата отиват към Африка да гнездят там. Фазаните са след октомври месец", напомни ръководителят по лова.

Какви грижи полагат ловците за птиците и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50