Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин е домакин на международна конференция по археология

 Видин е домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции. Тя се провежда от 23-и до 28 септември. 

Домакинството на града изцяло става със съдействието на доц. д-р Здравко Димитров и на резултатите от проучванията на антична Бонония и на Рациария, в които участват археолози от Регионалния исторически музей във Видин. Това са Илко Якимов Цветков като заместник-научен ръководител на проучванията в Рациария и Бонония, д-р Ваня Ставрева - заместник-научен ръководител в Бонония, Никол Благоева и Фионера Филипова - археолози специалисти, Екатерина Илиева - консерватор-реставратор. Домакини на предходните конференции са градовете Ферара, Виена, Загреб, Яш и Белград.

В конференцията ще участват над 100 учени от Европа. От видинския музей д-р Ваня Ставрева ще представи свой доклад, а Никол Благоева - два постера.



"В единия ми постер ще бъдат представени резултатите от проучванията на керамиката от римската епоха и късната античност, открита на територията на Бонония. Битовата керамика е основен източник на информация на историята за материалната култура... До момента тази тема не е разглеждана самостоятелно... Бонония е важна част от Римската империя... Определени са различни типове керамични съдове...

Обработеният материал показва, че най голям е броят на материалите от II век и от III век... Керамиката е представена от образци с италийски произход. Имаме и егейски произход - това са четири амфори от II век. Това означава, че има сериозни търговски връзки, река Дунав спомага за това...", каза Никол Благоева, уредник-археолог.

Вторият постер, който тя представя в конференцията е озаглавен "Римски златни пръстени от Регионален исторически музей - Видин" в съавторство с колегата Дарко Ангелковски. Включени са 10 златни пръстена, които са от  фонда на видинския музей. Датират от I до III век. 

Седмата  международна конференция се провежда в Културен център "Жул Паскин" във Видин.

Съорганизитори са Националният археологически институт с музей към Българската академия на науките, Регионален исторически музей - Видин, Община Видин и Университета във Ферара.

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00