Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт: Част от проблемите ни идват от непрекъснатите промени

| обновено на 25.09.24 в 15:13
Снимка: Радио Видин

Професията на фармацевта е трудна заради голямата отговорност, която той има. Колкото повече един фармацевт обича работата си и я върши с желание, толкова повече трудността намалява. Това обясни магистър-фармацевтът Светлана Димитрова от Видин по повод Световния ден на фармацевта, който се отбелязва на 25 септември. 

"Но като цяло това е една изключително отговорна професия, тъй като фармацевтът помага на пациентите, той им дава лекарства, като много е важна консултацията, много е важен начинът, по който подхожда към тях, за да може фармацевтичната грижа да е възможно най-адекватна и пациентът да получи резултат в помощ на здравето си. Трудността идва от голямата отговорност."

Светлана Димитрова коментира и проблемите, с които фармацевтите се сблъскват в ежедневието си. 

"Свързани са с непрекъснатите промени, които идват от новите законопроекти, техническите промени, защото непрекъснато се създават нови софтуерни програми, в които освен че трябва да се обучават фармацевтите, те трябва да са в синхрон с лекарските програми. Тоест техниката и другите проблеми, които идват са от Здравната каса, която така като един монополист създава условията в отношенията с фармацевтите почти еднопосочно, тоест каквото реши Здравната каса фармацевтите просто трябва да го изпълняват. Другият проблем са отказите, отказите, които идват от производителите, от дистрибуторите и ние фармацевтите сме в нелесната позиция да обясняваме и да отказваме на пациентите лекарства, които са много важни за тяхното здраве."



Въпреки проблемите фармацията е атрактивна за младите хора. Малко от тях обаче остават да практикуват във Видин, обясни Светлана Димитрова. 

"Има интерес към професията. Във Видин като цяло малко са младите фармацевти, които се завръщат, след като са завършили. Също така много фармацевти се ориентират, особено от по-младите не към работа в аптека, а към клинични проучвания, където възнаграждението е различно и условията на работа. Във Видин винаги има недостиг на фармацевти, особено на магистър-фармацевти. Така че това е една като цяло леко променлива величина, но винаги е със знак минус."

Светлана Димитрова сподели и своето лично мнение по законопроекта за вендинг автомати за продажба на лекарства извън аптеките. 

"Чух едно изказване, че ако някой пациент си вземе от вендинг машината 10 аналгина и ги изпие, ще му стане нещо. Но той, ако си вземе от аптеката, където аналгинът се изписва без лекарско предписание 10 аналгина и ги изпие, резултатът е същият. Така че, ако с вендинг машината се отпускат лекарства, които не са по лекарско предписание и към момента се отпускат в аптеката свободно, без нужда от рецепта, няма никакъв проблем, защото през нощта хората имат спешна нужда от някакви температуропонижаващи, обезболяващи средства, които най-добре, примерно за нашия град е много подходящо да могат да  бъдат отпускани по този начин. Другият вариант е вендинг машините да бъдат поставени в малки населени места, което за мен също е резонно. Смятам, че те са средство за достигане до повече хора, които имат нужда..."

Макар че намаляват опитите за закупуване на антибиотици без рецепта, все още има такива, каза магистър-фармацевтът. Светлана Димитрова коментира и проблема с недостига на лекарства и продажбата на такива на нерегламентирани места. 

"Недостигът на лекарства в аптеките на някои позиции продължава и това е много притеснително. В момента примерно от един месец има някои от продуктите, свързани с разреждане на кръвта, които са жизнено важни за хората. Много често няма помпички за астматици, много често няма антидиабетни лекарства, някои капки за очи. Това е наистина много притеснително и държавата трябва да регулира това нещо, защото ние няма как да ги доставим тези лекарства..." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01