Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магистър-фармацевт: Част от проблемите ни идват от непрекъснатите промени

| обновено на 25.09.24 в 15:13
Снимка: Радио Видин

Професията на фармацевта е трудна заради голямата отговорност, която той има. Колкото повече един фармацевт обича работата си и я върши с желание, толкова повече трудността намалява. Това обясни магистър-фармацевтът Светлана Димитрова от Видин по повод Световния ден на фармацевта, който се отбелязва на 25 септември. 

"Но като цяло това е една изключително отговорна професия, тъй като фармацевтът помага на пациентите, той им дава лекарства, като много е важна консултацията, много е важен начинът, по който подхожда към тях, за да може фармацевтичната грижа да е възможно най-адекватна и пациентът да получи резултат в помощ на здравето си. Трудността идва от голямата отговорност."

Светлана Димитрова коментира и проблемите, с които фармацевтите се сблъскват в ежедневието си. 

"Свързани са с непрекъснатите промени, които идват от новите законопроекти, техническите промени, защото непрекъснато се създават нови софтуерни програми, в които освен че трябва да се обучават фармацевтите, те трябва да са в синхрон с лекарските програми. Тоест техниката и другите проблеми, които идват са от Здравната каса, която така като един монополист създава условията в отношенията с фармацевтите почти еднопосочно, тоест каквото реши Здравната каса фармацевтите просто трябва да го изпълняват. Другият проблем са отказите, отказите, които идват от производителите, от дистрибуторите и ние фармацевтите сме в нелесната позиция да обясняваме и да отказваме на пациентите лекарства, които са много важни за тяхното здраве."



Въпреки проблемите фармацията е атрактивна за младите хора. Малко от тях обаче остават да практикуват във Видин, обясни Светлана Димитрова. 

"Има интерес към професията. Във Видин като цяло малко са младите фармацевти, които се завръщат, след като са завършили. Също така много фармацевти се ориентират, особено от по-младите не към работа в аптека, а към клинични проучвания, където възнаграждението е различно и условията на работа. Във Видин винаги има недостиг на фармацевти, особено на магистър-фармацевти. Така че това е една като цяло леко променлива величина, но винаги е със знак минус."

Светлана Димитрова сподели и своето лично мнение по законопроекта за вендинг автомати за продажба на лекарства извън аптеките. 

"Чух едно изказване, че ако някой пациент си вземе от вендинг машината 10 аналгина и ги изпие, ще му стане нещо. Но той, ако си вземе от аптеката, където аналгинът се изписва без лекарско предписание 10 аналгина и ги изпие, резултатът е същият. Така че, ако с вендинг машината се отпускат лекарства, които не са по лекарско предписание и към момента се отпускат в аптеката свободно, без нужда от рецепта, няма никакъв проблем, защото през нощта хората имат спешна нужда от някакви температуропонижаващи, обезболяващи средства, които най-добре, примерно за нашия град е много подходящо да могат да  бъдат отпускани по този начин. Другият вариант е вендинг машините да бъдат поставени в малки населени места, което за мен също е резонно. Смятам, че те са средство за достигане до повече хора, които имат нужда..."

Макар че намаляват опитите за закупуване на антибиотици без рецепта, все още има такива, каза магистър-фармацевтът. Светлана Димитрова коментира и проблема с недостига на лекарства и продажбата на такива на нерегламентирани места. 

"Недостигът на лекарства в аптеките на някои позиции продължава и това е много притеснително. В момента примерно от един месец има някои от продуктите, свързани с разреждане на кръвта, които са жизнено важни за хората. Много често няма помпички за астматици, много често няма антидиабетни лекарства, някои капки за очи. Това е наистина много притеснително и държавата трябва да регулира това нещо, защото ние няма как да ги доставим тези лекарства..." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39

Любители театрали се събраха на фестивал в Лом

Започна 17-ото издание на Фестивала на любителските театри на името на родоначалника на българския театър Кръстьо Пишурка в град Лом. Форумът е организиран от читалище "Постоянство 1856", съвместно с Община Лом и Съюза на народните читалища. Тази година в него ще участват 16 състава от Козлодуй, Белене, Берковица, Плевен. Има голям интерес от..

публикувано на 26.09.24 в 16:30

Празник на книгата ще се проведе в Монтана

Второто издание на Празник на книгата: "Ние, младите писатели" в Монтана започва на 27 септември.  Организатори са Община Монтана, Регионална библиотека „Гео Милев” и Съюзът на младите писатели. Във форума ще вземат участие млади творци от цяла България. Подробности за утрешното събитие научаваме от Дебора Йорданова, писател и организатор..

публикувано на 26.09.24 в 14:05

Капитан Тони Тодоров: Не очаквам проблеми с река Дунав у нас

Не очаквам Дунав да създаде проблеми за населените места в българския участък на реката. Това каза за Радио Видин кап. Тони Тодоров, директор на дирекция "Речен надзор- Лом" към Морска администрация.  "Виждам, че шлюза "Железни врата", го държат пълен, т.е. не е изпразнен, което според мен означава, че не очакват някакви големи обеми вода...

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Как хранителните навици и физическата активност подобряват качеството на живот

Хранителните ни навици могат значително да подобрят качеството ни на живот, но могат и да го сринат. Това обясни специалистът по хранене и инструктор, водещ спортни тренировки за деца и възрастни Ина Данчева . Практикува от повече от 10 години, главно в София. Иначе е родом от Видин и през лятото съчетава почивката в родния град с тренировка в..

публикувано на 26.09.24 в 11:58

В "Музикална зона" на 26 септември 2024 слушаме музика из филма "Ескадрилата"

Филмът  "Ескадрилата"  е създаден през 2006 г., като автор на музиката му е композиторът  Тревър Рабин  – бивш китарист на рок група  Yes . Рабин създава музика за над 40 филма, като една от любимите му тематики е военната. В "Ескадрилата" са преплетени военни ритми, лирични теми и мотиви, обхванати от приключенски дух. Бойните действия от времето..

публикувано на 26.09.24 в 09:00

Държавата да се намеси за "замразения" ремонт пред Здравната каса, настоява Общинският съвет във Видин

Общинският съвет във Видин прие декларация, с която настоява държавата и Министерството на регионалното развитие и благоустройството да вземат спешни мерки за завършване на ремонта на канализационната мрежа пред сградата на Районната здравноосигурителна каса в града . Общата стойност на проекта е над 26 млн. лева. Вносител на предложението е общинският..

публикувано на 25.09.24 в 15:54