Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На добра воля

Снимка: личен архив

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на зачестилите природни бедствия в "Посоките на делника" проверихме склонни ли сме на безвъзмездни дейности в полза на обществото

Законът за доброволчеството трябва да регламентира статута на доброволците при участие в спасителни действия, за да могат те да бъдат защитени от некоректни работодатели, например. Законът трябва да описва какви са правата и задълженията на доброволците. Формулира се какво е краткосрочно и дългосрочно доброволчество, въвежда се и опцията за сключване на писмен договор, както и въвеждане на доброволческа книжка. Нормативният акт би трябвало да осигурява инвестиции в обучението на доброволци и безопасна среда за работата им. Но основната цел на Закона е да насърчи доброволческата дейност в страната. 

Скорошно социологическо проучване показва, че едва 34% от българите са участвали някога в доброволческа инициатива. Според представители на доброволческия сектор все по-малко млади хора проявяват интерес към безвъзмездната работа в полза на обществото. Въпреки това не липсват изключения. Такъв положителен пример е Радостина Йорданова, доброволец към най-голямата хуманитарна неправителствена организация Българския младежки червен кръст.

"Доброволчеството не е загуба на време. Трябва да има желание, нищо друго не се изисква. Някои смятат, че е скучно, но не, не е скучно и не изисква много време", обяснява Радостина.

"Последните години поддържаме постоянна бройка от доброволци, но би ми се искало да са повече. Да си доброволец към Младежкия червен кръст дава не само знания, но и опит, нови запознанства, умения. Има неща, които не се учат в училище, а само тук", споделя своите впечатления от доброволческата дейност на днешните млади хора Галина Йорданова, главен специалист към БЧК Видин.

Ивайло Петков е млад човек от Видин, вече повече от 10 години се занимава активно с доброволческа дейност.

"Всичко започна в 6-и клас с един Младежки общински съвет за превенция на зависимостите. Бях много активен, избраха ме за председател на този Съвет. След няколко години станах доброволец към Младежкия червен кръст, защото мечтата ми беше да се науча да спасявам човешки живот. Живеем в материален свят, в който хората са увлечени от материалното, а аз не мога да се примиря с това. Ако всеки прави по едно обществено полезно деяние всеки ден, ще заживеем в една много по-уредена и чиста обстановка", обяснява Ивайло и споделя, че опитът и уменията, придобити в доброволчеството са спасявали дори личния му живот.

Дебатът за български Закон за доброволчеството тече от близо 20 години. В Народното събрание вече отлежават три различни законопроекта, но нито един от тях не стигна до пленарната зала в 50-ия парламент. 

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21

Успя ли бойкотът на хранителните вериги?

Държавата ще се намеси в пазарната икономика и ще определя минималните и максимални надценки между фермери, изкупвачи и търговски вериги, като тепърва ще се фиксират надценки от 10 до 20% за 22 хранителни продукта. Това стана ясно от заявка за Законопроект на аграрното ведомство. Наред с това правителството ще се опита да въведе задължителни..

публикувано на 19.03.25 в 10:45