Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От кризата до травмата - как влияе стресът на развитието на детето

| Интервю
Снимка: Ани Петрова



В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще поговорим за кризите, през които преминава детето и по-скоро за това какво се случва, ако те се превърнат в травми, които оставят дълбоки емоционални белези. Може би първо трябва да започнем от там какво представляват кризите при децата.

Психологическите кризи са онези ключови моменти в живота на всяко дете, когато то се сблъсква с нови ситуации, които го предизвикват да адаптира своето мислене, поведение и отношение към себе си и света. Това могат да бъдат моменти на първи сблъсък със социалните норми, вътрешни конфликти за независимост или дори просто първите опити да утвърди своята идентичност. Тези етапи са нормална част от развитието и спомагат за изграждането на самостоятелна и устойчива личност. Ако обаче не ни се случат тези кризи, ние няма как да израснем като личности, казва психологът Стела Дечева от Видин, която посочи примери какви могат да бъдат кризите при децата:

"Обикновените житейски кризи - такава може да бъде примерно дори от раждането до 1 година и половина, самото бебе, как може да реагира, за да каже, че е гладно, жадно - с плач. Тогава майката, ако не откликне на плача у бебето, се създава недоверие. Но това недоверие не е само към майката, то е към целия свят и към себе си. Това е базисното доверие или недоверие. Ако майката откликне, разбира се, тогава то расте едно щастливо бебе до следващата криза."

Един от най-важните фактори, които определят дали една криза ще се превърне в травма, е степента на емоционална подкрепа, която детето получава. Ако то не се чувства сигурно и защитено, или ако е изложено на силни стресови ситуации без необходимата подкрепа, това може да доведе до дълбоки психически травми. Прекомерният натиск върху детето да бъде перфектно, както и липсата на възможност да изразява емоциите си, също допринасят за травматични последици.

"Всеки един етап от развитието на човека преминава през такава криза и всяка една е важна и ключова и всъщност би могла да бъде предпоставка за травма. Разбира се, че изходът от самите етапи на развитие, ако е в положителния аспект, тогава травмата е събитие, което така или иначе се е случило, но ние сме устояли на това събитие, преработили сме го и нашата психика се е справила. Ключови са от раждане основно, училище, общо взето до към 12, 13 години - това е базата, която се поставя всъщност и (...) след това ни правят хора, които се справят."

Някои от най-честите житейски ситуации, които могат да изглеждат обикновени, но всъщност да доведат до дълбоки емоционални рани, включват: развод или раздяла на родителите, тормоз в училище, прекомерен академичен натиск, загуба на домашен любимец, непостоянство в родителското внимание, прекомерни родителски очаквания, емоционално или физическо насилие и много други. На пръв поглед тези ситуации могат да изглеждат незначителни или част от ежедневието, но в зависимост от реакцията на детето и липсата на подкрепа, те могат да доведат до дълбоки емоционални травми.

"Децата реагират на травматичните събития, особено ако вече са се превърнали в травма, различно. В един момент може да е щастливо, в следващия момент може да плаче, емоционални изблици може да има, може да се затвори в себе си, да става разсеяно, не помни, падат оценките в училище. Може да се види, различава се. Ако един родител си познава детето, винаги може да разбере, че нещо се случва с него."  

Кризите са неизбежна част от развитието на всяка личност, но техният изход зависи от подкрепата, която детето получава. Когато тези кризи бъдат адресирани по правилния начин, те могат да бъдат ключов момент за личностен растеж. Въпреки това, ако бъдат пренебрегнати или ако детето бъде изложено на прекалено много стрес или травматични събития, кризите могат да оставят дълбоки травми, които ще повлияят на бъдещето му. Важно е възрастните да разпознават тези моменти и да осигурят необходимата подкрепа и грижа, за да помогнат на детето да премине през тях с увереност и сила.

Повече по темата чуйте в прикачения файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45