Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие.

Европейската комисия направи предложения, които касаят транспортирането на животни- да се съкрати времето за транспортиране, да не се превозват при много ниски или много високи температури, да има повече координация между отделните власти, да се увеличи квадратурата за превозване на животни. 

"Предложенията, които излязоха в края на миналата година за транспорта не са лоши, но виждаме, че поне година-две ще отнеме докато се превърнат в действащо законодателство. Т.е. или регламент, който се прилага директно във всички страни членки или директива, която трябва да се адаптира към местното законодателство. Това става след т.нар. триалог- Съвета, Парламента и Комисията", каза Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи".

По отношение броя на селскостопанските животни в момента се наблюдават няколко процеса- първо, това лято се разминахме с чумата по козите и други селскостопански животни, като всички граници бяха със засилен контрол. Такива епидемии сме имали и преди, а те водят до  унищожаването на голямо количество селскостопански животни. Има обаче и окрупняване в сектора, смята Тихомир Димитров.

"Интензивните ферми стават по-големи и с по-голям капацитет. Намаляват тези, домашните, както си помним навреме баба гледаше кокошки на село. Ами те намаляха и самите баби, за съжаление. Съжалявам, че трябва да го кажа, просто населението застарява, знаете, ние сме с отрицателен прираст. Нормално е да се свива обемът на всеки сектор, който обслужва това население, защото това е екосистема икономическа. Т.е. броят на магазините за хранителни стоки също ще се намали, но това не значи, че големи вериги няма да се разраснат. Ние виждаме проблем основно в интензивното животновъдство, където има доста спорни практики и доста неща, които карат животните да страдат. 80 милиарда животни има заключени в световните ферми на фона на 8-е милиарда души на света. Просто сега се сетих за това число, защото интересно, представете си нали, за да съществувате вие, за да имате дрехи и храна на масата пред вас 10 животни трябва да страдат във фермите за производство на храна и на дрехи", каза още Тихомир Димитров.

Фондация "Четири лапи" има различни каузи в подкрепа на животните. Основната дейност на фондацията е фокусирана върху животните, които са под пряко човешко въздействие. Визията на организацията е един по-добър свят, в който животните не са подложени на страдание и са отглеждани с уважение и разбиране.

"Съвсем по естествен път на биологичните видове, когато се разширява хабитатът на един вид, хабитатът на конкуриращия се с него вид се намалява. Човекът, няма нужда да го повтаряме, но е факт, трябва да го помним, че е върховен хищник, т.е. той доминира над всичките си конкуренти, непрекъснато разширява хабитатът си, тераформира околната среда по собствени предпочитания. Знаете разликата между един парк и една гора, нали в смисъл, че паркът не е гора, но пък това стеснява хабитатите на други, влизане в конфликт и по този начин ето примерно с мечките но балкана, дивите вълци, рисовете, нали става един такъв сблъсък, от който животните винаги отстъпват и винаги тяхната популация намалява, защото намалява и хабитатът. Това е проблемът с дивите животни."

Цялото интервю с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15