Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие.

Европейската комисия направи предложения, които касаят транспортирането на животни- да се съкрати времето за транспортиране, да не се превозват при много ниски или много високи температури, да има повече координация между отделните власти, да се увеличи квадратурата за превозване на животни. 

"Предложенията, които излязоха в края на миналата година за транспорта не са лоши, но виждаме, че поне година-две ще отнеме докато се превърнат в действащо законодателство. Т.е. или регламент, който се прилага директно във всички страни членки или директива, която трябва да се адаптира към местното законодателство. Това става след т.нар. триалог- Съвета, Парламента и Комисията", каза Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи".

По отношение броя на селскостопанските животни в момента се наблюдават няколко процеса- първо, това лято се разминахме с чумата по козите и други селскостопански животни, като всички граници бяха със засилен контрол. Такива епидемии сме имали и преди, а те водят до  унищожаването на голямо количество селскостопански животни. Има обаче и окрупняване в сектора, смята Тихомир Димитров.

"Интензивните ферми стават по-големи и с по-голям капацитет. Намаляват тези, домашните, както си помним навреме баба гледаше кокошки на село. Ами те намаляха и самите баби, за съжаление. Съжалявам, че трябва да го кажа, просто населението застарява, знаете, ние сме с отрицателен прираст. Нормално е да се свива обемът на всеки сектор, който обслужва това население, защото това е екосистема икономическа. Т.е. броят на магазините за хранителни стоки също ще се намали, но това не значи, че големи вериги няма да се разраснат. Ние виждаме проблем основно в интензивното животновъдство, където има доста спорни практики и доста неща, които карат животните да страдат. 80 милиарда животни има заключени в световните ферми на фона на 8-е милиарда души на света. Просто сега се сетих за това число, защото интересно, представете си нали, за да съществувате вие, за да имате дрехи и храна на масата пред вас 10 животни трябва да страдат във фермите за производство на храна и на дрехи", каза още Тихомир Димитров.

Фондация "Четири лапи" има различни каузи в подкрепа на животните. Основната дейност на фондацията е фокусирана върху животните, които са под пряко човешко въздействие. Визията на организацията е един по-добър свят, в който животните не са подложени на страдание и са отглеждани с уважение и разбиране.

"Съвсем по естествен път на биологичните видове, когато се разширява хабитатът на един вид, хабитатът на конкуриращия се с него вид се намалява. Човекът, няма нужда да го повтаряме, но е факт, трябва да го помним, че е върховен хищник, т.е. той доминира над всичките си конкуренти, непрекъснато разширява хабитатът си, тераформира околната среда по собствени предпочитания. Знаете разликата между един парк и една гора, нали в смисъл, че паркът не е гора, но пък това стеснява хабитатите на други, влизане в конфликт и по този начин ето примерно с мечките но балкана, дивите вълци, рисовете, нали става един такъв сблъсък, от който животните винаги отстъпват и винаги тяхната популация намалява, защото намалява и хабитатът. Това е проблемът с дивите животни."

Цялото интервю с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00