Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет. Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни мерки за преодоляване на проблемите" отчита напредъка в областта на изкуствения интелект и въздействието му върху различни сектори. Разработен е по предложение на президента и е приет от съвета на пленарна сесия. Целта на анализа е да се разбере какви са очакваните ефекти от навлизането на новите технологии на пазара на труда в България, вследствие на въвеждането на технологиите, базирани на изкуствен интелект, каза Ина Агафонова от Икономическия и социален съвет, член е на Управителния съвет на Югоизточен дигитален иновационен хъб

"Това е с цел, за да може България да се подготви достатъчно добре за навлизането на тези технологии, което вече очевидно е неизбежно. Те са сред нас, продължават и ще продължат да бъдат. Въпросът е България как ще се подготви, как ще подготви своите хора да могат да ги посрещнат. Основните заключения в анализа са, че имаме нужда да повишаваме квалификацията на човешкия капитал с по-бързи темпове, освен да обучаваме на базисни дигитални умения, трябва да обучаваме тези, които вече са обучени на базисни дигитални умения да продължат да се развиват и да се обучават, като надграждат на следващите нива на дигитални умения."

Според Икономическия и социален съвет, държавите, които могат най-рано да си позволят достъп до изкуствен интелект и нови технологии, ще имат конкурентно предимство спрямо останалите, а достъпът до тях е ключов за развитието на икономиките и ограничаване на дигиталните неравенства.

Според Ина Агафонова, новата индустриална революция вече започва и България трябва по правилния начин да се подготви за ерата на интелекта, която следва. По думите ѝ, изкуственият интелект измества труда на хората най-вече в занимания, които са свързани с повтарящи се еднотипни действия. 

"Това, което очакваме да се случи, е в един следващ етап, разбира се. Тук не говорим, че изкуственият интелект ще навлезе за един ден в нашия свят, въпреки всичко, хората трябва да се подготвят интензивно, тъй като именно тези повтарящи се действия ще бъдат заменени от машините и хората ще трябва да намерят други свои занимания. Имаше едно хубаво сравнение, че професиите "глашатай", "палач на лампи" ги няма  вече сред нас, но това не значи, че хората са спрели да работят или нямат работа."

На пазара на труда ще се появят нови професии. На "гребена на вълната" ще са тези, които са свързани с анализ на данни, обясни Ина Агафонова. По думите ѝ, въвеждането на изкуствения интелект крие и рискове.

"Много могат да бъдат проблемите, породени от изкуствения интелект, но всъщност не е правилно да се каже, че ще бъдат породени от изкуствения интелект. Те биха били породени от хора с лоши замисли. Като всяка друга технология, изкуственият интелект е инструмент и зависи какво влага човекът в него. Именно тук е голямата роля на регулациите."

България разполага с по-малко от 2 години, за да хармонизира законодателството си с европейските правила за изкуствения интелект, сочи анализът. Освен приемането на законова и подзаконова уредба, това налага и създаването на нови държавни регулативни органи и на звена от експерти със специални знания при работодатели, които работят във високорискови по смисъла на регламента области. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52