Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Революционерът от Враца: Цвятко Бобошевски и борбата му за справедливост

| Интервю
Снимка: РИМ-Враца

Цвятко Петров Бобошевски е име, което може да не е познато на мнозина днес, но в началото на 20-и век той е един от онези българи, чийто живот е бил пълен с противоречия, идеали и страстна любов към свободата и справедливостта. Роден през 1884 г. във Враца, той израства в бурни времена за България - време на революционни вълнения, на борба за национална идентичност и свобода. Бобошевски не е бил обикновен политик или военен, въпреки че животът му преминава през тези две роли. Той е човек, който е страстно отдаден на каузите, в които вярва, и които не се страхува да се противопостави на силните, дори и това да коства живота му. От ранни години Бобошевски проявява интерес към обществените дела. В началото на 20-и век България е млада държава, още неукрепнала и търсеща своя път. В тези години националните идеали горят силно в сърцата на младите мъже като него. Той се включва в политическите борби, като се присъединява към Българската комунистическа партия, въпреки че това е рискован избор, защото режимът става все по-враждебен към комунистите. 

През 20-те години на миналия век политическата обстановка в България е особено сложна и често насилствена. Много хора са преследвани заради идеите си, а Бобошевски не прави изключение. Той става част от така наречената въоръжена съпротива срещу режима и води нелегален живот. Историята за него обаче не е просто история на борец за кауза. Той е човек с дълбоки морални устои и се води не от желанието за власт или лично облагодетелстване, а от стремежа за справедливост за обикновения човек.

Трагичен момент в живота на Цвятко Бобошевски идва, когато той е арестуван заради революционната си дейност. Това не е просто момент на залавяне, а цялостен сблъсък на личната му борба срещу една система, която той вижда като несправедлива. През 1925 г., след атентата в църквата "Света Неделя", комунистите стават основни цели на репресии от страна на държавата. Цвятко Бобошевски е сред тези, които плащат най-високата цена за идеалите си. Той е убит от Държавна сигурност в същата година, ставайки жертва на един брутален и кървав период в българската история.

И все пак, когато говорим за него, не бива да виждаме само трагичния му край. Трябва да видим и човека зад идеолога - този, който е вярвал, че България може да бъде по-добра. Един от най-човешките аспекти на неговата история е неговата вяра в младото поколение. Цвятко Бобошевски е бил убеден, че промяната може да дойде, ако хората имат смелостта да се борят за своето бъдеще, без значение колко трудно е това.

Семейството му, близките и хората, които са го познавали, го описват като човек с голямо сърце. Той не е бил просто революционер, а баща, съпруг, приятел. Неговите лични отношения показват, че дори в най-мрачните времена, човешкото в него не е било унищожено. Разказите за него показват човек, който е страдал от репресии, но никога не е изгубил вярата в своите идеали. 

Неговата правнучка Мила Босолова разказа истории за своя прадядо. 

"За моя прадядо Цвятко Бобошевски съм имала възможността да слушам единствено от неговата дъщеря Милка Босолова, която е и моя баба. предвид факта, че той е починал 1952 година, аз съответно съм родена 1989 година, не съм го познавала и моите роднини, с които аз се познавам, също не са го срещали, така че това, което съм слушала от баба ми е общо взето и образът, който съм си изградила за него. Това което мога да кажа е, че самата тя, Милка, до последния ѝ час величаеше баща си и беше изключително горда с всичко, което е постигнал и е направил, затова включително и последните си години самата тя се погрижи да събере всякакви документи и материали, които биха могли да бъдат полезни за музея във Враца и за една изложба, която впоследствие се направи. Приемаше го като дело, което трябва да свърши в името на баща си. Общо взето той беше фигурата, на която се възхищаваше през целия си живот. Това, което винаги е разказвала, е, че къщата в София, в която са живели и която и към ден днешен, етаж от нея, все още е притежание на нашето семейство, за което ще сме им винаги благодарни, разбира се, въпросната къща са я наричали "Министерството на Враца" на шега, тъй като той до последно е давал мило и драго за града и за района. Бил е в непрекъснати взаимоотношения с хора оттам."

Другата дъщеря на Цвятко Бобошевски - Елка, няма деца, затова Мила и нейният брат Стефан Босолов са последните преки наследници на Бобошевски, разказва още Мила Босолова.

Цвятко Бобошевски е пример за това как човек може да жертва всичко за кауза, в която вярва, но също така ни напомня, че зад всяка революция стоят реални хора с техните лични истории, страсти и мечти.

Повече по темата чуйте в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45