Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Революционерът от Враца: Цвятко Бобошевски и борбата му за справедливост

| Интервю
Снимка: РИМ-Враца

Цвятко Петров Бобошевски е име, което може да не е познато на мнозина днес, но в началото на 20-и век той е един от онези българи, чийто живот е бил пълен с противоречия, идеали и страстна любов към свободата и справедливостта. Роден през 1884 г. във Враца, той израства в бурни времена за България - време на революционни вълнения, на борба за национална идентичност и свобода. Бобошевски не е бил обикновен политик или военен, въпреки че животът му преминава през тези две роли. Той е човек, който е страстно отдаден на каузите, в които вярва, и които не се страхува да се противопостави на силните, дори и това да коства живота му. От ранни години Бобошевски проявява интерес към обществените дела. В началото на 20-и век България е млада държава, още неукрепнала и търсеща своя път. В тези години националните идеали горят силно в сърцата на младите мъже като него. Той се включва в политическите борби, като се присъединява към Българската комунистическа партия, въпреки че това е рискован избор, защото режимът става все по-враждебен към комунистите. 

През 20-те години на миналия век политическата обстановка в България е особено сложна и често насилствена. Много хора са преследвани заради идеите си, а Бобошевски не прави изключение. Той става част от така наречената въоръжена съпротива срещу режима и води нелегален живот. Историята за него обаче не е просто история на борец за кауза. Той е човек с дълбоки морални устои и се води не от желанието за власт или лично облагодетелстване, а от стремежа за справедливост за обикновения човек.

Трагичен момент в живота на Цвятко Бобошевски идва, когато той е арестуван заради революционната си дейност. Това не е просто момент на залавяне, а цялостен сблъсък на личната му борба срещу една система, която той вижда като несправедлива. През 1925 г., след атентата в църквата "Света Неделя", комунистите стават основни цели на репресии от страна на държавата. Цвятко Бобошевски е сред тези, които плащат най-високата цена за идеалите си. Той е убит от Държавна сигурност в същата година, ставайки жертва на един брутален и кървав период в българската история.

И все пак, когато говорим за него, не бива да виждаме само трагичния му край. Трябва да видим и човека зад идеолога - този, който е вярвал, че България може да бъде по-добра. Един от най-човешките аспекти на неговата история е неговата вяра в младото поколение. Цвятко Бобошевски е бил убеден, че промяната може да дойде, ако хората имат смелостта да се борят за своето бъдеще, без значение колко трудно е това.

Семейството му, близките и хората, които са го познавали, го описват като човек с голямо сърце. Той не е бил просто революционер, а баща, съпруг, приятел. Неговите лични отношения показват, че дори в най-мрачните времена, човешкото в него не е било унищожено. Разказите за него показват човек, който е страдал от репресии, но никога не е изгубил вярата в своите идеали. 

Неговата правнучка Мила Босолова разказа истории за своя прадядо. 

"За моя прадядо Цвятко Бобошевски съм имала възможността да слушам единствено от неговата дъщеря Милка Босолова, която е и моя баба. предвид факта, че той е починал 1952 година, аз съответно съм родена 1989 година, не съм го познавала и моите роднини, с които аз се познавам, също не са го срещали, така че това, което съм слушала от баба ми е общо взето и образът, който съм си изградила за него. Това което мога да кажа е, че самата тя, Милка, до последния ѝ час величаеше баща си и беше изключително горда с всичко, което е постигнал и е направил, затова включително и последните си години самата тя се погрижи да събере всякакви документи и материали, които биха могли да бъдат полезни за музея във Враца и за една изложба, която впоследствие се направи. Приемаше го като дело, което трябва да свърши в името на баща си. Общо взето той беше фигурата, на която се възхищаваше през целия си живот. Това, което винаги е разказвала, е, че къщата в София, в която са живели и която и към ден днешен, етаж от нея, все още е притежание на нашето семейство, за което ще сме им винаги благодарни, разбира се, въпросната къща са я наричали "Министерството на Враца" на шега, тъй като той до последно е давал мило и драго за града и за района. Бил е в непрекъснати взаимоотношения с хора оттам."

Другата дъщеря на Цвятко Бобошевски - Елка, няма деца, затова Мила и нейният брат Стефан Босолов са последните преки наследници на Бобошевски, разказва още Мила Босолова.

Цвятко Бобошевски е пример за това как човек може да жертва всичко за кауза, в която вярва, но също така ни напомня, че зад всяка революция стоят реални хора с техните лични истории, страсти и мечти.

Повече по темата чуйте в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25