Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическа стабилност искат българските общини

Снимка: Радио ВИДИН

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада. 

Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман политическа непредвидимост и когато имаш политически реваншизъм, каза кметът на Община Враца Калин Каменов.

"В крайна сметка изборите са си избори и след тях политиците, онези, които са в изпълнителната власт трябва да подкрепят българските общини, а не да действат в противовес на интересите на гражданите заради политически интереси. Затова в такава ситуация се работи изключително трудно и проблемите пред общините са изключително много свързани с инфраструктурата, с недостига на бюджетни средства за издръжка на администрацията, с недостига на средства за осигуряване на социалните услуги, с недостига на средства за поемане на разходи за финансови корекции, които се налагат на 99 процента от проектите, по които българските общини кандидатстват. Което смятам, че е изключително нелепо, абсурдно и несправедливо. Санкции се налагат от управляващите органи, които се създават от българските управляващи. За нас е изключително неправилно. Самата Европейска комисия буди недоумение защо българската държава  само санкционира своите общини за щяло и нещяло, заради което после патят и страдат българските граждани", заяви Калин Каменов.

Калин Каменов е категоричен, че без политическа стабилност няма как да има развитие на българските общини.

"Въпреки всичко, със собствени средства, успяваме да привличане инвестиции и да връщаме голяма част от хората, които през годините са напуснали нашия град с инвестиции на първо място в образованието. Смятаме, че хората са най-важният ресурс в едно населено място и без хора не може да се прави нищо", допълни градоначалникът.

Враца тази година беше общината с най-богата културна програма. От началото на годината са проведени 47 фестивала, а до края на годината предстоят още 10. Тази богата културна програма изпълва града с посетители, което е добре за бизнеса в града.

"Със забавеното изпълнение на пътя от Ботевград до Мездра много трудно могат да се привличат инвеститори, защото в крайна сметка те трябва да идват, да излизат, а когато нямаш път как да правиш инвестиции", смята Калин Каменов.

Въпреки липсата на път до Враца инвестиционният интерес е завишен- сега се очаква първа копка на голям ритейл парк, който ще се изгради в началото на града; до края на годината предстои отварянето на завод за сладкарски изделия; водят се преговори с голяма международна компания, която иска да прави завод за производство на сглобяеми къщи.

Община Мездра не прави изключение от другите общини. Проблемите са ясни- несигурност от времето на пандемията до момента. Това заяви кметът Иван Аспарухов. За разлика от Враца, където се очакват нови инвеститори, в Мездра голямо местно предприятие има намерение да напусне България.

"Когато има добра икономическа среда, нещата се развиват. Причината е повишаване на разходите за труд с тия предвиждания, повишаване на разходите за енергоносителите. Нима не знаете каква е причината? ... Нямаме нормална българска икономика с български гръбнак. Разчитахме дълго време на външни инвеститори, па те както идват така са и отиват, това трябва да е предсказуемо. В такъв смисъл. Какво да ви кажа? Тая цялата несигурност в държавата се отразява драстично и върху работата на местната власт, нали в такъв смисъл, чисто негативен", каза кметът Иван Аспарухов.

Става по-трудно за всички общини, категоричен е кметът на Мездра. По-стабилна от местната в тази държава няма и хората се обръщат за всичко към Общината.

Ние от след пандемията живеем в някаква непредсказуемост и не може да влияем на този процес, смята кметът на Мездра Иван Аспарухов:

"Не могат ли да проумеят най-после каквито и ще да са политическите сили, че в тази държава трябва отново малко стабилност, да си стъпи на краката."

Общините искат стабилност в инвестиционната програма. И друго- няма нито една отворена инфраструктурна програма:

"2024 година приключва, 2027 приключва плановият период. Какво да планираш? За кое?"

Поредните избори са допълнително натоварване за Общините, защото цялата тежест на организиране и провеждане на изборите пада на българската община. Което ангажира времеви и човешки ресурс, както и спъва нормалната работа, заяви кметът на Община Берковица Радослав Найденов.

"Има ежедневни проблеми. Има проблеми, свързани с това, че няма редовно правителство, но ние въпреки всичко работим, защото последните години е традиция да има проблеми, така че опитваме се да смекчим негативизма и това да не дава по никакъв начин отражение върху хората."

В общината продължава възстановяването на пострадалата от наводнението миналата година инфраструктура.

"Имаме проекти, действаме по издаване на разрешения за строеж... Надяваме се, че зимата ще бъде мека, защото имаме амбициозна  програма и не мислим да спираме строителството, така че да може да се решават още инфраструктурни проблеми", допълни Радослав Найденов.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00