Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ефективно ли използваме храната

Снимка: Радио ВИДИН

България отделя 93 кг хранителни отпадъци на глава от населението годишно. Това става ясно от данни на Евростат за 2022 г. 
Едва 40 кг от тях идват от домакинствата. Други 22 кг са разхищения в производствения сектор, а 15 кг - в ресторантите. 
За тревожната тенденция говорим с Биляна Константинова от Фондация "Mate Kitchen" и автор на детската книга "Спаси ме от боклука! Един домат разказва".

"Проблем на всички по веригата е. Фокусираме се върху домакинствата, защото последните данни на Евростат показват, че половината и дори може би от половината от хранителните отпадъци се генерират от домакинствата. Но истината е, че не можем да сочим с пръст само към тях, всички назад по веригата. Има хранителни отпадъци, на второ място е преработвателната промишленост. Да речем производството сокове и т.н., оттам се генерира огромен хранителен отпадък всъщност, който е храна, годна за консумация. По време на транспорта това е нормален отпадък да се генерира. Не всички храни са трайни и подлежат на дълго транспортиране. При земеделците, разбира се, се генерира. Знам ли? Може би сме твърде разглезени, ако трябва да се върна обратно на домакинствата. Разглезени сме, защото искаме всичко да е тук, сега, лесно, прясно, удобно, целогодишно", каза Биляна Константинова.

Разглезени сме, защото в магазина избираме само красивото. Грозното, ако говорим за плодове и зеленчуци, е също толкова вкусно и качествено, категорична е Биляна Константинова. Презадоволяването ни прави капризни и забравяме, че храната не е ограничен ресурс. Ние не я ползваме максимално ефективно и заради това изхвърляме. Не се замисляме, че изхвърляйки тази храна след това гние, произвежда метан, който е вреден за всички нас. 

Снимка: Биляна Константинова, личен архивДетската книжка "Спаси ме от боклука! Един домат разказва" дава решение на проблема. Книгата разказва за най-изхвърляния зеленчук в България- доматът и през пътя на домата показва на децата какво е необходимо за да имаме храна- усилия, енергия, време и с каква лекота я изхвърляме, защото не сме си направили добре сметката. И им показва, че правилният път е да спасим праната, да я оползотворим, да не стига до това да се превърне в отпадък.

"Потребителските навици на възрастните хора се променят доста бавно и доста трудно. Никой от нас не обича някой да стане така с показалец заплашително насочен към него и да му каже ти правиш вредни неща или правиш грешни неща. И решихме, че, може би е по-разумно и по-правилният подход да минем първо през децата. Защото е важно тях да научим на критично мислене, тях да научим на етично, и на отговорно, и на уважително отношение към храната, за да може те след това да предадат този пример обратно вкъщи на своите родители и един ден и на своите деца. Защото ще отгледаме едно поколение, което има по-разумно, по-зряло, по-отговорно, по-етично отношение към храната", каза още  Биляна Константинова.

"Спаси ме от боклука! Един домат разказва" е първият проект на Фондация "Mate Kitchen", насочен към детската аудитория. Фондацията е основана през 2019 г. с цел да промени гледната точка и навиците на хората, свързани с разхищението на храна. 

Видинчани си правят сметка и не изхвърлят или много рядко изхвърлят храна. Това показа анкета на Радио ВИДИН:

"Не купуваме много, по-малко и се оползотворява. И после наново и така. Много рядко нещо, което е много застояло... Аз сама живея и според това, което ми трябва, това си купувам. Аз не обичам да изхвърлям храна. Знам си колко ям... Почти не, имаме домашни животни- кучета, котки. Човек трябва да взима това, което му е необходимо, а не да се презапасява... Скоро не сме изхвърляли да знаеш. По-радо да. От една-две години не сме изхвърляли. Прави сметката да, по-рано не сме правили... Стараем се да не изхвърляме, ама се случва. Примерно, храна, която е от основното хранене, най-често предозираме я. Много готвим, малко ядем и остава..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55