Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Негодувание в Тополовец заради поредна авария на водопровода в Цар Петрово

3
Снимка: Радио Видин

Жители на кулското село Тополовец негодуват, че в съседното село, което е на около 4 километра, Цар Петрово, питейна вода тече по една от улиците вече две седмици след поредната повреда на водопровода им. При тях авариите са една след друга, не взимат мерки, а водата после се плаща от всички нас, коментират местни. 

"Логично е да недоволстваме, още повече, че навремето и ние имахме подобен проблем, но го решихме и то не с големи усилия", обясни за Радио ВИДИН Блажо Станков, бивш кмет в Тополовец, по времето на чийто мандат, още през 2001 година, водопроводът им е ремонтиран:

"От този водопровод, който идва към нас от Кула, вкараха в тръби, с ф 150, други, пластмасови тръби, с ф 100 и оттам до нашия изравнител вече няма никакъв проблем. От тогава до сега не е имало никакви аварии... Това, което се случва в Тополовец, не знам как точно да го определя, но е нарушение. Да не си гледаш работата, водата да тече безотговорно със седмици и никой да не оправя аварията, да не поглежда там водомера, защото има водомер там при влизането на вода в селото... Основният проблем е стар водопровод, който трябва да се подмени по същия начин, както е направено до Тополовец... Смяната на нашия водопровод през 2001 година беше за 40 000 лева. Те трябва да си решават там ВиК по линията на основни ремонти може да се направи, без да има чак толкова разправии там с обществени поръчки и други. Защото за обществените поръчки проектът трябва да е за над 100 000 лв..." 

"Логично е да има аварии, но не и да бъдат търпени толкова дълго“, коментира ситуацията и Цанко Иванов, който е бивш служител на водоснабдителното дружество. 

"Аз съм работил едно време във ВиК Видин и знам как се държеше тогава за тези течове по мрежата. Ето, ако минете сега през Цар Петрово, ще видите, че най-малко на две места върви вода по шосето. Тази вода ние, клиентите, я плащаме. Водата стана непоносима- 3.50 лева е кубик вода... Моето наблюдение и лично мнение е, че от демократизирането на България насам, ВиК с нищо друго не се занимава, освен да взимат големи заплати. Сега минете някъде, където са резервоарите, водоизточниците където са, тогава имаше санитарно-охранителни зони, сега всичко е пустиняк... Не се отделят средства за поддържането на мрежите и подмяната на остарелите водопроводи. Този водопровод е правен 1958-1959 година. От тогава до сега всичко е износено... Тук става въпрос за тези аварии, защото знаем, че водата, която се губи по водопроводите си е за наша сметка. Онази вода от Цар Петрово пак и ние я плащаме, като се калкулира общо. Защо техните пропуски трябва да ги плащат хората. Това си е престъпление. Защо и ние да плащаме. Трябва да плаща този, който не си води грижата... Този проблем с водата може да се реши само с голямо желание от хората, които експлоатират и получават пари от водоснабдяването." 

"Тази година имаме страшно много аварии, стараем се да оправим всички, но трябва време", коментира накратко проблема управителят на ВиК дружеството във Видин, Илко Илиев.

"С две думи да обясня- имаме страшно много аварии, оправяме ги, но има и такива, до които не можем да стигнем. Например днес имаме 20 аварии, ние можем да отстраним 10. На другия ден се появяват нови 10... Ние отстраняваме тези, които са приоритетни. Които засягат водоснабдяването на цяло населено място, хора без вода- това е причината. Да, действително, има аварии, които не успяваме да ги отстраним в срок, но толкова много аварии не сме имали последните 30 години, колкото тази година. Това е истината. 

Да, прави са, но не е неглижиране. Екипите работят, даже денонощно. Не успяваме да ги отстраним навреме заради многото аварии. Отстраняваме ги по приоритет- първо тези, които са оставени села без вода и след това продължаваме с другите. Ще ги отстраним тези аварии в най-кратък срок, но не мога да се ангажирам, пак казвам... Авариите са комбинация от много фактори- остаряла водопроводна мрежа, а и земята е много суха...", допълни Илиев.   

Обективни обстоятелства, свързани с липса на време и персонал, незаинтересованост или мудност при вземане на решения от местната власт. А може би вината е обща. Но в случая това не е най-важното. Въпросът е, течовете да бъдат спрени в най-скоро време и това да тушира напрежението в хората, а и да се запази един толкова важен ресурс, който и без това в този район не е много. 

Подробности по темата- в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50