Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Любен Добрев
Снимка: Радио ВИДИН

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев:

"Последната кампания беше изключително вяла кампания. Аз не чух нито едно послание с какво да накараш хората да излязат да те подкрепят." 

От несистемните партии може да очакваме всичко или нищо.

"Ако съдим по предизборните послания на "МЕЧ", те твърдо ще бъдат опозиция, ще се опитват да играят на това, че нали вижте ги тия колко са лоши, дайте ни повече власт. "Величие" ми е трудно да го коментирам. Те бяха тотално непонятни в предишния парламент, какво ще правят в този парламент също все още е тотално непонятно."

Искаме или не искаме ще трябва да имаме правителство, без значение колко ще е стабилно и колко ще е дълго, каза още Любен Добрев.

"Между две различни идеологии, т.е. лявата и дясната. Въпреки че в България, пък и в Европа, по принцип отдавна не се говори за ляво и дясно, но ние искаме или не искаме ще наблюдаваме правителство, което хем е ляво, хем е дясно, но не и центристко. Какво имам предвид? Тук не визирам БСП. Самото ПП-ДБ реално за мен не знае каква точно формация има по отношение ляво-дясно, тъй като едната половинка горе-долу е дясна, другата е лява. Слушах изказванията и на Кирил Петко, и на Асен Василев, ами те просто си говорят като лява партия."

Вили Лилков- водачът на листата на "Синя България" за област Видин и 23 МИР- София благодари на всички, които подкрепиха "Синя България" и заяви за тези избори, че ситуацията днес е по-сложна отколкото след предишните избори. 

"Проблемът е, че тези, които влязоха и повечето от тях не са способни, не са готови да поемат отговорност за управление. В крайна сметка трябва да кажа следното- за седми път всички избиратели пропиляха своя глас, тъй като скоро стабилно управление България няма да има, а всъщност това беше задачата на тези избори - да излъчи стабилно парламентарно мнозинство, което да излъчи едно стабилно правителство, което да изкара четиригодишен мандат. В момента започват аритметиките, започват спекулациите, но това, което се вежда, че няма голяма готовност, изобщо няма готовност, освен в една-две партии да поемат отговорност за управлението на страната", коментира Вили Лилков. 

Очертава се най-фрагментираният парламент до момента. Ако данните на ЦИК при 100% обработени протоколи се окажат такива, ние ще имаме 9-партийно Народно събрание, което усложнява много задачата за съставяне на правителство. Това коментира Светлин Тачев - социолог от "Галъп интернешънъл Болкан", която е партньор на БНР в отразяването на предсрочните парламентарни избори. 

"Изненадата на тези избори за мен е избирателната активност, която е по-висока, отколкото на миналите избори и приближава тази от октомври 2022 година... Като че ли това е сигнал на българските избиратели, че партии са задължени този път да намерят начин да сформират правителство. Как ще се случи, обаче, все още трудно мога да прогнозирам, защото до момента по-ясно е с кого не може, отколкото с кого може, което усложнява много задачата, тъй като Борисов и ГЕРБ като първа политическа сила този път са задължени да направят кабинет. От друга страна започваме да смятаме с кого може", заяви Светлин Тачев.

Само две партии не стигат. Ще трябват най-малко три или поне четири партии, за да има правителство.

Ето какво отговориха на въпроса дали ще имаме редовен кабинет след изборите хора от село Арчар в община Димово:

"Не ми се верва. Те са айдуци... Трябва да има неква промена- Стига толко. У тая година колко пъти гласуваме само?! Според мене требва да има редовен кабинет... Нямам представа, но си мисля, че пак няма да имаме сигурно стабилен кабинет. Защото така се научихме, само платеният вот да бъде и така се контролира по тоя начин и затова си мисля, че пак няма да стане и напролет пак ще имаме избори. А и хората се научиха да зимат пари... Нали за това се бориме, да има. Бой требвало да има... Не, така мислим. Накъде отиват нещата скоро нема да създадат правителство... Дай Боже да имаме..." 

"Да се оправи България, да се оправи държавата. Да има работа за хората... Специално за Димово бих поискала да има повече обърнато внимание към този край...Промяна за всички, за нас, възрастните. Очакваме това, което смятам че няма и да се случи за пореден път. И бих искала да направят отново задължително за всички гласуване, за да не бъде 30 и няколко процента избираемост на някаква власт... Защо му викат северозападналия край? Защото никой не си върши работата. Дойдат, разкопат от ВиК-ато и така си го оставят разкопано. Ток гасне сека седмица по неколко часа, какво от това, тука селяни хора ще търпят... Според мен е много глупаво, детските да са 40-50 лева, това е ненормална работа... Никой не те слуша. Каквото и да питате, каквото и да искаме никой нищо не ни дава, всеки се оправя сам", заявиха жители на град Димово.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39