Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ветеринарите във Видин с мерки против чума и шарка по дребните преживни животни

Снимка: Радио Видин


В края на лятото в Румъния бяха регистрирани огнища на чума по дребните преживни животни, а в Гърция са установени огнища на шарка, в близост до границата с България. Зараза имаше и в няколко села от Южна България, заради което в няколко области у нас са въведени редица забрани. 

Разположението на област Видин е стратегическо, а предвид факта, че сме и външна граница, се налага да вземем превантивни мерки. В "Земята, която ни храни" събеседник е д-р Валери Велков, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в Областна дирекция по безопасност на храните във Видин, за да разберем каква е епизоотичната обстановка и какви са симптомите на заболяванията:

"Двете заболявания- чумата по дребните преживни и шарката по козите и овцете, са проблем, който възникна в последните няколко месеца. Първо започна с чумата в Румъния, след това и шарката в Гърция. Това даде възможност на нашите структури да се организират по начин, който да не позволи навлизането на тези две заболявания. Те не са опасни за хората, но като цяло нанасят много тежки поражения в икономическия аспект на търговията и рестрикциите, които търпим по отношение на движението на животни и хранителните продукти, произведени от дребни преживни..." 

Треска и депресия, афти, напукани муцуна и ноздри, кашлица, изриви по тялото- това са част от симптомите при двете вирусни заболявания -чума и шарка по дребните преживни животни. Огнища на заболяванията бяха регистрирани в Румъния и Гърция. Огнища на шарка са установени и в няколко погранични села у нас, затова и се предприемат мерки за предотвратяване на заболяването. Работи се и съвместно със сръбските ветеринари, казва д-р Валери Велков:

"Мерките ги предприехме още през месец август по заповедта на изп. директор на БАБХ, с клинични прегледи на животните във фермите, на регистрираните животновъдни обекти. За област Видин сме разширили периметъра на действие и към лични стопанства, които са регистрирани. При извършване на клиничните прегледи уведомяваме стопаните и ги запознаваме с признаците на заболяването..."

156 клинични прегледа са извършени в област Видин. Ветеринарите са влезли в 68 регистрирани ферми и 598 лични стопанства. 

"Поголовието на дребни преживни животни, което ние обслужваме, е около 8580 броя... Област Видин не е от големите животновъдни области, но географското разположение на областта- шест от общините са на границата със Сърбия и Румъния,  ни дава основание да засилим вниманието си и да конкретизираме нашите мерки, които да бъдат разяснени точно на собствениците на животни, за да може да имаме бързи и адекватни действия. Имаме готовност с дезинфекционна техника, материали, екипи и подготвени хора, които могат да вземат проби при съмнение и възможно най-бързо да ги транспортират до лабораторията за потвърждаване или отпадане на диагнозата. Дезинфекция се извършва на трите гранични пункта... " 

Листовки със съвети са раздадени на видинските животновъди, за да са информирани какво представляват заболяванията чума и шарка по дребните преживни животни. Съветите към животновъдите са да се избягва контакт на животни от различни стада по време на паша, безпричинно посещение на други ферми, размяна на животни, инструменти и превозни средства, трябва да се ползват лични предпазни облекла, да имат и карантинни помещения, в които да изолират болното животно, докато дойде ветеринарен лекар. Заболяванията не са опасни за хората, но нанасят икономическа вреда на животновъдите, затова и се предприемат мерки за неразпространение. Със сръбските ветеринари е проведено и съвместно обучение как да действат в случай на възникване на зараза. На този етап заболяванията не са лечими, няма и ваксина, затова и мерките са важни:

"Най-важна е превенцията и информираността, защото бързата реакция, вземането на проби, диагностицирането на заболяването ни позволява да изпълним в максимум заложените мерки. Имаме национален и регионален план за борба, имаме експертни групи и обучен персонал, който може възможно най-бързо да реагира..." , допълни д-р Валери Велков. 

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00

Кампанията "Подаръци на надеждата" достигна до 400 деца от Северозапада

Общо 400 деца от Видин, Враца и Монтана получиха подаръци на надеждата от сдружение "Кауза Северозапад". От неправителствената организация  ще помагат за развитието на талантите на децата, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова .  "За да бъде възможна кампанията и да достигнем до толкова много деца, причината са много дарители,..

публикувано на 06.01.25 в 09:59
Богоявление в Берковица

В Берковица и Вършец ще почетат Йордановден

Община Берковица кани всички на празничното събитие по ритуалното хвърляне на кръста днес, 6 януари, от 11:30 ч. По традиция това ще стане на басейн “Свети Георги Победоносец”. На събитието ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет, след което Светият кръст ще бъде хвърлен във водата за здраве и благоденствие. Тези, които не са се..

публикувано на 06.01.25 в 09:27