Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

Снимка: Радио ВИДИН

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции?

Според социалния антрополог Харалан Александров, бракът е древна институция, която възниква в много сурови условия, в които оцеляването на човешката общност и отглеждането на младите поколения не е възможно без много силна и надеждна връзка между родителите:

"Някъде средата на XX век започва голямо движение, главно в развитите европейски общества и в Съединените щати, за еманципиране от семейните структури и за освобождаване на жената от икономическата ѝ зависимост от мъжа... Бракът се превръща в нещо по избор... Все по-малко хора започват да го разглеждат като условие за отглеждане на деца..."

Мнението на Харалан Александров е, че в момента тенденцията е връщането към брака и нормализиране и стабилизиране на тази институция и връзка. Има социологически, икономически, както, разбира се, и религиозни причини за това:

"Като цяло, това движение се засилва в много от западните общества и е отговор на този горчив опит, който имат хората от втората половина на XX век с отказа да установят дългосрочни връзки и отношения... Искат да се женят хората... Светът е много несигурно място, изпълнен с обрати и непредсказуеми събития, в които е много трудно да оцелееш сам. Необходимо е да има някой, с който да си свързан и на който можеш да разчиташ..."

В православната традиция този ден е посветен на единството, любовта и взаимното уважение между членовете на семейството, които черпят сила от вярата. В съвременното общество обаче отношението към брака е претърпяло значителни промени. За съвременния човек венчанието все по-често е символ на традиция. За смисъла и значението на тайнството венчание и как то влияе върху живота на съпрузите, ето какво каза отец Илия Симеонов от Видинска епархия:

"Тайнството венчание това е едно от тайнствата на църквата... Това тайнство е утвърдено, установено от Господ Исус Христос. Това е първото чудо, което нашият Спасител е извършил на сватбата в Кана Галилейска..."

Иван и Йорданка Велкови след дни ще  отпразнуват тяхната златна сватба. Те разказаха как са успели да запазят брака си през всичките тези години:

"На първи декември правим 50 години от сватбата... С компромиси - това е разковничето на живота на хората... И младите да си прощават и да се уважават..."

Стефани и Ивайло пък са млади хора, които от доста години живеят заедно, но все още нямат брак. Стефани разказва за техния избор и за това смятат ли, че сключването на брак ще промени техните отношения:

"Нямаме сключен граждански брак... Просто не ни е било приоритет и след появата на детето, остана малко на заден план... Да, имаме идея да го направим някога, даже сега ни се струва доста по-осъзнато като решение..."

Попитахме и видинчани за това какво смятат за брака:

"Подписът връзката не прави, а взаимоотношенията в семейството... Това е смисълът на живота - семейството и децата... Българите сме по традициите... Бракът така се гради - върху взаимно уважение..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46