Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

Снимка: Радио ВИДИН

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции?

Според социалния антрополог Харалан Александров, бракът е древна институция, която възниква в много сурови условия, в които оцеляването на човешката общност и отглеждането на младите поколения не е възможно без много силна и надеждна връзка между родителите:

"Някъде средата на XX век започва голямо движение, главно в развитите европейски общества и в Съединените щати, за еманципиране от семейните структури и за освобождаване на жената от икономическата ѝ зависимост от мъжа... Бракът се превръща в нещо по избор... Все по-малко хора започват да го разглеждат като условие за отглеждане на деца..."

Мнението на Харалан Александров е, че в момента тенденцията е връщането към брака и нормализиране и стабилизиране на тази институция и връзка. Има социологически, икономически, както, разбира се, и религиозни причини за това:

"Като цяло, това движение се засилва в много от западните общества и е отговор на този горчив опит, който имат хората от втората половина на XX век с отказа да установят дългосрочни връзки и отношения... Искат да се женят хората... Светът е много несигурно място, изпълнен с обрати и непредсказуеми събития, в които е много трудно да оцелееш сам. Необходимо е да има някой, с който да си свързан и на който можеш да разчиташ..."

В православната традиция този ден е посветен на единството, любовта и взаимното уважение между членовете на семейството, които черпят сила от вярата. В съвременното общество обаче отношението към брака е претърпяло значителни промени. За съвременния човек венчанието все по-често е символ на традиция. За смисъла и значението на тайнството венчание и как то влияе върху живота на съпрузите, ето какво каза отец Илия Симеонов от Видинска епархия:

"Тайнството венчание това е едно от тайнствата на църквата... Това тайнство е утвърдено, установено от Господ Исус Христос. Това е първото чудо, което нашият Спасител е извършил на сватбата в Кана Галилейска..."

Иван и Йорданка Велкови след дни ще  отпразнуват тяхната златна сватба. Те разказаха как са успели да запазят брака си през всичките тези години:

"На първи декември правим 50 години от сватбата... С компромиси - това е разковничето на живота на хората... И младите да си прощават и да се уважават..."

Стефани и Ивайло пък са млади хора, които от доста години живеят заедно, но все още нямат брак. Стефани разказва за техния избор и за това смятат ли, че сключването на брак ще промени техните отношения:

"Нямаме сключен граждански брак... Просто не ни е било приоритет и след появата на детето, остана малко на заден план... Да, имаме идея да го направим някога, даже сега ни се струва доста по-осъзнато като решение..."

Попитахме и видинчани за това какво смятат за брака:

"Подписът връзката не прави, а взаимоотношенията в семейството... Това е смисълът на живота - семейството и децата... Българите сме по традициите... Бракът така се гради - върху взаимно уважение..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45