Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остават ли безнаказани чуждестранните шофьори, нарушили пътните правила у нас

2
Снимката е илюстративна.
Снимка: Радио ВИДИН

Шофьори сигнализираха за множество пътни нарушения, свързани с превишена скорост, неправилни маневри и други подобни провинения от страна на чуждестранни водачи. Според шофьори, с които разговаряхме, много от нарушенията на пътя от страна на чужденци остават ненаказани, защото преминават транзит през страната и по този начин избягват санкциите. Допълват, че това е основната причина по натоварения международен път Е79, а и не само, често да се срещат чуждестранни водачи, които не спазват правилата в Закона за движение по пътищата, а това от своя страна води до риск от инциденти:

"За тях не е проблем, затова карат като луди, да не се санкционират. Например в Румъния, ако караш с превишена скорост над 30 км. над ограничението директно ти взимат книжката, а тук няма такива за турците най-вече. Карат като луди, имат снимки, минават си на границата без проблеми... Всеки ден шофирам, свидетелствам всеки ден най-вече на превишена скорост, на изпреварване на забранени места. Много е опасно... Повечето като излязат от България, особено така да кажем в по-белите държави, там стриктно се спазват правилата... Предимно румънци, турци, поляци карат в нарушение, не се съобразяват с ограниченията по пътищата, с пътната маркировка, защото не им се търсят глобите и се чувстват безнаказани... Най-вече румънци и турци с тировете летят безпроблемно, никой не ги закача. Защото явно имат чужда регистрация, адрес и не могат да ги намерят и не ги и спират сигурно, така мисля... Тия румънски коли една след друга нарушават. Те са група и като тръгне един да изпреварва и другите тръгват след него. Бързат може би и тия камиони за магистралата и те хвърчат. Някой глобява ли ги?" 

Във връзка със сигнала изпратихме запитване до МВР по следните въпроси: 

Как се осъществява контролната дейност към чуждестранните водачи, има ли нещо по-различно като практика към тях спрямо българските водачи, примерно ако не разбират езика как се процедира? 

Статистика относно санкционираните чуждестранни водачи.

Какво се случва с наложените санкции, по какъв начин достигат до нарушителя?

Може ли санкциониран водач да не заплати наложена глоба и да напусне свободно страната? В такъв случай как се процедира, как се събира сумата, която той дължи?

Каква е събираемостта от тези глоби наложени на чуждестранните водачи?

Главна дирекция "Национална полиция" ни предостави следната информация:

"Превантивният контрол на пътното движение се осъществява от полицейските наряди основно чрез: видимо присъствие, проверки и регулиране на движението. В случаи на установено нарушение на ЗДвП от водач, който няма постоянен адрес на територията на България, се прилагат разпоредбите на чл. 40, ал. 5 и чл. 52, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания. При осъществяване на задълженията си, шофьорът да бъде запознат с основанията за предприетите действия и разясняване на извършеното нарушение или престъпление и при условие, че нарушителят не владее български език, униформеният може да ползва преводач, който владее съответния език.

Глобата, наложена с наказателно постановление или фиш, се предоставя на водача за незабавно заплащане, а в случаи, когато доброволното плащане не е осъществено в определения срок, сумата се събира от Национална агенция за приходите.

От ГДНП уточняват, че в действащото законодателство няма правно основание за възпрепятстване напускането на страната от нарушителите, които не са заплатили доброволно наложените им глоби по ЗДвП.

Според данните от статистиката, в периода от 01.01. до 30.11.2024 г. на лица без постоянен адрес у нас, са издадени 2 836 наказателни постановления, наложени са 19 511 глоби с фиш. Платените глоби са на стойност 871 920 лева.

Данните не са окончателни предвид динамиката на обстановката и смяна на статусите на документите," уточняват от МВР. 
По публикацията работи: Генади Вельов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25