Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма желаещи за преподаватели и медицински специалисти

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а  от януари до ноември 2024 година на работа са постъпили общо 2 888 души. 
Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за периода януари- ноември 2024 година. Равнището на безработица в област Видин е с 9.3 по-голямо от средното за страната, което 5.5%.

За същия период регистрираните безработни с висше образование от областта са 221 души. Най-много- 80, са от областта на техническите науки, на второ място са от "Социални, стопански и правни науки" -60 регистрирани лица, а регистрираните безработни от сферата на аграрните науки и ветеринарната медицина са 28. Следват: "Сигурност и отбрана"- 24, "Педагогически науки"- 11, "Природни науки, математика и информатика"- 7, "Здравеопазване и спорт"- 6, "Хуманитарни науки"- 5 души.

"Данни за единадесетте месеца на годината показват, че 336 безработни лица от област Видин са започнали работа по специалността си. Областта с най-скромни потребности от работна сила през следващите 12 месеца е Видин, където работодателите са заявили нужда от 1 530 работници и специалисти с приоритет на сектора на професионални дейности и научни изследвания и транспорта. Най-търсени професии в област Видин през тези12 месеца са: шивач, спедитор-логистик, оперативен счетоводител, водач на МПС за обществен превоз, машинен оператор, сътрудник социални дейности, оператор на компютър.", каза Александра Рачева- директор на дирекция "Бюро по труда"- Видин.

Данните от регистъра на заявените свободни работни места и регистрираните търсещи работа показват, че техници и специалисти по информационни и комуникационни технологии са удовлетворили търсенето в областта. През единадесетте месеца на годината всички 19 свободни места в този сектор са били заети в рамките на първите 30 дни. Не така обаче стои въпросът с преподавателите и медицинските специалисти в областта. 

"От всички 120 места за учители и преподаватели само 37 са заети в рамките на първите 30 дни, а при медицинските специалисти от 10-те обявени свободни места през първите 30 дни са заети едва 3. Делът на регистрираните в бюрата по труда специалисти с педагогическа квалификация е едва 5% от всички регистрирани специалисти. При медицинските специалисти този процент е 2,6%", каза още Александра Рачева.

Данните показват, че проблеми в осигуряването на кадри се срещат при преподавателите, медицинските специалисти, както и при квалифицираните работници в селското стопанство, при производството на храни, облекло, дървени изделия и специалистите по инсталиране и ремонт на електрически и електронни съоръжения.

Според проучването за нуждата от работна сила в област Видин една трета от работодателите намират като затруднение за осигуряване на кадри липсата на достатъчна квалификация (образование) на кандидатите (в 59,8% от случаите) и прекалено високите изисквания на търсещите работа към работодателите (в 33,4% от случаите). Трудности срещат при осигуряване на преподаватели, медицински специалисти, шофьори международен транспорт, шивачи.

Цялото интервю с Александра Рачева- директор на областна дирекция "Бюро по труда"- Видин може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39