Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Снимка: Радио Видин

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да платим 30. Нормалната услуга за издаване на личната карта е увеличена от 18 лв. на 30 лв , бързата - от 36 лв. на 60 лв, а експресна - от 90 лв. на 150 лв. Първата лична карта за младежите от 14 до 16 остава безплатна, както и тази за възрастните над 70 години. Тепърва се очакват повишения и на други стоки и услуги. 

Беше ли очаквано подобно повишение на цените в началото на годината - това попитахме икономиста от Института за пазарна икономика Адриан Николов:

"Това беше очаквано още с първите публикации на проекта за бюджета, така че не сме особено учудени. Отстъпката от ДДС-то за хляба беше временна и щеше да се случи това рано или късно. По-скоро това, което трябва да притеснява повечето домакинства е цената на тока за бита. Генерално обаче няма как да очакваме тези няколко повишения да избият някаква особено по-висока инфлация. Ако има някакъв ефект върху общия инфлационен индекс, съдейки по дела на няколко стоки, които поскъпват малко по-агресивно от януари в общата потребителска кошница, най-вероятно ще видим едно общо увеличение на потребителската инфлация с около 01-02 пункта."

Има ли вероятност при ново повишение на цените в някои погранични региони на страната да се възроди отново т.нар. "куфарна търговия" и да започнат да се внасят хранителни стоки с по-ниски цени от съседни нам държави?

"Такъв тип куфарна търговия наистина може да се реализира, въпреки че цените в Румъния и Гърция не са чак толкова ниски, да не говорим, че дори в Гърция цените са по-високи и обикновено търговията върви в обратна посока, въпреки че е възможно за някои земеделски продукти Гърция да се окаже с по-ниски цени от нашите и някаква част от българите да се възползват от това. Този процес сме го виждали с горивата в Северна Македония и Сърбия, така че това не е феномен, който може да е изчезнал" - уточни Адриян Николов:

Малките търговски обекти във Видин вече регистрираха повишение на цените на хранителните продукти в началото на годината. Ситуацията коментира Камелия Гергова, продавач-консултант в малък хранителен магазин в крайдунавския град.

"Драстично се вдигнаха цените, но са поносими. Повиши се цената на хляба, той е най-основната храна за хората и за него не трябваше да е чак толкова драстично повишението на цената. Клиентите се възмущават, но купуват, защото това е основна храна и е нужно. Има леко повишение в цените на почти всички продукти. Това, обаче не бива да продължава, защото това ще се отрази върху работата на малките обекти, а те трябва да се задържат." 

Притеснени ли са видинчани от повишените цени на някои стоки в началото на годината, проверихме в анкета:

"Няма човек в България, който да не го притеснява. Това покачване не е обосновано, защото когато ДДС-то го свалиха, те свалиха ли цените на хляба. А за цените на тока - това е вече е супер нахалство. Най-много се притеснявам от цените на хляба. Това е хаос, не знаем утрешния ден как ще го посрещне човек. Като че ли умишлено всичко се прави."

От 1 януари ДДС ставките за хляба отново са 20%. Косвеният налог бе намален заради пандемията от COVID-19 и запазен няколко поредни години. Въпреки че хлебопроизводителите остро негодуваха срещу промяната, диференцираните ставки изтекоха в края на 2024 година. По предварителни оценки над 400 милиона лева могат да постъпят в хазната от възстановените на предишното им ниво ставки. Реакцията на представителите на бранша бе ясна и категорична - цената на насъщния тръгна нагоре. Разговаряхме с Валери Кръстев, хлебопроизводител от Монтана. 

"При нас е плаваща величина, защото непрекъснато се променя. Специално при нас в Монтана е определяща цената на газта. Имаме цена вече по-висока с 8-10%, може пролетта да падне, но засега е така. Освен това всички местни общински администрации качват цените на "такса смет", "данък сгради", такси на МПС-та и те нещата се наслагват... Основният фактор в цялата тази история са заплатите на хората. Заплатите са им високи в момента, тъй като никой няма да работи нощно време, при липсата на работна ръка и слава на Бога, че я има все още" - коментира Валери Кръстев.

Бюджетната комисия отхвърли вчера предложението на "БСП-Обединена левица" да се удължи срокът на прилагане на нулевата ставка на данъка върху добавената стойност за доставките на хляб и брашно с една година - до края на 2025 година.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00