Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

7
Снимка: Наско Цанов

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова:

"Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката. Обличат си кабаниците, слагат качулките и тръгват да къпят по домовете за здраве. След това, в по-късно време, започват да горят коркови тапи и с тях също си мажат лицата. Избират едно момче, което да бъде "булка". То е по-различно облечено от другите и носи менче с вода и китка босилек. Другите персонажи са самите "къпачи"."

Обичаят е много популярен в нашия край, а в последните години става и все по-известен на други места, казва още Царевна Цанкова:

"Ходим по фестивали и участия предимно в България, но миналата година имахме и едно участие в Сърбия, във Велики извор, тук, близко до нас... "Къпачите" са спечелили много награди, като първата е от 1986 година, на събора в Копривщица, където печелят златен медал... Има доста желаещи да се включат в групата на "къпачите", но нещата не стават само с желание. То е наследствено - от баща на син, от дядо на внук. Ако в рода няма момче да ги наследи, тогава се избира комшия или приятел, който да заеме мястото."

Обичаят "Къпачи" се изпълнява единствено от мъже, но през 1985 година има прецедент - участва и жена. За случката разказва Елица Иванова, която е учител в Средно училище "Васил Левски" в град Кула, но по онова време е била малко момиче и е включена в обичая:
"През тази година "къпачите" бяха решили да облекат в местна национална носия малки булка и младоженец. Аз тогава бях в ролята на малкия младоженец, а малката булка беше синът на чичо Пеньо Боролейски, който е "къпач" от дълго време. Големите "къпачи" си обикаляха през нощта, а ние малките до обяд... Хората от града ни се радваха, защото обичат обичая. Чест е за тях да бъдат изкъпани от групата на "къпачите... Аз много се радвах, че ще участвам в ритуала, но много, много не съм разбирала. Помня само един страшен студ, всички бяхме обути с цървули и помня, че краката ми бяха много замръзнали. Това ми е най-яркият спомен."

Обичаят се провежда традиционно в нощта между Йордановден и Ивановден по стар стил, което е на 19-и срещу 20 януари. Тази година в него ще вземат участие 11 души. 


Повече по темата може да чуете от звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30