Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как една зимна приказка донесе на Красимир Петров от Видин награда от National Geographic

| Интервю
Снимка: Красимир Петров



Днес ще ви запознаем с Красимир Петров, чийто житейски път започва във Видин. Тук преминава голяма част от съзнателния му живот и професионалното му развитие. В момента Красимир живее в Пловдив - родния град на неговата половинка. Кариерата му е впечатляваща и разнообразна - започва като учител по физическо възпитание в Дунавци, а по-късно става полицейски служител - професия, която упражнява и до днес. Но неговата голяма страст е съвсем различна от ежедневната му работа - фотографията.

Красимир е запален любител фотограф, а пейзажната фотография е истинското му вдъхновение. Фотоапаратът му е постоянен спътник, а снимането - неговият начин да се отпуска и да се свързва с природата. Той обича да съчетава пътуванията си с фотографията, като превръща всяко туристическо приключение в кадър, който разказва история.




"Фотографията реално не започна като чиста фотография, а от малък се запалих по туризма и впоследствие като младеж започнах да ходя по баири и чукари да разглеждам с приятели, сам, и така в един момент човек започва да ходи все повече и повече, започва да замръква. Като започне да замръква, слънцето слиза ниско над хоризонта и човекът забелязва, че светлината се променя и става много интересна, става златиста, става мека, магична и си задава въпроса: "Добре де, това нещо мога ли да го заснема, е така, да си го гледам?" и постепенно оттам тръгна и пейзажната фотография. Купих си малко фотоапаратче, впоследствие малко по-голямо, един-два обектива и така започнах да търся точно тези моменти от денонощието, когато светлината е по-мека." 






Поводът за днешния ни разговор с Красимир е неговото изключително постижение. Той печели първа награда в престижния фотоконкурс на National Geographic - "Сърцето на планината", в категорията "Отвисоко". Конкурсът привлича над 5 хиляди любители фотографи с близо 10 хиляди снимки, но кадърът на Красимир, заснет над родопското село Орешец, успява да се открои и да впечатли журито. 

"Самите конкурси никога не са ми били самоцел, защото се измества акцентът. Винаги съм искал да снимам заради самата емоция, както примерно рибарите, ловците - те си имат хоби и самият процес им доставя удоволствие. Бях си поставил за цел веднъж в годината да участвам в някакъв конкурс, просто ей така, заради емоцията. Конкурсът на National Geographic в България е наистина много престижен и може би е най-елитният български фотографски конкурс. Участвах в две категории - "Пейзаж" и "Отвисоко"... Селото Орешец е на много хубаво място, защото е недалеч от Пловдив, близко е до Асеновград, в същото време е в полите на Родопа планина, а тази гледна точка е пътят за село Добростан, погледът отвисоко и наистина горната част на селото по много хармоничен начин се слива с околната среда. Знаех, че ако падне хубав сняг, с всичкия този сняг по дърветата и като грейнат светлинките на къщичките привечер, ще стане един приказен ефект, буквално, като в приказка. Малко сгушено селце в недрата на хубавата планина."



Участието в толкова престижен конкурс като този на National Geographic идва с високи изисквания и сериозна конкуренция. Какво прави една фотография толкова впечатляваща, че да спечели вниманието на журито? 

"След това малко си поговорих с журито и те действително споделиха какво ги е насочило към моя кадър. Първото, защото е различен, не трябва да е нещо, което често се вижда, а трябва да е нещо различно, което да прави впечатление и разбира се задължителните неща - композиция, кадриране, да е обмислен кадърът, да не е хаотичен, да имаш точната идея какво преследваш в снимката, да го разположиш на правилното място, но най-вече да е нещо, което  е по-различно, което не се среща често... В случая точно това беше различното, защото мястото е толкова популярно, но в тази част от денонощието почти не съм виждал и аз снимки по този начин, на здрач, със светлините, със синята светлина."

Пейзажните фотографии на Красимир са изключителни. В тях се усеща перфектната хармония между подходящия момент, магията на светлината, точния ъгъл и изключителния му усет за цветове. Всичко това, комбинирано с неговата страст към природата, превръща кадрите му в истински произведения на изкуството. Именно тази неподправена емоция и внимание към детайла правят снимките на Красимир толкова въздействащи и запомнящи се. Точно това внимание към детайлите и усет за красотата беше оценено и от най-добрите в тази сфера - журито на най-престижния конкурс за фотография в България.





Тук може да разгледате страницата на Красимир - krasimirpetrov.com

Повече по темата чуйте в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 13 юли 2025 година

Педстои едно интересно събитие, което организират приятелите ми от село Остров . На 2 август ще се проведе 11- то издание на "Фестивал на рибата и рибаря в село Остров-Година на амура 2025" . Повече за фестивала ще научите от Анелия Бенкина , секретар на читалище "Развитие-1903" в селото. Наскоро ни напусна писателят Петър Доневски -..

публикувано на 13.07.25 в 13:23

Ние сами не можем да се справим със злото, но Бог е с нас

Петата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. Днес почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. "И когато стигна на отвъдния бряг, в страната Гергесинскa, срещнаха Го двама, хванати от бяс" (Мат. 8:28)..

публикувано на 13.07.25 в 08:00

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека.  До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала.  Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..

публикувано на 11.07.25 в 15:05