Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

| Интервю
Доц. д-р Златка Петрова



В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и творческа дейност, която включва изследвания върху детската реч, приказния жанр и интонационната изразителност. 

Доц. д-р Златка Иванова Петрова е родена на 25 май 1936 г. в село Горни Чифлик. Средното си образование завършва през 1954 г. в гимназията в Белоградчик, а през 1959 г. успешно се дипломира със специалност „Българска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След завършването си тя се отдава на преподавателска дейност, обучавайки ученици по български език и литература в различни градове на страната, сред които Видин, Брезник, Шумен, Хасково и Враца. През 1971 г. започва да преподава детска литература и методика на родноезиковото обучение в Института за детски учителки във Враца. Две години по-късно е избрана за старши преподавател, а през следващите години ръководи методически школи за подготовка на детски учители в редица български градове - Михайловград, Лом, Берковица, Видин, Враца, Бяла Слатина, Оряхово, Мездра и други. Повече за нейното дело и принос към методиката на преподаване на български език и литература научаваме от Теодор Петров, учител по български език и литература в училище "Св. св. Кирил и Методий" във врачанското село Бутан, автор на историческият роман за цар Самуил и неговото време "Комитите", на който доц. д-р Златка Петрова е редактор:



"Доц. д-р Златка Петрова има не малко успехи в тези сфери на дейност. Нейната дипломна работа и нейната дисертация са свързани точно с преподаването на детските приказки на деца в детските градини. Тя въвежда нови подходи в детските градини, как те да участват в пиеса, която да е по българска приказка, да са облечени в традиционни носии, стаята е битова, има и подходяща музика. За нея този подход е много успешен, защото така децата ще могат да изживеят по-добре приказките. Тя е била директор на учителския институт във Враца през 80-те години и успява да се справи с много нелеки задачи през този период, дори има случаи, когато трябва да се съкратят преподаватели и тя неистово се опитва да намери начини да не се закриват специалности, да не се уволняват преподаватели и в крайна сметка успява... Тя преподава и изразително четене, то за нея е изключително важно. Също така е имала един друг подход, който е използвала, когато се разказват приказки на деца в детската градина - самите приказки да бъдат изчистени от диалектни изрази и така децата още от малки ще се научат да говорят книжовен български език." 

Освен с научната си работа, доц. д-р Златка Петрова оставя значима следа и в българската култура и като художник. Занимава се с графика и живопис, а нейните творби са публикувани в местни и национални издания. За своя принос към образованието и културата тя е удостоена с орден "Кирил и Методий" I степен и „Наградата на Враца“ (2001). През 2013 г. получава званието почетен гражданин на Враца в знак на признание за нейната научна и педагогическа дейност. 

След дълъг и ползотворен житейски и професионален път, доц. д-р Златка Петрова ни напуска на 21 март 2023 г. във Враца, оставяйки след себе си богато културно и научно наследство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 10 април 2025 слушаме Трилок Гурту и Саймън Филипс в 21 Spices - 2011

21 Spices е съвместен проект на двама перкусионисти от световна величина – Трилок Гурту и Саймън Филипс с NDR Bigband. Записът на албума е основно концертен, осъществен на Drums 'n' Percussion Paderborn Festival през май, 2010 г. в Heinz Nixdorf Museums Forum - Германия. Студийната част е реализирана в NDR Studio Hamburg. Диригент е Jord Achim..

публикувано на 10.04.25 в 09:00

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16

Комитет се бори Въстанието в Северозапада да заеме мястото си в историята

Въстанието в Северозападна България , известно също като Видинско или Белоградчишко, да присъства по-сериозно в учебниците по история на българските ученици. Това настояват от Комитет "1850 лето", възстановен от жителите на Белоградчик във връзка с честването на 175 години от въстанието. Макар че е най-масовото, за него все още се знае малко,..

публикувано на 09.04.25 в 14:00

Видинското читалище "Цвят" просвещава повече от век и половина

Първата просветно-културна организация във Видин - Народно читалище "Цвят" , ще отбележи 155 години от своето основаване. Богатата му история започва няколко години по-рано, но до официалното му основаване се стига през 1870-та. Началото е поставено на големия християнски празник Благовещение, който тогава съвпаднал с Цветница. Основателите решили да..

публикувано на 09.04.25 в 13:00

"12 разгневени мъже" с премиера във Врачанския театър

Врачанският театър ще представи поредното си ново заглавие в репертоара. На 9 и 10 април в камерната зала ще се изиграят премиерните спектакли на „12 разгневени мъже" от Реджиналд Роуз, чийто режисьор е Петринел Гочев. В спектакъла, както показва заглавието, участват 12 мъже, но и две жени. Каква е тяхната роля разказва режисьорът Петринел Гочев..

публикувано на 09.04.25 в 09:53

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700" . В нея всеки..

публикувано на 08.04.25 в 15:25