Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

| Интервю
Доц. д-р Златка Петрова



В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и творческа дейност, която включва изследвания върху детската реч, приказния жанр и интонационната изразителност. 

Доц. д-р Златка Иванова Петрова е родена на 25 май 1936 г. в село Горни Чифлик. Средното си образование завършва през 1954 г. в гимназията в Белоградчик, а през 1959 г. успешно се дипломира със специалност „Българска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След завършването си тя се отдава на преподавателска дейност, обучавайки ученици по български език и литература в различни градове на страната, сред които Видин, Брезник, Шумен, Хасково и Враца. През 1971 г. започва да преподава детска литература и методика на родноезиковото обучение в Института за детски учителки във Враца. Две години по-късно е избрана за старши преподавател, а през следващите години ръководи методически школи за подготовка на детски учители в редица български градове - Михайловград, Лом, Берковица, Видин, Враца, Бяла Слатина, Оряхово, Мездра и други. Повече за нейното дело и принос към методиката на преподаване на български език и литература научаваме от Теодор Петров, учител по български език и литература в училище "Св. св. Кирил и Методий" във врачанското село Бутан, автор на историческият роман за цар Самуил и неговото време "Комитите", на който доц. д-р Златка Петрова е редактор:



"Доц. д-р Златка Петрова има не малко успехи в тези сфери на дейност. Нейната дипломна работа и нейната дисертация са свързани точно с преподаването на детските приказки на деца в детските градини. Тя въвежда нови подходи в детските градини, как те да участват в пиеса, която да е по българска приказка, да са облечени в традиционни носии, стаята е битова, има и подходяща музика. За нея този подход е много успешен, защото така децата ще могат да изживеят по-добре приказките. Тя е била директор на учителския институт във Враца през 80-те години и успява да се справи с много нелеки задачи през този период, дори има случаи, когато трябва да се съкратят преподаватели и тя неистово се опитва да намери начини да не се закриват специалности, да не се уволняват преподаватели и в крайна сметка успява... Тя преподава и изразително четене, то за нея е изключително важно. Също така е имала един друг подход, който е използвала, когато се разказват приказки на деца в детската градина - самите приказки да бъдат изчистени от диалектни изрази и така децата още от малки ще се научат да говорят книжовен български език." 

Освен с научната си работа, доц. д-р Златка Петрова оставя значима следа и в българската култура и като художник. Занимава се с графика и живопис, а нейните творби са публикувани в местни и национални издания. За своя принос към образованието и културата тя е удостоена с орден "Кирил и Методий" I степен и „Наградата на Враца“ (2001). През 2013 г. получава званието почетен гражданин на Враца в знак на признание за нейната научна и педагогическа дейност. 

След дълъг и ползотворен житейски и професионален път, доц. д-р Златка Петрова ни напуска на 21 март 2023 г. във Враца, оставяйки след себе си богато културно и научно наследство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“: Rетро танци за модерни хора

Ако искате да сте модерни, макар и ретро; да носите ретро облекло с тиранти и бомбе; да слушате енергична музика и високо да подхвърляте вашите партньорки, днешната „Музикална зона“ е точно за Вас! За тези, които обичат да танцуват; за тези, които харесват ретро музиката и за всички, които си падат по ретро танци като чарлстон, рокендрол,..

публикувано на 19.05.25 в 09:00

"Неделник" от 18 май 2025 година

Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..

публикувано на 18.05.25 в 15:41

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50