Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Снимка: Ани Петрова

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя минималната работна заплата (МРЗ), както и референтната стойност за оценяване на нейната адекватност, стана ясно от отговор на министър Борислав Гуцанов на питане на Деница Сачева.

Срокът, в който България трябваше да въведе изискванията на евродирективата изтече на 15 ноември миналата година.

Междувременно от националната статистика стана ясно, че най-високите възнаграждения продължат да се получават в София, докато средното заплащане във Видин все още в сред трите най-ниски в страната. Данните на Националния статистически институт за декември миналата година, в столицата средната работна заплата е 3 388 лева. На трета позиция в страната е Враца със средно възнаграждение от 2268 лева. Най-ниска е заплата в Смолян - 1617 лева, следван от Видин с 1672 лева.

За области като Видин, които имат потенциал да бъдат по-перспективни, увеличението на МРЗ е вредно, обясни икономистът Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива.

"Важно е българските граждани да знаят, че минималната работна заплата представлява административна забрана за труд. Това е намеса на държавата в дейността на двама контрагенти - работодател и работник, а държавата им определя каква да бъде минималната стойност, на която би могла да бъде извършена конкретна дейност, но без съобразяване с желанието на тези контрагенти. Да кажем, че има хора, които биха желали да извършат конкретна дейност за по-малко от посочената стойност, но те нямат право, тъй като държавата го забранява. Това е изключително вредно за области като Видин, където минималната работна заплата застрашително наближава равнището на средната работна заплата. Статистиката се изкривява и така стигаме до парадокса, в който МРЗ в област като Видин от 940 лева е по-малко от 200 или малко над 200 лева от средната работа заплата в областта. Минималната работна заплата няма как да бъде средна работна заплата, тъй като това означава, че няма да бъде средна работна заплата".

Според него увеличението ще е пагубно за Видинския регион.

"За да се замрази минималната работна заплата, трябва да се промени оттук нататък нормативната рамка. Тъй като недалновидната политика на последните парламенти, в които нямаше правителства, които да мислят дългосрочно, доведе дотам, че се приеха едни промени в Кодекса на труда, които имплементираха както дявола евангелието една директива препоръчителна на ЕС, която дори не е директива, а препоръка, в която се твърди, че нивото на МРЗ трябва да отговаря на 50 % от средната работна заплата. В тази препоръка е отбелязано, че това не е единственият критерий. Други такива са медианната работна заплата, която е далеч по-обективен измерител за това какво е средното заплащане в дадена държава. Там за критерий е посочен и производителността на труда - нещо, което беше игнорирано от българските депутати, които просто въведоха 50 % от средната работа заплата. Тук влизаме в много опасен спираловиден кръг на увеличение на МРЗ, тъй като е нормално всяка следваща година средната работна заплата да продължи да расте, най-вече заради високата икономическа активност в големите областни центрове и София. Това означава, че МРЗ ще расте не на базата на преценка за  това какво е най-полезно за работещите и икономиката, а на автоматичен механизъм. Нататък може да се стигне до момента, в който МРЗ в страната е равна на средната работна заплата в области като Видин. Това е изключително вредно за работещите във Видин, това лишава от възможност областта да привлича допълнителни инвестиции".

Директивата ще се прилага спрямо работниците в Съюза, които имат трудов договор или трудово правоотношение по смисъла на закона, колективните трудови договори или практиката, които са в сила във всяка държава членка. В нея обаче не се предвижда конкретно равнище на минимална работна заплата, което държавите членки да достигнат. С евродирективата се цели насърчаване на заетостта, гарантиране правото на нормални условия на труд, на равенството между жените и мъжете, както и на справедливо заплащане навсякъде в страните от ЕС. При определянето на минималната работна заплата държавите членки следва да вземат предвид покупателната способност, дългосрочните равнища и развитието на националната производителност, както и равнищата, разпределението и растежа на работните заплати, се посочва в документа.

Според икономиста Стоян Панчев Видин може да се отлети от дъното на класацията.

"Може да се промени една такава тенденция. Това ще стане, когато и ако в района има повече производство, което да дава тези по-високи заплати. Трябва да има повече инвестиции, повече производство, повече фирми, които да оперират на територията, съответно ще има повече заетост и оттам - по-високи заплати. Това е начинът. Конкретно, както се вижда, извън София - един от най-добрите начини да стане това нещо е или да има добивна промишленост, което си зависи в не малка степен какво има под земята в конкретен регион, или вижда се, че места с добре развита енергетика също имат високи заплати, които са извън столицата - Козлодуй, мини Марица, около Гълъбово, Стара Загора. Това са местата, извън София, които имат високи заплати. Основното ми обяснение е това нещо. Ако имаш в твоя регион, например, Кнежа - мисля, че също беше близо до Враца, но ако имаш няколко такива общини в такъв район, две общини с високи заплати - това вдига на целия регион несъмнено много".

За области като Видин, които имат потенциал да бъдат по-перспективни, увеличението на минималната работна заплата е вредно, посочи Панчев.

"За региони като вашия тази политика е изключително опасна. Оказва се, минималната работна заплата започва да се доближава до средната работна заплата, което прави по-трудно задържането точно на тези работници, които работят на МРЗ. Стават твърде скъпи за своите работодатели. Аргументът е да има диференцирана работна заплата, според региона да бъде тя. Това не е особено добър инструмент, който да доведе до по-високи доходи. Това, което води до тях, е да има производство, индустрия, които по естествен пазарен път да накарат работодателите да вдигнат заплатите. Вижда се, Старозагорски регион, споменахме за Козлодуй, когато такива неща работят, имаме и високи доходи. Когато нямаме производство, нямаме бизнес, нямаме създаване на добавена стойност, няма и как с административни мерки да увеличим доходите".

Правителството, стана ясно от обяснението на министър Гуцанов, ще приеме наредба, в която ще се регламентира редът, начинът и процедурата за определянето на МРЗ, като ще се гарантира участието на социалните партньори в процеса. В същата наредба ще се разпише и конкретна формула и как ще се извършва оценката за адекватност на размера на най-ниската заплата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39