Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трети март- дългият път от свободата на духа и мисълта до политическата свобода

Снимка: Радио ВИДИН

На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението от османско владичество след Руско-турската война от 1877-78 г. На националния ни празник говорим с Яна Жекова и Петко Андреев- 11-класници от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. 

"3 март е Национален празник и олицетворява националния идеал и българската мечта", каза Яна Жекова. 

"За мен 3 март не е просто дата или празник, а е морален ориентир. Той символизира не само политическата независимост, но и ценностите, върху които се гради едно свободно общество", смята Петко Андреев.

Личностите от онова време, които биха отличи младите хора са Антим I и Васил Левски.

"Те са изключително много, но аз бих казала една от 1879 година- Антим I, който е първият екзарх на Българската екзархия и тогава е председател на Учредителното народно събрание. Изпъква не само с това, че се застъпва за религията и в последствие църквата е движеща сила за България", заяви Яна Жекова.

"За мен личността, която ми е направила най-голямо впечатление от онзи период, е Васил Левски. Той дори да не доживява Освобождението има много голяма ценностна система. И той не е за мен просто революционер, а стратег и визионер. Идеите му надхвърлят епохата, в която той е живял и оставят морален компас за бъдещето", каза Петко Андреев.

3 март би трябвало да е датата, която ни обединява, която олицетворява в себе си всички наши надежди, мечти за национален идеал, каза Кристина Божидарова- учител по история от ГПЧЕ "Йордан Радичков":

"Както всички знаем, на 3 март е подписан предварителният, все пак да отбележим, Санстефански мирен договор между Русия и Османската империя, където вече може да говорим за свободна България, която след едни 500 години реално отново ще се появи на политическата сцена като самостоятелна държава."

Българският народ извървява дълъг път до своето Освобождение.

"Ние да не си представяме, че българите просто 500 години са седяли и са чакали някого и в един момент се случва чудото. Това абсолютно не е вярно. През целия период на османското  владичество, нали имаме Белоградчишкото въстание, имаме Чипровското въстание и още много други въстания до естествено апотеоза - Априлското въстание в крайна сметка. Така че този път е дълъг, но той не е без съпротива. И пак казвам, нали тук ролята на обикновения човек също е важна, защото и обикновеният човек по един или друг начин, така както е могъл, се е съпротивлявал срещу властта реално. Но е интересно да се отбележи, че самият период на възраждане всъщност започва не с какво да е, не просто хората започват и хващат пушките и тръгват на въстание. Има един дълъг процес, през който се преминава, през това да се създадат български училища, през това да се създаде самостоятелна българска църква и чак тогава, когато вече имаме изградено национално самосъзнание, което действително е силно и може да устои, се стига вече до въоръжените въстания и до Априлското въстание, и до политическата свобода. Т.е. първо идва свободата на духа, свободата на мисълта и след това идва и политическата свобода", каза още Кристина Божидарова.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59