Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в Мокреш издирва книгата за историята на селото

14
Снимка: радио Видин

Един ден преди 8 март екипът на Радио ВИДИН гостува в село Мокреш, община Вълчедръм. 

Разположението му е благоприятно - намира се в долина, на 19 км от Лом, на 7 км от Вълчедръм, на 50 км от Монтана. Землището заема близо 60 хиляди декара земя, които се обработват от големи арендатори. По-голяма част от нивите са на местните хора, които получават рента в края на годината. Не случайно се казва, че най-ценното и днес си остава земята. 

Селото се създава около 1830 година. В миналото е било доста голямо, като хората са работели основно в ТКЗС-то. Отглеждали са се животни, овощни дръвчета, зеленчуци. 

Селото има собствено селскостопанско летище. Днес жителите са около 600. Преобладават възрастните хора. Повечето местни са безработни, живеят на социални помощи, през лятото пътуват до чужбина, за да работят. 

Има няколко английски семейства, които живеят в селото. 



Основният проблем е безводието в селото и той съществува от години. 

Секретарят на читалището в селото Зоя Сотирова издирва книгата за историята на населеното място, която е изгубена. Изданието е особено ценно за културното средище.

"Опитваме се да намерим книжката "История на село Мокреш", за да може да я преиздадем. Нямаме я в читалището, някой я взе и не я върна. Имахме само един екземпляр. Затова си търся тази книга, за да я преиздадем отново. "

Зоя Сотирова разказа за живота в селото:

"Хората напускат масово, няма прехрана тук. През 2008 година е затворено училището... Днес сградата се руши. Имаме църква "Свети Никола" . Съборът ни е на 23 май, през 1856 година е осветена сградата на църквата и затова съборът ни е на тази дата... Църквата в Мокреш е обявена за паметник на културата. Днес съборът ни се отбелязва и тогава селото се пълни с народ и ни е драго на сърцето."

Народно читалище "Живот" в миналото е било жизнено, дейно, с много групи, певчески и танцови, днес продължава своята дейност в по-малък обем.

"Сградата на читалището е най-голяма. 1906 година е построено и първата поставена пиеса е "Ивайло" през 1907 година. Имало е женски и детски певчески хорове, оркестър, за съжаление, днес няма нищо. Трудно се събират децата, както и възрастните, има апатия към културните дейности. Имаме две групички с децата - коледари и лазарки."

Поп Пунчо от село Мокреш съставя дамаскина "Поппунчов сборник", съдържащ едно от първите копия на „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски. Произведението е трайно съхранено в солидна подвързия: корици от дърво, подплатени с тежка, приятна на цвят кафявочервеникава кожа. Подвързията е обвезана по периферията със златистожълта лъскава металическа сплав. И всичко върху нея - шарки, чертици, резки и точици е изкусно извезано от самия поп Пунчо. Сборникът е изключително добре запазен външно. 

Има паметна плоча в памет на поп  Пунчо, поставена е от учителското семейство Богданови от село Мокреш. 


На площада в Мокреш седят десетина мъже, пият кафе, пушат и обсъждат темите на деня и това, което ги вълнува. Разказват с болка за своето село, което според тях няма никакво  бъдеще. От 6 500 жители в миналото днес са около 600. Няма работа, няма перспектива, няма училище, няма старчески дом, за който се е говорило, че ще бъде направен в сградата на училището. Всичко, което е давало поминък, е разрушено и дотук. 

Смятат, че ако се премахнат социалните помощи ще намалее раждаемостта сред необразованите:  

"Как се живее? Не е много добре като без работа, без пари. Никаква работа няма... Някога имаше четири стопански двора... Хора няма... Няма нито млади, нито стари хора... Моите деца са из България, никой не е останал тук... Идват си един път в годината... Някога това беше най-хубавото село... Сега бабичката спи и през нощта ѝ крадат кокошките... Полицаят идва един път на три месеца... Няма как да се оправи това село... Всичко ни липсва, може много неща да се направят."

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00