Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се научим да прощаваме и да се освободим от миналото

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



Прошката е важна част от живота ни, която често забравяме или подценяваме. Тя не е само за другите хора, които ни нараняват, но и за нас самите. Често сме склонни да бъдем твърде строги със себе си и да се наказваме за грешки, които сме направили. Въпреки това, прошката е необходима, за да можем да се освободим от тежестта на миналото и да продължим напред.


Когато се обърнем назад и виждаме грешките си, често си задаваме въпроса "защо не постъпих по различен начин?" или "защо не направих това по-добре?“. Тези въпроси могат да ни тормозят и да ни държат затворени в миналото. Но важно е да си напомним, че никой не е съвършен. Всички правим грешки и важното е да се учим от тях. Ако не си простим, просто оставяме тежестта на тези грешки да ни държи назад, да ни пречи да бъдем в мир със себе си.


Прошката към другите също не е лесна. Когато някой ни нарани или обиди, може да почувстваме, че не можем да му простим, защото вярваме, че това ще означава да се предадем или да приемем нещо несправедливо. Но всъщност, прошката не е за другия човек, тя е за нас самите. Прошката ни освобождава, дава ни възможността да не носим повече болката и обидата в сърцето си. Тя не е да забравим или да оправдаем нечие поведение, а да спрем да носим тежестта на болката, която ни е причинена.


"Прошката е съзнателен акт на освобождаване от негативни чувства, такива като гняв, вина, обида, и това да простим на себе си със сигурност намалява нашето самоосъждане и повишава самосъстраданието ни. Докато прошката към другите пък води до едни доста по-здравословни взаимоотношения и, бих казала, една емоционална лекота, а на психично ниво тя със сигурност намалява стреса, подобрява цялото ни емоционално благополучие и дори допринася за едно по-добро физическо здраве", казва психологът Теди Генова.


Прошката към себе си може да бъде дори по-трудна. Често се чувстваме виновни за неща, които сме направили или не, и е лесно да се потопим в самокритика и самонаказание. Но важното е да разберем, че никой не е съвършен. Да си простим означава да си дадем шанс да се учим и да растем. Не трябва да се наказваме за миналото, защото това само ще ни задържи там, без да ни позволи да се развиваме. Всеки прави грешки, но важното е да се учим от тях и да вървим напред.


"Първата стъпка към приемането е да си позволим да изпитаме гнева, болката и обидата. Много често в психологичната практика говорим именно за това — да си позволим емоциите, да им дадем поле, и също така да се опитаме да разберем човека отсреща, защо е направил нещото, каква е причината, без да оправдаваме действията му. Разбира се, това е нещо различно. Също така, да работим върху осъзнаването на ползите от прошката, защото, както казахме, тя действа на цялото ни емоционално благополучие, и да си напомним, че освобождаваме себе си по този начин, не другия."


Прошката ни позволява да излекуваме раните, които носим, и да се отворим за нови възможности за щастие и мир в живота си.


В крайна сметка, прошката е не само дар за другите, но и за нас самите. Тя е начин да живеем по-освободено, без да носим тежестта на миналото. Това ни позволява да бъдем по-смирени, по-разбиращи и, най-важното, по-щастливи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29

Великденска магия в бисквитки

Днес се срещaме отново с Милена Вълкова от Видин - сладкар , която вече добре познавате. Запознахме ви с нея миналата година, когато тя се завърна от Италия и донесе със себе си не само вдъхновение, но и вкусовете на едни от най-обичаните италиански десерти и напитки. А за това, вярваме, всички сме ѝ благодарни! Това лято Милена планира да..

публикувано на 04.04.25 в 16:15

Отбелязваме Световния ден на бездомните животни

Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните..

публикувано на 04.04.25 в 15:10
Виолина Славкова

Психологията като призвание - историята на Виолина Славкова

На днешния ден отбелязваме Деня на психолога , и разбира се, срещата ни днес е с професионалист в тази област. Запознаваме ви с Виолина Славкова , родена във Враца, която открива страстта си към психологията още в началото на своето образование. Тя започва с бакалавърска програма по "Социална педагогика" в Софийския университет, където..

публикувано на 04.04.25 в 13:00

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00