Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователна изложба за Седмицата за информираност за мозъка

Снимка: Асоциация инсулт и афазия


Едва ли има човек, който да не е убеден, че мозъкът има изключително важна роля в човешкия организъм. Въпреки това този важен орган остава все още малко познат. За да отговори на въпросите за неговата функция и здраве, Асоциацията инсулт и афазия инициира провеждането на образователна изложба "Човешкият мозък". По този начин организацията се включи и в отбелязването на глобалната инициатива "Седмица за информираността за мозъка", обясни председателят Дорина Добрева. 

Снимка: Асоциация инсулт и афазия"С тази експозиция за пореден път се опитваме да бъдем нестандартни и малко по-иновитивни, за да покажем на хората и да илюстрираме, чрез тази инсталация, че човешкият мозък е много малко познат на хората, тоест само 20% от това, което можем да знаем за човешкия мозък, са ни известни. Разбира се, начинът, по който са обяснени, илюстрирани механизмите, по които работят нашите сетива - причината, поради която чуваме, виждаме, говорим, са благодарение на един интересен материал на организацията, която е инициатор на "Седмицата за информираност за човешкия мозък". Това  е фондацията "Дана" в САЩ." 

Акцент в дейността на Асоциацията е информирането на населението за рисковите фактори за инсулт, върху който човек може да влияе.  По този начин мозъкът може да бъде предпазен от инциденти, водещи до сериозна инвалидизация, обясни Дорина Добрева. 

"Разбира се, разпознавайки рисковите фактори и правейки дори малки промени в живота си, човек може да се предпази от подобни инциденти. Главният виновник, един от най-сериозните рискови фактори, е високото кръвно налягане. Друг рисков фактор е аритмията, или прескачането на ритъма на сърцето - нещо, което хората традиционно пренебрегват, не познават, също може да бъде лекувана успешно. Не е клише, трябва да споменем за пушенето, защото тютюнопушенето, особено на тези нови средства, електронни и всякакви други подобни, води до натрупване на тези шлаки в кръвоносните съдове, до едни мънички преобразявания в човешкото тяло, които могат да доведат с годините до сериозен риск от инсулт."

Снимка: Асоциация инсулт и афазия
Важно е хората да познават и факторите, които се отразят благоприятно на здравето на мозъка. Един от тях е храненето. 

"Във всеки случай е много хубаво да обръща внимание на рибата, нетлъстите меса, яйцата, пълнозърнести храни, плодовете, зеленчуците трябва винаги да присъстват на масата. Бобовите култури, много е хубаво винаги да има човек ядки, семенца, някои от подправките са доста специфични, които могат да подпомогнат активността на мозъка. Зелените листни зеленчуци, които сега очакваме с пролетта, разбира се, когато са от градината, с доказан произход. Една шепа тиквени семки на ден е всичко, което може да задоволи дневната нужда от цинк, който подобрява значително паметта, мисловните умения на човека. Авокадото се нарежда сред тези храни, които са много препоръчани, орехите, които всички от деца знаем, че имат формата на човешкия мозък. Тренировката на мозъка, той трябва да бъде трениран, може да го предизвиквате, може да учите нови неща, това всъщност е този вид храна, която ще запази здравето на мозъка по-дълог време."


От днес изложбата "Човешкият мозък", чиято цел е да изостри вниманието на хората към значението на мозъка и защо трябва да го пазим здрав, ще  гостува в столичните училища. Желанието на организаторите е след това тя да достигне до всички училища в България. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10