Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Владимир Велков: "Работим с душите на хората"

Професия свещеник

4
Снимка: Личен архив на отец Владимир Велков

Замисляли ли сте се - какво е да си свещеник в днешно време? Призванието на свещенослужителите е да служат едновременно на Бога и на вярващите. А от това дали успяват да изпълнят тази своя мисия зависи и изграждането на църковната общност около храма, в който изпълняват тези свои функции. В съвременния свят, когато вярата и упованието в Бога е изтласкано на заден план, тази свещеническа мисия изглежда все по-трудна. 
Свещеник Владимир Велков служи в катедралния храм Свети Димитър във Видин и в селата Синаговци, Бранковци, Медешевци и град Грамада и разказва за това как е станал свещеник:

"...Аз завърших Богословския факултет на Софийския университет. Само това исках да уча. Само това кандидатствах. Завърших и се върнах във Видин. Едно от условията /много хора може би не знаят/, за да стане човек свещеник е да бъде женен. Тогава обаче не бях женен... Работих 15 години в голяма международна компания тук в нашия град. Взимах доста висока заплата за стандартите на нашия край, но се чувствах неудовлетворен. Не бях щастлив. Като се прибирах вечер не се чувствах окей със себе си. През това време вече се бях оженил. Реших и инициирах среща с митрополит Даниил, сега патриарх на България. Обясних му точно тези неща и той казва, заповядайте, това са документите, които трябва да подготвите. Имаме належаща нужда от свещеници... Подготвих документите. За един ден ги оправих... Той ме ръкоположи в катедралния храм и ме назначи да служа там. После ми даде храмовете в Синаговци, Грамада, Бранковци и Медешевци... Не е проблем разстоянието за пътуване. По-трудното е, че всеки човек идва при теб с конкретен проблем и с конкретна болка. Най-често тогава идват хората... А хубаво е да идват при нас преди да дойдат всичките тия проблеми и нещастия. Да дойдат да се помолят в храма. За една свещичка да присъстват на служба, понеже това ми прави впечатление. Много малко хора идват на служби. Ние служим всеки ден. Тук във Видин имаме служби и сутрин и вечер и много пъти храма е празен или има двама, трима човека, а ако излезем навън по улиците е пълно с хора... Всеки може да намери в седмицата или на две седмици време за да бъде в храма, така че е болно и наистина и обидно буквално да служим на празните храмове... Ние свещениците затова сме избрали този път, за да помагаме на хората да служим на Бога и на ближните... Така, че това е ролята на духовника - да работи с душата на хората..." 

Тук е  редно да си припомним думите на Старец Михаил Валаамский ( Питкевич):
"Веднъж се замислих, колко е трудно да си свещеник.
Ако расото му е на кръпки - говорят - колко е небрежен. Ако е ново и красиво, мислят си - за какво си го е купил?
Ако е симпатичен, казват - жалко за момчето. Ако е некрасив - какво, и такива ли " крокодили" вече ръкополагат за свещеници?
Ако произнасят дълги проповеди - казват - измъчи ни. Ако е кратка - не се е подготвил.
Ако е млад, ще рекат - много е малък още, няма опит, грехът " ще махне с опашка" и ще го събори. 
Ако е стар - то разбира се, той е свят, защото е стар. А греховете от него сами са се разбягали.
Трудно е да си свещеник и затова понякога свещеникът се обръща с гръб към хората, за да не видят как плаче, когато вдига скритият в неговите ръце Христос.".

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00