Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Владимир Велков: "Работим с душите на хората"

Професия свещеник

4
Снимка: Личен архив на отец Владимир Велков

Замисляли ли сте се - какво е да си свещеник в днешно време? Призванието на свещенослужителите е да служат едновременно на Бога и на вярващите. А от това дали успяват да изпълнят тази своя мисия зависи и изграждането на църковната общност около храма, в който изпълняват тези свои функции. В съвременния свят, когато вярата и упованието в Бога е изтласкано на заден план, тази свещеническа мисия изглежда все по-трудна. 
Свещеник Владимир Велков служи в катедралния храм Свети Димитър във Видин и в селата Синаговци, Бранковци, Медешевци и град Грамада и разказва за това как е станал свещеник:

"...Аз завърших Богословския факултет на Софийския университет. Само това исках да уча. Само това кандидатствах. Завърших и се върнах във Видин. Едно от условията /много хора може би не знаят/, за да стане човек свещеник е да бъде женен. Тогава обаче не бях женен... Работих 15 години в голяма международна компания тук в нашия град. Взимах доста висока заплата за стандартите на нашия край, но се чувствах неудовлетворен. Не бях щастлив. Като се прибирах вечер не се чувствах окей със себе си. През това време вече се бях оженил. Реших и инициирах среща с митрополит Даниил, сега патриарх на България. Обясних му точно тези неща и той казва, заповядайте, това са документите, които трябва да подготвите. Имаме належаща нужда от свещеници... Подготвих документите. За един ден ги оправих... Той ме ръкоположи в катедралния храм и ме назначи да служа там. После ми даде храмовете в Синаговци, Грамада, Бранковци и Медешевци... Не е проблем разстоянието за пътуване. По-трудното е, че всеки човек идва при теб с конкретен проблем и с конкретна болка. Най-често тогава идват хората... А хубаво е да идват при нас преди да дойдат всичките тия проблеми и нещастия. Да дойдат да се помолят в храма. За една свещичка да присъстват на служба, понеже това ми прави впечатление. Много малко хора идват на служби. Ние служим всеки ден. Тук във Видин имаме служби и сутрин и вечер и много пъти храма е празен или има двама, трима човека, а ако излезем навън по улиците е пълно с хора... Всеки може да намери в седмицата или на две седмици време за да бъде в храма, така че е болно и наистина и обидно буквално да служим на празните храмове... Ние свещениците затова сме избрали този път, за да помагаме на хората да служим на Бога и на ближните... Така, че това е ролята на духовника - да работи с душата на хората..." 

Тук е  редно да си припомним думите на Старец Михаил Валаамский ( Питкевич):
"Веднъж се замислих, колко е трудно да си свещеник.
Ако расото му е на кръпки - говорят - колко е небрежен. Ако е ново и красиво, мислят си - за какво си го е купил?
Ако е симпатичен, казват - жалко за момчето. Ако е некрасив - какво, и такива ли " крокодили" вече ръкополагат за свещеници?
Ако произнасят дълги проповеди - казват - измъчи ни. Ако е кратка - не се е подготвил.
Ако е млад, ще рекат - много е малък още, няма опит, грехът " ще махне с опашка" и ще го събори. 
Ако е стар - то разбира се, той е свят, защото е стар. А греховете от него сами са се разбягали.
Трудно е да си свещеник и затова понякога свещеникът се обръща с гръб към хората, за да не видят как плаче, когато вдига скритият в неговите ръце Христос.".

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Театърът във Враца с нова премиера

Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града.  "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската  действителност, често е поставяна на театралната сцена..

публикувано на 23.04.25 в 14:47

Родова беседа за здравето ще се проведе във Видин

Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..

публикувано на 23.04.25 в 14:30

Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин със спомени за папа Франциск

Папа Франциск е на едно по-добро място, казва Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин. Заедно със съпругата си е изпратен от папата като мисионер в страната ни, а след това го среща отблизо отново при посещението му в България. Ще запомни папа Франциск с уважението, с което се отнася към хората.  "Какъв е споменът ми?..

публикувано на 23.04.25 в 14:27

"Нощ в библиотеката" организират във Враца

С "Нощ в библиотеката" ще бъде отбелязан Световният ден на книгата и авторското право - 23 април, във Враца. Инициативата е на регионалната библиотека "Христо Ботев" и включва няколко прояви за деца и възрастни, обясни Милена Николова от културната институция:  "Вълшебната ни нощ стартира в 18 часа и ще бъде открита със спектакъл на театрална..

публикувано на 23.04.25 в 12:39

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10