Не само, защото го обичате, но и защото днес е световният ден на кучето! Празникът възниква в САЩ, но вече се отбелязва по целия свят. В исторически план, кучето е спътник на човека от дълбока древност. Нещо повече – превръща се в неговият най-добър приятел. Кучетата са умни, интелигентни и чувствителни животни, верни на своите стопани за цял живот.
„Само добрите хора отглеждат кучета“ - сподели за Радио Благоевград Маргарита. „Трябва да имаш нещо по-особено в себе си, за да си добър стопанин“. А за Венера от Благоевград, кучето е „увереност, спокойствие. Погледът с който се обръща към нас ни кара да ставаме още по – нежни. Обичаме го и се отнасяме с него съвсем като към човек.“
Кучетата са пазачи на дома и на стадата, помагат на незрящи хора, изпълняват ролята на телохранители, теглят шейни, намират изгубилите се в планините, ловуват и помагат в борбата с наркотрафика. Науката вече е доказала, че кучетата са прекрасни терапевти за хора с тежки депресии, те са единствените живи същества, които освен човекът, могат да разпознават емоциите.
Великиятиспански художник Пабло Пикасо написа: „Кучето решава веднъж завинаги. То не си задава въпроса дали иска да остарее с нас. То просто го прави. Неговата любов, след като сме я спечелили веднъж, е безрезервна“.
Любопитни факти за днешните „празнуващи“ :
- Послушните кучета живеят по-дълго. Проучване сред 56 породи е доказало, че войнствените кучета живеят по-кратко от миролюбивите.
- Кучетата притежават интелигентността на 2-3-годишните деца. Четириногите са в състояние да „научат“ около 150 –200 думи.
- Отпечатъкът на кучешкия нос е уникален – никога няма да откриете два напълно идентични.
- Кучетата могат да откриват заболявания чрез обонянието си. Доказано е, че те имат удивителната способност да „надушват“ онкологични заболявания, диабет и епилепсия.
- Кучето Лайка е първото живо същество полетяло в Космоса.Чуйте репортажа в звуковия файл...
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..